RaceDayCT Results

RaceDayCT Logo For Sid New

(Links Go To Race Stories)

Thompson Speedway – Oct. 14, 2017

50-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Anthony Nocella, Woburn, Mass.; 2. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 5. Sam Rameau, Westminster, Mass.; 6. Andy Shaw, Center Conway, N.H.; 7. Ron Silk, Norwalk; 8. Anthony Flannery , East Hampton; 9. Blake Barney, Jackson, N.J.; 10. Rob Richardi, Taunton, Mass.

25-lap NEMA Midget: 1. Todd Bertrand, Danielson; 2. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 3. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 4. Kyle Hamilton, Plainville, In.; 5. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 6. Paul Scally, Raynham, Mass.; 7. Alan Chambers, Atkinson, N.H.; 8. Chris de Ritis, Philadelphia, Pa.; 9. Bethany Stoehr, Bridgewater, Mass.; 10. Ryan Bigelow, Berlin.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Nate Taylor, Waurengan 3. Eric Bourgeois, East Haddam; 4. Jacob Perry, Pawcatuck; 5. Wayne Burroughs, Jr, Oakdale; 6. Doug Curry, Groton; 7. Andrew Krzeminski, Haddam; 8. Chris Ivory, Waterford; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Mike Anzalone, Plainfield.

22-lap Pro Four Modified: 1. Dave Berghman, East Providence, R.I.; 2. Brett Meservey, Brewster, Mass.; 3. Norm Wrenn, III, Amhert, N.H.; 4. Jacob Perry, Pawcatuck; 5. Rob Richardi Jr., Taunton, Mass.; 6. Mark Charette, Wolcott; 7. Allen Rieser, Brimfield, Mass.; 8. Dana Willis, Hanson, Mass.; 9. Bill Lucchesi Jr., Patterson, N.Y.); 10. Dion Doyle, Preston.

20-lap Northeast Mini Stock Tour: 1. Nick Maniatis, Hooksett, N.H.; 2. Emerson Cayer, Contoocook, N.H.; 3. Matt Sonnhalter, East Thetford, Vt.; 4. Nate Taylor, Brooklyn; 5. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 6. Nicholas Anderson, Oxford, Mass.; 7. Kodi Sabins, Windsor, Vt.; 8. Jacon Rheaume, Rochester, N.Y.; 9. Davin Guy, N/A; 10. Matthew Kimball, N/A.

Thompson Speedway – Oct. 13, 2017

60-lap Granite State Pro Stock Series: 1. Derek Ramstrom, West Boylston, Mass.; 2. Derrik Griffith, Hudson, N.H.; 3. Tommy O’Sullivan, Springfield, Mass.; 4. Brad Babb, Windham, Me.; 5. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Jake Vanada, Berkley, Mass.; 8. Scott MacMaichael, Newbury, N.H.; 9. Kyle Casagrande, Stafford; 10. Kyle Soper, Manorville, N.Y.

25-lap Late Model: 1. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 2. Walt Sutcliffe, East Haven; 3. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 4. Glenn Boss, Danielson; 5. Ernie LaRose, Moosup; 6. Tom Carey III, Orange, Mass; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. Buddy Charette, Woodstock; 9. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 10. Mark Jenison, Warwick, R.I.

20-lap SK Light Modified: 1. Bryan Narducci, Colchester; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Ben Byrne, N/A; 6. Wesley Prucker, Stafford; 7. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 8. Chris Correll, Old Lyme; 9. Andrew Les, Boston, Mass.; 10. Rick Williams, East Hampton.

Stafford Motor Speedway – Oct. 1, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Chase Dowling, Roxbury; 3. Todd Owen, Somers; 4. Matt Galko, Meriden; 5. Michael Gervais Jr., Southbury; 6. Ronnie Williams, Tolland; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Cam McDermott, Canterbury; 10. Dan Avery, Somers.

30-lap Late Model: 1. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Matt Vassar, Plantsville; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 6. Darrell Keane, Enfield; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Michael Wray, Northford; 9. Tom Butler, Stafford; 10. Eric Finkbein Jr., Manchester.

Stafford Motor Speedway – Sept. 30, 2017

20-lap SK Light Modified: 1. Marcello Rufrano, North Haven; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. David Arute, Tolland; 6. Bryan Narducci, Colchester; 7. Glenn Korner Jr., Canton; 8. Joey Ferrigno, East Hartford; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Geoff Nooney, Springfield, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Bryan Narducci, Colchester; 5. Duane Provost, Palmer, Mass; 6. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 7. Matt Clement, Wethersfield; 8. Robert Bloxsom III, Stratford; 9. RJ Surdell, Willington; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. Dave Secore Jr., Union; 4. Travis Hydar, Woodbury; 5. Nicole Chambrello, Kensington; 6. Mehgan Fuller, Auburn, Mass.; 7. Chris Bagnall, Norfolk; 8. Chuck Harrison, Woodstock; 9. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 10. Richard Ciriello, Reading, Mass.

Stafford Motor Speedway – Sept. 22, 2017

39-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ronnie Williams, Tolland; 3. Stephen Kopcick, Newtown; 4. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 5. Tyler Hines, North Haven; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Tony Membrino Jr., Berlin; 8. Todd Owen, Somers; 9. Michael Gervais Jr., Southbury; 10. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Kevin Gambacorta, Elllington; 3. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 4. Mike Quintiliano, Shelton; 5. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Michael Wray, Northford; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass; 9. Wayne Coury Sr., Milford; 10. Andrew Marchese, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Marcello Rufrano, North Haven; 3. Wesley Prucker, Stafford; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Mark Bakaj, Lebanon; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. Tony Santangelo, Middlefield; 8. Todd Douillard, Palmer, Mass. 9. Rich Hammann, Tolland; 10. Chris Matthews, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Bryan Narducci, Colchester; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Duane Provost, Palmer, Mass.; 4. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Robert Bloxsom III, Stratford; 7. Cliff Saunders, Stafford; 8. Matt Clement, Wethersfield; 9. Gary Patnode, Barkhamstead; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow.

15-lap DARE Stock: George Bessette Jr., Danbury; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Dave Secore Jr., Union; 5. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 6. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 7. Meghan Fuller, Auburn, Mass.; 8. Travis Hydar, Woodbury; 9. Vince Gambacorta, Ellington; 10. Chris Bagnall, Norfolk.

Stafford Motor Speedway – Sept. 15, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Matt Galko, Meriden; 2. Chase Dowling, Roxbury; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 6. Tom Bolles, Ellington; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Keith Rocco, Wallingford; 10. Mike Christopher Jr., Wolcott.

30-lap lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Matt Vassar, Plantsville; 3. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Darrell Keane, Enfield; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Mike Mordino, Southington; 9. Wayne Coury Jr., Milford; 10. Eric Finkbein Jr., Manchester.

20-lap SK Light Modified: 1. Brett Gonyaw, Vernon; 2. Wesley Prucker, Stafford; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. David Arute, Tolland; 5. Cory DiMatteo, Farmington; 6. Glenn Griswold, Vernon; 7. Glenn Korner Jr., Canton; 8. Joey Ferrigno, East Hartford; 9. Bob Charland, Stafford; 10. Alexander Pearl, Salem.

20-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Palmer, Mass.; 2. Robert Bloxsom III, Stratford; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 7. Gary Patnode, Barkhamstead; 8. Bryan Narducci, Colchester; 9. Matt Clement, Wethersfield; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Nicole Chambrello, Kensington; 2. Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. George Bessette Jr., Danbury; 5. Chris Bagnall, Norfolk; 6. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 7. Dave Secore Jr., Union; 8. Chuck Harrison, Woodstock; 9. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 10. Vince Gambacorta, Ellington.

Thompson Speedway – Sept. 10, 2017

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Todd Owen, Somers; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 5. John Studley, Framingham, Mass.; 6. Troy Talman, Oxford, Mass.; 7. Ryan Preece, Berlin; 8. Nick Salva, Prospect; 9. Keith Rocco, Wallingford; 10. Tim Jordan, Plainfield.

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Todd Owen, Somers; 4. John Studley, Framingham, Mass.; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Joey Gada, Salem; 7. Andrew Krause, East Brunswick, N.J.; 8. Marcello Rufrano, North Haven; 9. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 10. Troy Talman, Oxford, Mass.

10-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified Shoout: 1. Troy Talman, Oxford, Mass.; 2. Todd Owen, Somers; 3. Woody Pitkat, Stafford.

Overall 20/20 Shootout Results: 1. Owen; 2. Pitkat; 3. Studley; 4. Preece; 5. Rocco; 6. Masse; 7. Salva; 8. Christopher; 9. Talman; 10. Gada.

25-lap Late Model: 1. Ryan Morgan, Mystic; 2. John Warren, Chicopee, Mass.; 3. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 4. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 7. Buddy Charette, Woodstock; 8. Mark Jenison, Warwick, R.I.; 9. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 10. N/A.

20-lap SK Light Modified: 1. Glenn Griswold, Vernon; 2. Glenn Korner Jr., Canton; 3. Bert Ouellette, Ellington; 4. Rick Williams, East Hampton; 5. Chris Viens, Putnam; 6. Chris Correll, Old Lyme; 7. Ed Chicoski, New Hartford.

20-lap Limited Sportsman: 1. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 2. Brent Gleason, Lisbon; 3. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 4. Shawn Monahan, Waterford; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Jesse Gleason, Lisbon; 7. Michael Palin, Dudley, Mass.; 8. Larry Barnett, Moosup; 9. Kevin Bowe, Smithfield, R.I.; 10. Corey Fanning, Mapleville, R.I.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Jacob Perry, Pawcatuck; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Steve Michalski, Brooklyn; 6. D.J. Trudeau, Mansfield; 7. Doug Curry, Groton; 8. Mitch Bombard, Willimantic; 9. Mike Anzalone, Plainfield; 10. Nick Materas, Warwick, R.I.

Stafford Motor Speedway – Sept. 8, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Chase Dowling, Roxbury; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Eric Berndt, Cromwell; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Cam McDermott, Canterbury; 10. Ronnie Williams, Tolland.

30-lap Late Model: 1. Glen Reen, Wilbrhaham, Mass.; 2. Matt Vassar, Plantsville; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Paul Arute, Tolland; 5. Michael Bennett, Stafford; 6. Darrell Keane, Enfield; 7. Kevin Gambarcorta, Ellington; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass; 9. Josh Wood, Palmer, Mass.; 10. David Wray, Northford.

20-lap SK Light Modified: 1. Marcello Rufrano, North Haven; 2. David Arute, Tolland; 3. Mark Bakaj, Lebanon; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Glenn Griswold, Vernon, 6. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 7. Bob Charland, Stafford; 8. Ed Chicokski, New Hartford, 9. Todd Clark, Bristol, 10. Daniel Wesson, Monson, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Bryan Narducci, Colchester; 3. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Duane Provost, Palmer, Mass.; 6. Cliff Saunders, Stafford; 7. Matt Clement, Wethersfield; 8. Gary Patnode, Barkhamstead; 9. Robert Bloxsom III, Stratford; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Vince Gambacorta, Ellington; 3. Mike Hopkins, Springfield, Mass.; 4. Chris Bagnall, Norfolk; 5. Dave Secore Jr., Union; 6. Travis Hydar, Woodbury; 7. Richard Ciriello, Reading, Mass.; 8. Rob Sears, Stafford; 9. Cody Paolella, N/A; 10. Nicole Chambrello, Kensington.

New London-Waterford Speedbowl – Sept. 2, 2017

25-lap Mini Stock: 1. Jordan Hadley, Waterford; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Charles Canfield, East Haven; 4. Jacob Perry, Pawcatuck; 5. Mark Panaroni, Ivoryton; 6. Matt Guertin, Plantsville; 7. Andrew Krzeminski, Haddam; 8. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Chris Ivory, Waterford.

50-lap North East Mini Stock Tour: 1. Glen Thomas Jr., Groton.; 2. Emerson Cayer, Contoocook, N.H.; 3. Cody Leblanc, Waterville, Me.; 4. Matthew Sonhalter, East Thetford, Vt.; 5. Matt Boucher, Andover, N.H.; 6. Kodi Sabis, Windsor, Vt.; 7. Marc Panaroni, Ivoryton; 8. Desmond Skillings, Antrim, N.H.; 9. Charles Canfield, East Haven; 10. Justin Faford, Westminster, Mass.

Stafford Motor Speedway – Sept. 1, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Todd Owen, Somers; 4. Ryan Preece, Berlin; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Chase Dowling, Roxbury; 9. Matt Galko, Meriden; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Anthony Nocella, Woburn, Mass.; 4. Dave Etheridge, Portland; 5. Jeff Malave, Manchester; 6. Blake Barney, Jackson N.J.; 7. Donnie Lashua, Canaan, N.H.; 8. Dan Meservey Jr., Brewster, Mass.; 9. Matt Galko, Meriden; 10. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Michael Bennett, Stafford; 4. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 5. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 6. Kevin Gambacorta, Ellington; 7. Wayne Coury Jr., Milford; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Rich Hammann, Tolland; 10. Josh Wood, Palmer, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Glenn Griswold, Vernon; 2 Glenn Korner Jr., Canton; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. David Arute, Tolland; 5. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 6. Cory DiMatteo, Farmington; 7. Joey Ferrigno, East Hartford. 8. Brett Gonyaw, Vernon; 9. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 10. Wesley Prucker, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Duane Provost, Palmer, Mass.; 4. Matt Clement, Wethersfield; 5. Robert Bloxsom III, Stratford; 6. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Bryan Narducci, Colchester; 8. Gary Patnode, Barkhamstead; 9. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 10. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. George Bessette Jr., Danbury; 4. Travis Hydar, Woodbury; 5. Dave Secore Jr., Union; 6. Vince Gambacorta, Ellington; 7. Chuck Harrison, Woodstock; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Nick Bendiak, Hopkinton, Mass.; 10. Richard Ciriello, Reading, Mass.

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 12, 2017

35-lap SK Modified: 1. Rob Janovic Jr., Waterford; 2. Kyle James, Ashaway, R.I.; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Todd Owen, Somers; 5. Matt Galko, Meriden; 6. Diego Monahan, Quaker Hill; 7. Brent Sweet, Monroe; 8. Jeff Fialkovich, Shelton; 9. Paul Buzel, Trumbull; 10. Joshua Zentek, East Haven.

25-lap SK Light Modified: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Andrew Molleur, Shelton; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. John O’Sullivan, Salem; 5. Alan Gombos, Monroe; 6. Cal Therrien, Vernon; 7. Larry Goss, Windham; 8. Alan Benincaso, Trumbull; 9. William Benoit, Wallingford; 10. Ethan Durocher, Canterbury.

Stafford Motor Speedway – Aug. 11, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Chase Dowling, Roxbury; 4. Mike Christopher Jr., Wolcott; 5. Tyler Hines, North Haven; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Josh Wood, Palmer, Mass.; 8. Dan Avery, Somers; 9. Stephen Kopcik, Newtown; 10. Glen Reen, Wilbraham, Mass.

30-lap Late Model: 1. Glenn Reen, Wilbraham, Mass.; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 4. Paul Arute, Tolland; 5. Josh Wood, Palmer, Mass.; 6. Kevin Gambacorta, Ellington; 7. Mike Quintiliano, Shelton; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Michael Wray, Northford; 10. Matt Vassar, Plantsville.

20-lap SK Light Modified: 1. Marcello Rufrano, North Haven; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. David Arute, Tolland; 4. Glenn Korner Jr., Canton; 5. Cory DiMatteo, Farmington; 6. Wesley Prucker, Stafford; 7. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 8. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 9. Norm Sears, Andover; 10. Glenn Bartkowski, Manchester.

20-lap Limited Late Model: Bryan Narducci, Colchester; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Duane Provost, Palmer, Mass.; 4. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 5. Robert Bloxsom III, Stratford; 6. Alexandra Fearn, East Longmeadow; 7. Matt Clement, Wethersfield; 8. Gary Patnode, Barkhamstead; 9. Tyler Trott, Wethersfield; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Trace Beyer, Stratton, Vt.; 3. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 4. Travis Hydar, Woodbury; 5. Vince Gambacorta, Ellington; 6. George Bessette Jr., Danbury; 7. Chris Bagnall, Norfolk; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 10. David Zienka II, Mt. Pleasant, N.C.

20-lap Senior Outlaw Karts (exhibition): Christopher Buffone; 2 Alex Grab; 3. Daniel Gayman; 4. Joshua Gayman; 5. Alexander Pearl; 6. Brody O’Sullivan; 7. Gregory Estell; 8. Wyatt Chambers; 9. Brett Forgette; 10. Kevin Crosby.

 

Thompson Speedway – Aug. 9, 2017

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Todd Owen, Somers; 6. Joey Gada, Salem; 7. John Studley, Framingham, Mass; 8. Matt Gallo, Kensington; 9. Marcello Rufrano, North Haven; 10. Kyler Cafro, Chaplin.

20-lap Limited Sportsman: 1. Brent Gleason, Lisbon; 2. Shawn Monahan, Waterford; 3. Al Stone III, Durham; 4. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 5. Troy Waterman, Danielson; 6 Meghan Fuller, Auburn, Mass.; 7. Jack Aqualine, Oakdale; 8. Tommy Shea, New London; 9. Hank Stott, Medway, Mass.; 10. Anthony Pandozzi, N/A.

15-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs, Jr., Oakdale; 2. Nate Taylor, Brooklyn; 3. Jacob Perry, Pawcatuck; 4. Jared Roy, Sterling; 5. Steve Michalski, Brooklyn; 6. Eric Bourgeois, East Haddam; 7. Doug Curry, Groton; 8. Mike Anzalone, Plainfield; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Mitch Bombard, Willimantic.

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 5. 2017

35-lap SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Kyle James, Ashaway, R.I.; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Todd Owen, Somers; 5. Dylan Izzo, Monroe; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Paul Buzel, Trumbull; 8. Jeff Fialkovich, Shelton; 9. Joshua Zentek, East Haven.

25-lap SK Light Modified: 1. Andrew Molleur, Shelton; 2. Ethan Durocher, Canterbury; 3. John O’Sullivan, Salem; 4. Alan Gombos, Monroe; 5. Dana DiMatteo, Farmington; 6. John Bergenty, Plainville; 7. Chris Gombos, Naugatuck; 8. Glenn Griswold, Vernon; 9. Cal Therrien, Vernon; 10. Wayne Burroughs Jr., Oakdale.

25-lap Limited Sportsman: Chris Meyer, North Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Monte Gibbs, Killingworth; 5. Adrien Paradis, Plainville; 6. Charles Beal, Ledyard; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Jon Porter, East Lyme; 9. Bo Norman, Clinton; 10. Jaysin Beal, Ledyard.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Jordan Hadley, Waterford; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Nick Pappacoda, North Branford; 5. Charles Canfield, East Haven; 6. Chris Ivory, Waterford; 7. Matt Geurtin, Plantsville; 8. Andrew Krzeminski, Haddam; 9. Evan Bourgeois, N/A; 10. Ken Kerttula, Groton.

Stafford Motor Speedway – Aug. 4, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Stephen Kopcik, Newtown; 2. Michael Gervais Jr., Southbury; 3. Chase Dowling, Roxbury; 4. Todd Owen, Somers; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Troy Talman, Oxford, Mass.; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Cam McDermott, Canterbury; 9. Keith Rocco, Wallingford; 10. Matt Galko, Meriden.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Josh Wood, Palmer, Mass.; 6. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Michael Wray, Northford; 9. Paul Arute, Tolland; 10. Chase Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Cory DiMatteo, Farmington; 3. David Arute, Tolland; 4. George Nocera Jr., Plainville; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Brett Gonyaw, Vernon; 7. Andrew Les, Boston, Mass.; 8. Bob Charland, Stafford; 9. Glenn Griswold, Vernon; 10. Cassandra Cole, Westbrook.

20-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Bryan Narducci, Colchester; 3. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 4. Duane Provost, Palmer, Mass.; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Robert Bloxsom III, Stratford; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Tyler Trott, Wethersfield; 9. Matt Clement, Wethersfield; 10 Gary Patnode, Barkhamstead.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. George Bessette Jr., Danbury; 4. Trace Beyer, Stratton, Vt.; 5. Vince Gambacorta, Ellington; 6. Travis Hydar, Woodbury; 7. Nicole Chambrello, Kensington; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 10. Randy Higginson, Waterbury.

Stafford Motor Speedway – July 28, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Chase Dowling, Roxbury; 2. Matt Galko, Meriden; 3. Todd Owen, Somers; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Cam McDermott, Canterbury; 6. Eric Berndt, Cromwell; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 9. Ronnie Williams, Tolland; 10. Tyler Hines, North Haven.

30-lap Late Model: 1. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 2. Michael Bennett, Stafford; 3. Michael Wray, Northford; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Matt Vassar, Plantsville; 6. Peter Thickett, Bethlehem; 7. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 8. Chase Cook, Oakdale; 9. Mike Quintiliano, Shelton; 10. Paul Varricchio Jr., Berlin.

20-lap SK Light Modified: 1. Marcello Rufrano, North Haven; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Wesley Prucker, Stafford; 5. David Arute, Tolland; 6. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 7. Glenn Korner, Canton; 8. Bob Charland, Stafford; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Joey Ferrigno, East Hartford.

20-lap Limited Late Model: 1. Robert Bloxsom III, Stratford; 2. Duane Provost, Palmer, Mass.; 3. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Matt Clement, Wethersfield; 6. Cliff Saunders, Stafford; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Bryan Narducci, Colchester; 9. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 10. Gary Patnode, Barkhamstead.

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, Stratton, VT; 2. Zack Robinson, Putnam; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Vince Gambacorta, Ellington; 5. Chris Bagnall, Norfolk; 6. George Bessette Jr., Danbury; 7. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 8. Travis Hydar, Woodbury; 9. Nick Bendiak, Hopkinton, Mass.; 10. Chuck Harrison, Woodstock.

New London-Waterford Speedbowl – July 22, 2017

35-lap SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Kyle James, Ashway, R.I.; 4. Todd Owen, Somers; 5. Rob Janovic Jr., Waterford; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Paul Buzel, Trumbull; 8. Tom Abele Jr., Norwich; 9. Bo Gunning, Bethlehem; 10. Robert Driscoll, Brookfield

25-lap SK Light Modified: 1. Andrew Molleur, Shelton; 2. Dennis Charette, Southington; 3. Dana DiMatteo, Farmington; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Chris Gombos, Naugatuck; 6. Alan Gombos, Monroe; 7. Ethan Durocher, Canterbury; 8. John O’Sullivan III, Salem; 9. William Benoit, Wallingford; 10. Calvin Therrien, Vernon

25-lap Limited Sportsman: 1. Adrien Paradis III, Plainville; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 5. Shawn Monahan, Waterford; 6. Bo Norman, Clinton; 7. Al Stone III, Durham; 8. Ritt Shawn, Westerly, R.I.; 9. Norm Root Jr., Old Saybrook; 10. Chris Meyer, North Franklin

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Sean Caron, East Hampton; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Jordan Hadley, Waterford; 5. Charles Canfield, East Haven; 6. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Andrew Krzeminski, Haddam; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Matthew Guertin, Plantsville.

25-lap Legends: 1. Joey Ternullo, Middletown; 2. Brandon Martinez, North Kingston, R.I.; 3. Kyle Rogers, Waterbury; 4. Shileigh Martinez, North Kingston, R.I.; 5. Jon Puleo, Branford; 6. Rachel Forte, Douglas, Mass.; 7. Anthony Marvin, Colchester; 8. Brian Zimowski, Enfield; 9. Lucas Leone, Southington; 10. Timothy Depizeol, Norwich.

Stafford Motor Speedway – July 21, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Todd Owen, Somers; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Dan Avery, Somers; 5. Mike Christopher Jr., Wolcott; 6. Ronnie Williams, Tolland; 7. Tyler Hines, North Haven; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Stephen Kopcik, Newtown; 10. Cam McDermott, Canterbury.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Michael Bennett, Stafford; 5. Tyler Leart, Hatfield, Mass.; 6. Mike Mordino, N/A; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Michael Wray, Northford; 10. Chase Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. David Arute, Tolland; 2. Cory DiMatteo, Farmington; 3. Dan Wesson, Monson, Mass; 4. Brett Gonyaw, Vernon; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. George Nocera, Plainville; 8. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 9. Tony Santangelo, N/A; 10. Todd Douillard, Palmer, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Cliff Saunders, Stafford; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 5. Duane Provost, Palmer, Mass.; 6. Bryan Narducci, Colchester; 7. Tyler Trott, Wethersfield; 8. Robert Bloxsom III, Stratford; 9. Matt Clement, Wethersfield; 10. David Tefft, Southampton, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. George Bessette Jr., Danbury; 4. Trace Beyer, Stratton, Vt.; 5. Chris Bagnall, Norfolk; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Chuck Harrison, Woodstock; 8. Paul Bourdon Jr., Jewett City; 9. Travis Hydar, Woodbury; 10. Rob Sears, Stafford.

100-lap Exit Realty Modified Touring Series: 1. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Richard Savary, Canton, Mass.; 4. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 5. Mike Holdridge, Madison; 6. Dylan Kopec, Palmer, Mass.; 7. Calvin Carroll, N/A; 8. Ryan Preece, Berlin; 9. Les Hinckley III, Windsor Locks; 10. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.

Thompson Speedway – July 8, 2017

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Todd Owen, Somers; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Troy Talman, Oxford, Mass.; 4. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 5. John Studley, Framingham, Mass.; 6. Nick Salva, Prospect; 7. Joey Gada, Salem; 8. Adam Norton, Brookfield; 9. Ryan Preece, Berlin; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 2. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 4. Tom Carey III, Orange, Mass.; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 7. Mike Benevides, Westerly, R.I.; 8. Ray Parent, Tiverton, R.I; 9. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 10. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Glenn Korner, Canton. 2. Chris Viens, Putnam; 3. Glenn Griswold, Vernon; 4. Chris Correll, Old Lyme; 5. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 6. Damon Tinio, Mendon, Mass.; 7. Bert Ouellette, Ellington; 8, Ed Chicoski, N/A; 9. Paul French, Andover.

20-lap Limited Sportsman: 1. Brent Gleason, Lisbon; 2. Shawn Monahan, Waterford; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Jesse Gleason, Lisbon; 6. Mike Palin, Dudley, Mass.; 7. Kevin Bowe, Smithfield, R.I.; 8. Tommy Shea, New London; 9. Randy Waterman, Danielson; 10. Ed Correia, Raynham, Mass.

15-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Nate Taylor, Wauregan; 3. Eric Bourgeois, East Haddam; 4. Doug Curry, Groton; 5. Tommy Silva, Groton; 6. Mike Anzalone, Plainfield; 7. Nick Matera, Warwrick, R.I.; 8. Keith Ballou, Pascoag, R.I.; 9. Steve Michalski, Brooklyn

Stafford Motor Speedway – July 7, 2017

100-lap NAPA SK 5K NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Chase Dowling, Roxbury; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Todd Owen, Somers; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Ronnie Williams, Tolland; 7. Mike Christopher Jr., Wolcott; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Brendon Bock, Franklin Square, N.Y.; 10. Cam McDermott, Canterbury.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 5. Michael Wray, Northford; 6. Paul Arute, Tolland; 7. Kevin Gambarcorta, Ellington; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Matt Vassar, Plantsville; 10. Chase Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. Wesley Prucker, Stafford; 2. Marcello Rufrano, North Haven; 3. Geoff Nooney, Springfield, Mass.; 4. David Arute, Tolland; 5. George Nocera, Plainville; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 8. Brett Gonyaw, Vernon; 9. Chris Viens, Putnam; 10. Pete Lopuch, West Redding.

20-lap Limited Late Model: 1. RJ Surdell, Willington; 2. Bryan Narducci, Colchester; 3. Duane Provost, Palmer, Mass.; 4. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Tyler Trott, Wethersfield; 7. Robert Bloxsom III; 8. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 9. Cliff Saunders, Stafford; 10. Matt Clement, Southampton, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Vince Gambacorta, Ellington; 2. Zack Robinson, Putnam; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. George Bessette Jr., Danbury; 5. Trace Beyer, Stratton, Vt; 6. Chuck Harrison, Woodstock; 7. Travis Hydar, Woodbury; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. Chris Sanford, Hamden; 10. Paul Bourdon Jr., Jewett City.

 

New London-Waterford Speedbowl – June 24, 2017

100-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Antony Nocella, Woburn, Mass.; 2. Les Hinckley III, Windsor Locks; 3. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 4. Todd Annarummo, Swansey, Mass.; 5. Sammy Rameau, Westminster, Mass.; 6. George Sherman, Framingham, Mass.; 7. Kyle James, Ashway, R.I.; 8. Dennis Perry, Pawcatuck; 9. Anthony Flannery, East Hampton; 10. Matthew Mead, Richmond, N.H.

35-lap SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Kyle James, Ashaway, R.I.; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Diego Monahan, Quaker Hill; 5. Todd Owen, Somers; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Paul Buzel, Trumbull; 8. Jeff Fialkovich, Shelton; 9. Dennis Perry, Pawcatuck; 10. Jack Bercham, West Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ray Christian III, Uncasville; 3. Anthony Flannery, East Hampton; 4. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 5. Ryan Morgan, Mystic; 6. Michael Benevides, N/A; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Tyler Chapman, Mystic.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Ryan Waterman, Danielson; 4. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 5. Norm Root Jr., Old Saybrook; 6. Monte Gibbs, Killingworth; 7. Jack Aqualina, Oakdale; 8. Adrian Paradis, Plainville; 9. Bo Norman, Clinton; 10. Brandon Fisher, Plainfield.

25-lap SK Light Modified: 1. Brett Gonyaw, Vernon; 2. Glen Griswold, Vernon; 3. John O’Sullivan III, Salem; 4. Paul French, Andover; 5. Nick Riso, Wallingford; 6. Cal Therrien, Vernon; 7. Chris Gombos, Naugatuck; 8. Ethan Durocher, Canterbury; 9. Wayne Burroughs Jr., Oakdale. 10. Josh Galvin, Oakdale.

25-lap Mini Stock: 1. Jordan Hadley, Waterford; 2. Charles Canfield, East Haven; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 5. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 6. Matt Guertin, Plantsville; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Dale Sherman, Charlestown, R.I.; 9. Jeff Civardi, Preston; 10. Ken Kertula, Groton.

Stafford Motor Speedway – June 23, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Chase Dowling, Roxbury; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Tom Abele, Norwich; 5. Mike Christopher, Wolcott; 6. DJ Burnham, East Hartford; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Todd Owen, Somers; 9. Cam McDermott, Canterbury; 10. Brendon Bock, Franklin Square, N.Y.

30-lap Late Model: 1. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Michael Bennett, Stafford; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Michael Wray, Northford; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 9. Chase Cook, Oakdale; 10. Matt Vassar, Plantsville.

20-lap SK Light Modified: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. George Nocera, Plainville; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. Brett Gonyaw, Vernon; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Chris Matthews, Stafford; 7. Geoff Nooney, Springfield, Mass.; 8. David Arute, Tolland; 9. Keith Caruson, Millbury, Mass.; 10. Joey Ferrigno, East Hartford.

20-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Duane Provost, Palmer, Mass.; 6. Cliff Saunders, Stafford; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Bryan Narducci, Colchester; 9. Matt Clement, Southampton, Mass.; 10. David Tefft, Wethersfield.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2 Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 3. George Bessette Jr., Danbury; 4. Chris Bagnall, Norfolk; 5. Nicole Chambrello, Kensington; 6. Zack Robinson, Putnam; 7. Trace Beyer, Stratton, Vt; 8. Chuck Harrison, Woodstock; 9. Travis Hydar, Woodbury; 10. Richard Ciriello, Reading, Mass.

Thompson Speedway – June 14, 2017

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Troy Talman, Oxford, Mass.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Tim Jordan, Plainfield; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Todd Owen, Somers; 8. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 9. John Studley, Framingham, Mass.; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 2. Tom Carey Jr., Orange, Mass.; 3. Buddy Charette, Woodstock; 4. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 5. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 6. Rick Gentes, Burriville, R.I.; 7. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.; 10. Ryan Morgan, Mystic.

20-lap Limited Sportsman: 1. Larry Barnett, Moosup; 2. Shawn Monahan, Waterford; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Brent Gleason, Lisbon; 6. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 7. Jack Aqualina, Oakdale; 8. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 9. Troy Waterman, Danielson; 10. Kevin Bowe, Smithfield, R.I.

15-lap Mini Stock: 1. Eric Bourgeois, East Haddam; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Doug Curry, Groton; 4. Mike Anzalone, Plainfield; 5. Jacob Perry, Pawcatuck; 6. Mitch Bombard, Willimantic; 7. Steve Michalksi, Brooklyn; 8. Nick Matera, Warwick, R.I.; 9. Jared Roy, Sterling; 10. Dave Trudeau Jr., Mansfield.

20-lap NEMA Lite: 1. Chad Labastie; 2. Ryan Bigelow; 3. Randy Cabral; 4. Dan Cugini; 5. Jim Chambers; 6. Todd Bertrand; 7. Anthony Payne; 8. Paul Scally; 9. Ryan Locke; 10. Ben Mikitarian.

Stafford Motor Speedway – June 9, 2017

50-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ronnie Williams, Tolland; 2. Matt Galko, Meriden; 3. Todd Owen, Somers; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Ryan Preece, Berlin; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 9. Cam McDermott, Canterbury; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

30-lap Late Model: 1. Michael Wray, Northford; 2. Michael Bennett, Stafford; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Paul Arute, Tolland; 5. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass; 6. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 7. Mike Quintiliano, Shelton; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 9. Josh Wood, Palmer, Mass.; 10. Rich Hammann, Tolland.

40-lap SK Light Modified: 1. Brett Gonyaw, Vernon; 2. Bob Charland, Stafford; 3. Glenn Griswold, Vernon; 4. Jay Goff, Stafford; 5. Rick Williams, East Hampton; 6. Marcello Rufrano, North Haven; 7. Glenn Korner, Canton; 8. Geoff Nooney, Springfield, Mass.; 9. Wesley Prucker, Stafford; 10. Chris Correll, Groton.

20-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Palmer, Mass.; 2. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 3. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. RJ Surdell, Willington; 6. Cliff Saunders, Stafford; 7. Bryan Narducci, Colchester; 8. Robert Bloxsom III, Stratford; 9. Tyler Trott, Wethersfield

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Zack Robinson, Putnam; 3. Chris Bagnall, Norfolk; 4. George Bessette Jr., Danbury; 5. Brandon Michael, Granville; 6. Vince Gambacorta, Ellington; 7. Travis Hydar, Woodbury; 8. Chris Sanford, Hamden; 9. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 10. Chuck Harrison, Woodstock.

Stafford Motor Speedway – June 2, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Matt Galko, Meriden; 2. Chase Dowling, Roxbury; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Ronnie Williams, Tolland; 5. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Dylan Izzo, Monroe; 8. Dan Avery, Somers; 9. Todd Owen, Somers; 10. Jeff Baral, Southington.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 3. Wayne Coury Jr., Milford; 4. Michael Wray, Northford; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Michael Bennett, Stafford; 9. Jim Mavlouganes, Bethany; 10. Paul Arute, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. George Nocera Jr., Plainville; 3. Glenn Griswold, Vernon; 4. David Arute, Tolland; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Chris Matthews, Stafford; 7. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 8. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 9. Cory DiMatteo, Farmington; 10. Marcello Rufrano, North Haven.

20-lap Late Model: 1. Duane Provost, Palmer, Mass.; 2. Cliff Saunders, Stafford; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Bryan Narducci, Colchester; 7. Tyler Trott, East Hartford; 8. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 9. Matt Clement, Wethersfield; 10. Robert Bloxsom Jr., Stratford.

15-lap DARE Stock: 1. Travis Hydar, Woodbury; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Zack Robinson, Putnam; 4. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 5. Trace Beyer, Stratton, Vt.; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. George Bessette Jr., Danbury; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Vince Gambacorta, Ellington.

125-lap Modified Touring Series: 1. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Chris Pasteryak, Lisbon; 4. Richard Savary, Canton, Mass.; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Mike Holdridge, Madison; 8. Dylan Kopec, Palmer, Mass.; 9. Les Hinckley III, Windsor Locks; 10. Ted Christopher, Plainville.

Thompson Speedway – May 21, 2017

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Nick Salva, Prospect; 5. John Studley, Framingham, Mass.; 6. Troy Talman, Oxford, Mass.; 7. Todd Owen, Somers; 8. Matt Gallo, Kensington; 9. Danny Cates, Chaplin; 10. Paul Buzel, Trumbull.

25-lap Late Model: 1. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 2. William Will, Shrewsbury, Mass.; 3. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 4. Ryan Morgan III, Mystic; 5. Ray Christian III, Uncasville; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Ernie Larose, Moosup; 8. Tom Abele, Norwich; 9. Mark Jenison, Warwick, R.I.; 10. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.

30-lap Limited Sportsman: 1. Brent Gleason, Lisbon; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Chris Meyer, Norwich; 4. Shawn Monahan, Waterford; 5. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 6. Kevin Mason, West Warwick, R.I.; 7. Jesse Gleason, Lisbon; 8. Kevin Bowe, Smithfield, R.I.; 9. Larry Barnett, Moosup; 10. Al Stone III, Durham.

15-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Nate Taylor, Wauregan; 3. Jacob Perry, Pawcatuck; 4. Steve Michalski, Brooklyn; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Charles Canfield, East Haven; 7. Andrew Krzeminski, Haddam; 8. Larry Loomis, Moosup; 9. Tom Silva, Groton; 10. Mike Anzalone, Plainfield.

Stafford Motor Speedway – May 19, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Chase Dowling, Roxbury; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 7. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 8. Todd Owen, Somers; 9. Dan Avery, Somers; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Antony Nocella, Woburn, Mass.; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.; 4. Charlie Pasteryak, Lisbon; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Les Hinckley III, Windsor Locks; 7. Colbey Fournier, Taunton, Mass.; 8. Rob Richardi Jr., Taunton, Mass.; 9. Matthew Mead, Richmond, N.H.; 10. Johnny Kay, Deerfield Beach, Fla.

30-lap Late Model: 1. Kevin Gambacorta, Ellington; 2. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 3. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Michael Wray, Northford; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Jim Mavlouganes, Bethany; 8. Tom Butler, Stafford; 9. Rich Hammann, Tolland; 10. Wayne Coury Jr., Milford.

20-lap SK Light Modified: 1. George Nocera Jr., Plainville; 2. Wes Prucker, Stafford; 3. David Arute, Tolland; 4. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 5. Chris Viens, Putnam; 6. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 7. Rick Williams, East Hampton; 8. Jay Goff, Stafford; 9. Glenn Griswold, Vernon; 10. Todd Douillard, Palmer, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Bryan Narducci, Colchester; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Tyler Trott, East Hartford; 9. Robert Bloxsom Jr., Stratford; 10. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 4. Trace Beyer, Stratton, Vt; 5. Vince Gambacorta, Ellington; 6. George Bessette Jr., Danbury; 7. Travis Hydar, Woodbury; 8. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Richard Ciriello, Reading, Mass.

Stafford Motor Speedway – May 12, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Tom Abele, Norwich; 5. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 6. Chase Dowling, Roxbury; 7. Mike Christopher Jr., Wolcott; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Michael Gervais, Southbury; 10. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.

50-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Wayne Coury Jr., Milford; 4. Michael Wray, Northford; 5. Josh Wood, Palmer, Mass.; 6. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Mike Quintiliano, Shelton; 10. Rich Hammann, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 3. Brett Gonyaw, Vernon; 4. David Arute, Tolland; 5. Glenn Korner Jr., Canton; 6. Chris Matthews, Stafford; 7. Rick Williams, East Hampton; 8. Wesley Prucker, Stafford; 9. Geoff Nooney, Southwick, Mass.; 10. Noah Korner, Canton.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. RJ Surdell, Willington; 4. Bryan Narducci, Colchester; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Rob Valerio, Wethersfield; 8. Tyler Trott, East Hartford; 9. Doug Phelps, New Salem, Mass.; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Zach Robinson, Putnam; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Nicole Chambrello, Kensington; 4. Vince Gambacorta, Ellington; 5. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 6. Nick Bendiak, Hopkinton, Mass.; 7. George Bessette Jr., Danbury; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. Gregory DeMone, Ludlow, Mass.; 10. Chris Sanford, Hamden.

Stafford Motor Speedway – April 30, 2017

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Chase Dowling, Roxbury; 3. Ronnie Williams, Tolland; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Tom Abele, Norwich; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Mike Christopher Jr., Wolcott; 8. Tony Membrino Jr., Berlin; 9. Michael Gervais Jr., Southbury; 10. D.J. Burnham, East Hartford.

30-lap Late Model: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 4. Mike Quintiliano, Shelton; 5. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Wayne Coury Jr., Milford; 7. Tom Butler, Stafford; 8. Kevin Gambacorta, Ellington; 9. Jim Mavlouganes, Bethany; 10. Tyler Leary, Hatfield, Mass.

Stafford Motor Speedway – April 29, 2017

20-lap SK Light Modified: 1. Corey DiMatteo, Farmington; 2. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 3. George Nocera Jr., Plainville; 4. Tony Santangelo, Middlefield; 5. Wes Prucker, Stafford; 6. Rick Williams, East Hampton; 7. Glenn Griswol, Vernon; 8. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 9. Pete Lopuch, West Redding; 10. Rit Dulac, Plantsville.

20-lap Limited Late Model: 1. Bryan Narducci, Colchester; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. David Tefft, Southampton, Mass.; 7. Tyler Trott, East Hartford; 8. RJ Surdell, Willington; 9. Robert Bloxsom Jr., Stratford; 10. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.;

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, Stratton, Vt; 2. Zach Robinson, Putnam; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Vince Gambacorta, Ellington; 5. Nicole Chambrello, Kensington; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Chuck Harrison, Woodstock; 8. George Bessette Jr., Danbury; 9. Chris Bagnall, Norfolk; 10. Travis Hydar, Woodbury.

New London-Waterford Speedbowl – Oct. 29, 2016

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Ray Christian III, Uncasville; 4. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 5. Anthony Flannery, East Hampton; 6. Glen Thomas, West Bridgewater, Mass.; 7. Ernie LaRose, Plainfield; 8. Matthew Carlson, Griswold; 9. Jeff Smith, Old Lyme; 10. Vin Esposito, Waterbury.

2016 Late Model Champion: Keith Rocco

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Paul French, Andover; 4. Corey Barry, Plainfield; 5. Alan Gombos Jr., Naugatuck; 6. David Arute, Tolland; 7. John O’Sullivan, Salem; 8 Rick Williams, East Hampton; 9. Vin Anglace, Ansonia; 10. Marcello Rufrano, North Haven.

2016 SK Light Modified Champion: Tony Membrino Jr.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Charles Beal, Ledyard; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Corey Coates, Ledyard; 6. Bo Norman, Clinton; 7. Al Stone III, Durham; 8. Tyler Cinamella, Willimantic; 9. Dwayne Dorr, Ledyard; 10. Dave Trudeau, Mansfield.

2016 Limited Sportsman Champion: Al Stone III

25-lap Mini Stock: 1. Marc Panaroni, Ivoryton; 2. Charles Canfield, East Haven; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Pete Zaikarite, Niantic; 5. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 6. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 7. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 8. Tommy Silva, Groton; 9. Doug Curry, Groton; 10. Dave Trudeau, Mansfield.

2016 Mini Stock Champion: Wayne Burroughs Jr.

25-lap Speedbowl Trucks: 1. Todd Taylor; 2. Joshua Stringer; 3. Duane Noll; 4. Tyler Chapman; 5. Kendall Metcalf; 6. Ray Reed; 7. Glen Noll; 8. Jim Boyle; 9. Trevor Dyer; 10. Andy Lindeman.

25-lap Legends: 1. Teddy Hodgon; 2. John O’Sullivan; 3. Andrew Molleur; 4. Joey Ternulo; 5. Mikey Flynn; 6. Kyle Rogers; 7. Steve Chapman; 8. Phil Rondeau; 9. Colin Haley; 10. Cassandra Cole.

25-lap Mr. Rooter New England Truck Series: 1. Gerard Giordano Jr.; 2. Andy Lindeman; 3. Dave Koening; 4. Roger Turbush; 5. Tyler Chapman; 6. Josh Stringer; 7. Corey Coates; 8. Kyle Nosal; 9. Todd Taylor; 10. Jim Boyle.

20-lap Micro Blue Bandaloro (1): 1. Charles Prinz; 2. Nick Hovey; 3. Tyler Barry; 4. Ethan Durocher; 5. Antony Bello; 6. Nicolas Oloski; 7. Devon Jencik; 8. Andrew Morin; 9. Tyler Dachenhausen; 10. Ethan Simmons.

20-lap Micro Blue Bandaloro (2): 1. Charles Prinz; 2. Tyler Barry; 3. Andrew Morin; 4. Tyler Dachenhausen; 5. Devon Jencik; 6. Emma Monahan; 7. Nick Archiere; 8. Ethan Simmons; 9. Anthony Bevilacqua; 10. Nick Hovey.

20-lap Super X-Cars (1): 1. Ray Reed; 2. Marc Shafer; 3. Peter Martin; 4. Keith Scalia; 5. Don Bergel 6. Gary Avery; 7. Bill Reiman; 8. Dan Moon; 9. Dan Butler; 10. Denny Hoffman.

20-lap Super X-Cars (2): 1. Keith Scalia; 2. Dan Butler 3. Chris Taylor; 4. Bill Reiman; 5. Peter Martin; 6. Dan Moon; 7. Denny Hoffman; 8. Jason Larivee Jr.; 9. Ray Phillips; 10. Ray Reed.

20-lap X-Cars (1): 1. David Gargaro Jr.; 2. Dylan Cabral; 3. Christopher Thomas; 4. Kyle Gero; 5. Richard Nye; 6. Christopher Lee; 7. Wayne Shifflett; 8. Chuck McDonald; 9. Eddie Loomis; 10. Ray Herman.

20-lap X-Cars (2): 1. Chris Thomas; 2. Kyle Gero; 3. Dylan Cabral; 4. Rich Nye; 5. Christopher Lee; 6. David Gargaro Jr.; 7. Eddie Loomis; 8 Wayne Shifflett; 9. Chuck McDonald; 10. Ray Herman.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – Oct. 23, 2016

75-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Paul Kusheba IV, Monroe; 5. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Todd Owen, Somers; 8. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 9. Matt Hirschman, Northampton, Pa.; 10. Dennis Perry, Pawcatuck.

65-lap NorthEast Race Cars & Parts Tri-Track Open Modified Series: 1. Matt Hirschman, Northampton, Pa.; 2. Les Hinckley, Windsor Locks; 3. Ron Silk, Norwalk; 4. Mike Holdridge, Madison; 5. Richard Savary, Canton, Mass.; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 8. Ryan Preece, Berlin; 9. Andy Jankowiak, Tonawanda, N.Y.; 10. Rob Summers, Manchester.

25-lap Pro Four Modifieds: 1. Brett Meservey, Brewster, Mass.; 2. J.R. Gorman, Bethel, Vt; 3. Robin Berghman, East Providence, R.I.; 4. Andy Major, Wales, Mass.; 5. Norm Wrenn III, Nashua, N.H.; 6. Phil Lausier, Hudson, N.H.; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Steve Dumas, Brockton, Mass.; 9. Mark Charette, Wolcott; 10. Bill Lucchesi Jr., Patterson, N.Y.

25-lap NEMA: 1. Doug Coby, Milford; 2. Todd Bertrand, Danielson; 3. Seth Carlson, Brimfield, Mass; 4. John Zych Jr., Mendon, Mass.; 5. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 6. Alan Chambers, Atkinson, N.H.; 7. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 8. Joey Payne, Fairlawn, N.J.; 9. Jim SantaMaria, Burlington; 10. Paul Scally, Raynham, Mass.

25-lap NEMA Lites: 1. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 2. PJ Stergois, Candia, N.H.; 3. Ben Mikitarian, Northborough, Mass.; 4. Anthony Payne, Fairlawn, N.J.; 5. Joey Cipriano, Waterbury; 6. Chad Labastie, Uxbridge, Mass.; 7. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 8. Kevin Ianarelli, N/A; 9 Nikki Carroll, N/A/; 10. Jim Cataldo, Sterling, Mass.

25-lap Trucks: 1. Rob Murphy; 2. Mike Cavallaro; 3. Josh Hedges; 4. Ed Perry III; 5. Danny Dutch; 6. Mitch Bombard; 7. John Robidoux; 8. Robert Rainville.

Thompson Speedway – Oct. 16, 2016

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Matt Gallo, Berlin; 7. John Studley, Framingham, Mass.; 8. Danny Cates, Chaplin; 9. Nick Salva, Prospect; 10. Mike Benevides, Westerly, R.I.

2016 SK Modified Champion: Keith Rocco

20-lap Limited Sportsman: 1. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 2. Brent Gleason, Lisbon; 3. Corey Hutchings, Salem; 4. Chris Meyer, Norwich; 5. Dwane Dorr, Ledyard; 6. Ryan Waterman, Danielson; 7. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Jack Aqualina, Oakdale; 9. Rob Janovic Jr., Waterford; 10. Al Stone III, Durham.

2016 Limited Sportsman Champion: Ryan Waterman

Thompson Speedway – Oct. 15, 2016

50-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 3. Anthony Nocella, Woburn, Mass.; 4. Dave Etheridge, Portland; 5. Geoff Gernhard, Bozrah; 6. Ronnie Williams, Tolland; 7. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 8. Chris Pasteryak, Lisbon; 9. Matthew Mead, Richmond, N.H.; 10. Troy Talman, Oxford, Mass.

75-lap American Canadian Tour: 1. Bobby Therrien, Hinesburg, Vt; 2. Dillon Moltz, Waterford; 3. Scott Payea, Milton, Vt.; 4. Brad Babb, Windham, Me.; 5. Nick Sweet, Barre, Vt.; 6. Eddie MacDonald, Rowley, Mass.; 7. Alex Labbe, St. Albert, Quebec; 8. Devin O’Connell, Madison; 9. Ray Christian III, Norwich; 10. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.

25-lap Northeastern Midget Association: 1. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 2. Cole Carter, Brownsburg, Ind.; 3. Seth Carlson, Brimfield, Mass.; 4. John Zych, Mendon, Mass.; 5. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 6. Todd Bertrand, Danielson; 7. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 8. Alan Chambers, Atkinson, N.H. 9. Paul Scally, Raynham, Mass.; 10. Doug Cleveland, Sudbury, Mass.

20-lap North East Street Stock Tour: 1. Joe Arena, Bristol; 2. Kyle Casagrande, Stafford; 3. Jim Silvia, Middletown, R.I. ; 4. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 5. Larry Barnett, Moosup; 6. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 7. Zack Robinson, Putnam; 8. Troy Waterman, Danielson; 9. Ryan Waterman, Danielson.

15-lap Mini Stock: 1. Eric Bourgeois, Haddam; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Mark Panaroni, Ivoryton; 5. Chris Ivory, Oakdale; 6. Bill Schoeler, Warwick, R.I.; 7. Roger Ducharme, Foster, R.I.; 8. Ed Field, Deep River; 9. Doug Curry, Groton; 10. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.

2016 Mini Stock Champion: Wayne Burroughs Jr.

20-SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2 Glen Griswold, Vernon; 3. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 4. Carlos Gray, East Hartford; 5. Tony Membrino Jr., Berlin; 6. Wes Prucker, Stafford; 7. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 8. Bill McNeil, Preston; 9. Damon Tinio, Mendon, Mass.; 10. Andrew Les, Boston, Mass.

Thompson Speedway – Oct. 14, 2016

25-lap Late Model: 1. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 2. Ray Christian III, Uncasville; 3. William Wall, Shrewsbury, Mass; 4. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.; 5. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 6. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 7. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 8. Scott Serydynski, N/A; 9. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 10. Jeff Smith, Old Lyme.

2016 Late Model Champion: William Wall

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – Oct. 9, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Todd Owen, Somers; 2. Mike Christopher Jr., Wolcott; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Glen Reen, Wilbrhaham, Mass.; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Eric Berndt, Cromwell; 8, Ronnie Williams, Tolland; 9. Danny Cates, Chaplin; 10. Matt Galko, Meriden.

2016 SK Modified Champion: Rowan Pennink.

30-lap Late Model: 1. Michael Wray, Northford; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Josh Wood, Palmer, Mass.; 4. Wayne Coury Jr., Shelton; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Joel Monahan, Whately, Mass.; 7. Michael Bennett, Stafford; 8. Mike Mordino, N/A; 9. Peter Thickett, N/A; 10. Chase Cook, Oakdale.

2016 Late Model Champion: Tom Fearn

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – Oct. 8, 2016

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 3. Brett Gonyaw, Vernon; 4. David Arute, Tolland; 5. Joey Ferrigno, East Hartford; 6. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 7. Corey Hutchings, Salem; 8. Glenn Griswold, Vernon; 9. Ryan Charland, Stafford; 10. Marc Burke, Vernon.

2016 SK Light Modified Champion: Tony Membrino Jr.

20-lap Limited Late Model: 1. Paul Arute, Tolland; 2. David Tefft, Southampton, Mass.; 3. Duane Provost, Palmer, Mass; 4. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Doug Phelps, New Salem; 7. Justin Bren, Palmer, Mass.; 8. Matthew Clement, Wethersfield; 9. RJ Surdell, Manchester; 10. Albert Saunders, Stafford.

2016 Limited Late Model Champion: Duane Provost

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 3. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Dave Secore Jr., Union; 6. Nicole Chambrello, Kensington; 7. Tyler Trott, East Hartford; 9. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 10. Chris Bagnall, Norfolk.

2016 DARE Stock Champion: Johnny Walker

 

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Sept. 17, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Matt Galko, Meriden; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Joey Gada, Salem; 5. Tyler Chadwick, Ledyard; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Dennis Perry, Pawcatuck; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Justin Gaydosh, Newtown.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ray Christian III, Uncasville; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Ryan Morgan, Mystic; 7. Glenn Boss, Danielson; 8. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 9. Ernie LaRose, Griswold; 10. Christopher Garside, Waterford.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Chris Gombas, Naugatuck; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Tony Membrino Jr., Berlin; 6. Paul French, Andover; 7. David Arute, Tolland; 8. Rick Williams, East Hampton; 9. Randy Churchill Jr., Oakdale; 10. John O’Sullivan, Salem.

25-lap Limited Sportsman: 1. Monte Gibbs, Killingworth; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Josh Galvin, Oakdale; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 6. Charles Beal, Ledyard; 7. Jon Porter, East Lyme; 8. Brandon Plemons, Uncasville; 9. Al Stone III, Durham; 10. Adrien Paradis III, Plainville.

25-lap Mini Stock: 1. Pete Zaikarite, Niantic; 2. Charles Canfield, Niantic; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Jacob Perry, Pawcatuck; 5. Mark Panaroni, Ivoryton; 6. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 7. Dave Trudeau, Mansfield; 8. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 9. Sean Caron, East Hampton; 10. Ken Cassidy Jr., Lisbon.

25-lap Legends: 1. Dillon Spain, Clayton, N.C.; 2. Mike Christopher Jr., Wolcott; 3. Rachel Forte, Douglas, Mass.; 4. Andrew Molleur, Shelton; 5. Alex McCollum, Philipsburg, N.J.; 6. Joey Ternullo, Middletonw; 7. Nicholas Lascuola, Brockon, Mass.; 8. Michael Rutkoski, Mattituck, N.Y.; 9. Anthony Marvin, Colchester; 10. David Johson, Arlington, Mass.

25-lap Pro Four Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Doug Meservey Jr., Dennis, Mass.; 3. Norm Wrenn III, Nashua, N.H.; 4. Robin Berghman, East Providence, R.I.; 5. Brett Meservey, Brewster, Mass.; 6. Phil Lausier, Hudson, N.H.; 7. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 8. Tom Royer, Swanzey, N.H.; 9. Allen Reiser, Brimfield, Mass.; 10. Joe Arena, Bristol.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – Sept. 16, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 2. Jeff Baral, Southington; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Eric Berndt, Cromwell; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Ronnie Williams, Tolland; 8. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 9. Todd Owen, Somers; 10. Mike Christopher, Wolcott.

30-lap Late Model: 1. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Tom Butler, Stafford; 5. Mike Mordino, N/A/; 6. Patrick Zarella, N/A; 7. Rich Hamman, Tolland; 8. Joel Monahan, Whately, Mass.; 9. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 10. Josh Wood, Palmer, Mass.;

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson Monson, Mass.; 2. David Arute, Tolland; 3. Vin Anglace, Ansonia; 4. Joey Ferrigno, East Hartford; 5. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 6. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 7. Ryan Charland, Stafford; 8. Jay Goff, Stafford;9. Wes Prucker, Stafford; 10. Mark Alkas, Berlin.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Bryan Narducci, Colchester; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. Matthew Clement, Wethersfield; 7. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Frank L’Etoile, Wethersfield; 10. R.J. Surdell, Manchester.

15-lap DARE Stock: 1. Brandon Michael, Granville, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 4. Tyler Trott, East Hartford; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Nicole Chambrello, Kensington; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. Chris Sanford, Hamden; 10. Randy Higginson, Waterbury.

20-lap Legends: 1. Noah Korner, Canton; 2. Brett Crowther, Belchertown, Mass.; 3. Teddy Hodgon, Danbury; 4. Glenn Korner, Canton; 5. Steve Chapman, Ellington; 6. Andrew Quealy, Plainville.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Sept. 10, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Matt Galko, Meriden; 2. Joey Gada, Salem; 3. Paul Kusheba IV, Monroe; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Justin Gaydosh, Newtown; 6. Dennis Perry, Pawcatuck; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Tom Abele, Norwich; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Rob Janovic Jr., Waterford.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Anthony Flannery, East Hampton; 4. Ray Christian III, Uncasville; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Ryan Morgan, Mystic; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Ernie LaRose, Plainfield; 9. Christopher Garside, Waterford; 10. Jim Banfield, Glastonbury.

25-lap SK Light Modified: 1. Brett Gonyaw, Vernon; 2. Cory DiMatteo; 3. John O’Sullivan, Salem; 4. Chris Gombos, Naugatuck; 5. Randy Churchill Jr., Oakdale 6. Tony Membrino Jr., Berlin; 7. Corey Barry, Plainfield; 8. Larry Goss, Windham; 9. Rick Williams, East Hampton; 10. Frank Hirt III, Danbury.

25-lap Limited Sportsman: 1. Monte Gibbs, Killingworth; 2. Josh Galvin, Oakdale; 3. Chris Meyer, Norwich; 4. Al Stone III, Durham; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Bo Norman, Clinton; 7. Albert Saunders, Stafford; 8. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 9. Charles Beal, Ledyard; 10 Ed Gertsch Jr., East Haven.

25-lap Mini Stock (1): 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Sean Caron, East Hampton; 5. Mark Panaroni, Ivortyon; 6. Ian Brew, Wood River Junction; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Chris Ivory, Oakdale; 9. Charles Canfield, East Haven; 10. Doug Curry, Groton.

25-lap Mini Stock (2): 1. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 2. Sean Caron, East Hampton; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Marc Panaroni, Ivoryton; 6. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Doug Curry, Groton; 9. Dave Trudeau, Mansfield; 10. Charles Canfield, East Haven.

35-lap North East Street Stock Tour: 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Joe Arena, Bristol; 3. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 4. Steve Barrett, Preston; 5. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 6. Ryan Waterman, Danielson; 7. Jim Boyle, Waterford; 8. Al Stone III, Durham; 9. Shawn Gaedeke, Southington; 10. Jeff Jolly, Wallingford.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – Sept. 9, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Michael Gervais Jr., Southbury; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Todd Owen, Somers; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. Jeff Baral, Southington; 9. Payton Henry, Willington; 10. Ronnie Williams, Tolland.

30-lap Late Model: 1. Tom Butler, Stafford; 2. Joel Monahan, Whatley, Mass.; 3. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 4. Josh Wood, Monson, Mass.; 5. Michael Wray, Northford; 6. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Jim Mavlouganes, Bethany; 8. Wayne Coury Jr., Shelton; 9. Harold Breunig, Milford; 10. Rich Hammann, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Wes Prucker, Stafford; 3. Tony Membrino Jr., Berlin; 4. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 5. Ted Cain, Plymouth; 6. Marcello Rufrano, North Haven; 7. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 8. Jay Goff, Stafford; 9, Marc Burke Tolland; 10. Al Wisialko, Westwood, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Bryan Narducci, Colchester; 2. Al Saunders, Stafford; 3. Duane Provost, Springfield, Mass.; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Matt Clement, Wethersfield; 7. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 8. Robert Bloxsom III, Stratford; 9. Justin Bren, Monson, Mass; 10. David Tefft, Southampton, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 5. Tyler Trott, East Hartford; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Trace Beyer, West Dover, Vt.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Sept. 3, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ronnie Williams, Tolland; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Matt Galko, Meriden; 4. Tom Abele Jr., Norwich; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Joey Gada Salem; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Tyler Chadwick, Ledyard; 9. Dennis Perry, Pawcatuck; 10. Todd Owen, Somers.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ray Christian III, Uncasville; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Anthony Flannery, East Hampton; 5. Jason Palmer, Berlin; 6. Ryan Morgan, Mystic; 7. Matthew Carlson, Griswold; 8. Vin Esposito, Waterbury; 9. Ernie LaRose, Plainfield; 10. Glen Thomas Jr., West Bridgewater, Mass.

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Cory Barry, Plainfield; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Brett Gonyaw, Vernon; 5. John O’Sullivan III, Salem; 6. Cal Therrien, Vernon; 7. Chris Gombos, Naugatuck; 8. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 9. Bill McNeil, Old Lyme; 10. Paul French, Andover.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Ed Gerstsch Jr., East Haven; 4. Monte Gibbs, Killingworth; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 7. Charles Beal, Ledyard; 8. Jack Aqualina, Oakdale; 9. Cliff Saunders, Stafford; 10. Adrien Paradis III, Plainville.

25-lap Mini Stock: 1. Jacob Perry, Pawcatuck; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Jordan Hadley, Waterford; 5. Charles Canfield, East Haven; 6. Mark Panaroni, Ivoryton; 7. Pete Zaikarite, Niantic; 8. Sean Caron, East Hampton; 9. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 10. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – Sept. 2, 2016

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 4. Dave Etheridge, Portland; 5. Dylan Kopec, Palmer, Mass. 6. Donnie Lashua, Canaan, N.H.; 7. Dave Schneider, Northport, N.Y.; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Branden Dion, Taunton, Mass.; 10. Matthew Mead, .Richmond, N.H.

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Stephen Kopcik, Newtown; 4. Dan Avery, Somers; 5. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 6. Frank Rucco, Cheshire; 7. Eric Berndt, Cromwell; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Tom Bolles, Elington; 10. Todd Owen, Somers.

30-lap Late Model: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Wayne Coury Jr., Shelton; 5. Tom Butler, Stafford; 6. Michael Wray, Northford; 7. Kevin Gambacorta, Ellington; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Joel Monahan, Whatley, Mass.; 10. Tyler Leary, Hatfield, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. David Arute, Tolland; 2. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 3. Marcello Rufrano, North Haven; 4. Wesley Prucker, Stafford; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 7. Vin Anglace, Ansonia; 8. Ryan Charland, Stafford; 9. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 10. Norm Sears, Andover.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Paul Arute, Tolland; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Bryan Narducci, Colchester; 5. Duane Provost, Springfield; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Frank L’Etoile, Wethersfield; 8. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 9. Justin Bren, Palmer, Mass.; 10. R.J. Surdell, Manchester.

15-lap DARE Stock: 1. Tyler Trott, East Hartford; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Brandon Michael, Granville, Mass.; 5. Nicole Chambrello, Kensington; 6. Chris Bagnall, Norfolk; 7. Chris Sanford, Hamden, Mass.; 8. Paul Bourdon Jr., Jewett City; 9. Kyle Gaedek, Bristol; 10. Trace Beyer, West Dover, Vt.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 27, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Diego Monahan, Quaker Hill; 2. Rob Janovic, Waterford; 3. Dennis Perry, Pawcatuck; 4. Matt Galko, Meriden; 5. Todd Owen, Somers; 6. Bo Gunning, Bethlehem; 7. Tyler Chadwick, Ledyard; 8. Joey Gada, Salem; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Tom Abele Jr., Norwich.

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino, Berlin; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Paul French, Andover; 6. Cal Therrien, Vernon; 7. John O’Sullivan, Salem; 8. Connor Holderbach, Wolcott; 9. Nick Riso, Wallingford; 10. Bill McNeil, Old Lyme.

25-lap Limited Sportsman: 1. Ed Gerstsch Jr., East Haven; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Al Stone III, Durham; 4. Monte Gibbs, Killingworth; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Josh Galvin, Oakdale; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Albert Saunders, Stafford; 9. Charles Beal, Ledyard; 10. Jack Aqualina, Oakdale.

25-lap Mini Stock: 1. Jacob Perry, Pawcatuck; 2. Wayne Burroughs, Oakdale; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Charles Canfield, East Haven; 5. Jordan Hadley, Quaker Hill; 6. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 7. Sean Caron, East Hampton; 8. Brian Norman, Clinton; 9. Phil Evans, Uncasville; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – Aug. 26, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Mike Christopher Jr., Plainville; 4. Matt Galko, Meriden; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Todd Owen, Somers; 7. Ronnie Williams, Tolland; 8. Danny Cates, Chaplin; 9. Cam McDermott, Canterburyl 10. Jeff Baral, Southington.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Joel Monahan, Whately, Mass.; 4. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Jim Mavlouganes, Bethany; 10. Mike Mordino, N/A.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 3. Vin Anglace, Westwood, Mass.; 4. Fred Nees Jr., New Milford; 6. Jay Goff, Stafford; 7. Wes Prucker, Stafford; 8. Norm Sears, Andover; 9. Marc Burker, Vernon; 10. Carlos Gray, East Hartford.

20-lap Limited Late Model: 1. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 2. Paul Arute, Tolland; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. R.J. Surdell, Manchester; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Robert Bloxsom III, Stratford; 7. Justin Bren, Palmer, Mass.; 8. Bryan Narducci, Colchester; 9. David Tefft, Southampton, Mass.; 10. Matthew Clement, Wethersfield.

15-lap DARE Stock: 1. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Tyler Trott, East Hartford; 5. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 6. Trace Beyer, West Dover, Vt; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Zach Robinson, Putnam; 9. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass;. 10. Nicole Chambrello, Kensington.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 25, 2016

100-lap Tri-Track Open Modified Series: 1. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 2. Richard Savary, Canton, Mass.; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Matt Hirschman, Northampton, Pa.; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 7. Tommy Barrett, Millis, Mass.; 8. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.; 9 Dennis Perry, Pawcatuck; 10. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.

Thompson Speedway – Aug. 24, 2016

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Woody Pitkat; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass; 8. Adam Norton, Palmer, Mass.; 9. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 10. Matt Gallo, Kensington.

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (2): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Matt Gallo, Kensington; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9. Adam Norton, Palmer, Mass.; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

25-lap Late Model: 1. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 2. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 3. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 4. Nick Johnson, Rehoboth, Mass; 5. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 6. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 7. Jared Materas, Westfield, Mass.; 8. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 9. Brandon Warren, Chicopee, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Brent Gleason, Lisbon; 4. Al Stone III, Durham; 5. Larry Barnett, Moosup; 6. Jack Aqualina, Oakdale; 7. Jesse Gleason, Lisbon; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Troy Waterman, Danielson; 10. Mike Palin, Dudley, Mass.

15-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 3. Roger Ducharme, Foster, R.I. 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Chris Viens, Putnam; 6. Steve Michalski, Brooklyn; 7. Ed Field, Deep River; 8. Scott Bellisle, Wauregan; 9. Nick Matera, Warwick, R.I.; 10. Keith Ballou, Pascoag, R.I.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 20, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Tyler Chadwick, Ledyard; 2. Joe Gada, Salem; 3. Todd Owen, Somers; 4. Dennis Perry, Pawcatuck; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Ted Christopher, Plainfield; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Rob Janovic Jr., Waterford; 10. Frank Mucciacciaro Jr., Milford.

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tom Abele Jr., Norwich; 3. Matt Galko, Meriden; 4. Tyler Chadwick, Ledyard; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Tim Jordan, Plainfield; 7. Dennis Perry, Pawcatuck; 8. Tyler Jackson, Port St. Lucie, Fla.; 9. Anthony Ryan Jr., Ridgefield; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jim Banfield, Glastonbury; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Ray Christian III, Uncasville; 5. Ryan Morgan, Mystic; 6. Chris Garside, Waterford; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Vin Esposito, Waterbury; 9, Matthew Carlson, Griswold; 10. Jeff Smith, Old Lyme.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey DiMattoe, Farmington; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Brett Gonyaw, Vernon; 4. Tony Membrino Jr., Berlin; 5. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 6. John O’Sullivan III, Salem; 7. Cal Therrien, Vernon; 8. Paul French, Andover; 9. Rick Williams, East Hampton; 10. Larry Goss, North Windham.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Al Stone III, Durham; 4. Charles Beal, Ledyard; 5. Ed Gertsch Jr., East Haven; 6. Ryan Waterman, Danielson; 7. Tyler Chapman, Quaker Hill; 8. Jack Aqualina, Oakdale; 9. Josh Galvin, Oakdale; 10. Shawn Gaedeke, Southington.

25-lap Mini Stock: 1. Charles Canfield, East Haven; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 5. Chris Garside, Waterford; 6. Brian Norman, Clinton; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Dave Trudeau, Mansfield; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Mark Panaroni, Ivoryton.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – Aug. 19, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Eric Berndt, Cromwell; 2. Ronnie Williams, Tolland; 3. Dan Avery, Somers; 4. Mike Christopher Jr., Wolcott; 5. Todd Owen, Somers; 6. Tyler Hines, North Haven; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Nick Salva, Prospect; 10. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Wayne Coury Jr., Shelton; 4. Tom Butler, Stafford; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Patrick Zarella, N/A; 10. Paul Varricchio Jr., Berlin.

25-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Vin Anglace, Ansonia; 3. Al Wisialko, Westwood, Mass.; 4. David Arute, Tolland; 5. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 6. Joe Graf, Mahwah, N.J.; 7. Norm Sears, Andover; 8. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 9. Jay Goff, Stafford; 10. Fred Nees Jr., New Milford.

20-lap Limited Late Model: 1. Paul Arute, Tolland; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Frank L’Etoile, Wethersfield; 4. Bryan Narducci, Colchester; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Cliff Saunders, Stafford; 7. RJ Surdell, Manchester; 8. David Tefft, Southampton, Mass.; 9. Matthew Clement, Wethersfield; 10. Jeremy Lavoie, Windsor Locks.

20-lap DARE Stock: 1. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Tyler Trott, East Hartford; 4. Brandon Michael, Granville, Mass.; 5. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Zach Robinson, Putnam; 8. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 9. Vince Gambacorta, Ellington; 10. William Staves, Windsor Locks.

 

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 13, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Dennis Perry, Pawcatuck; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Joey Gada, Salem; 5. Tyler Chadwick, Ledyard; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Kyle James, Ashaway, R.I.; 8. Paul Buzel, Trumbull; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Matt Galko, Meriden.

30-lap Late Model (1): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Ray Christian III, Uncasville; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 7. Nick Sowa, Middletown; 8. Chris Garside, Waterford; 9. Jim Banfield, Glastonbury; 10. Mike Flynn, Hampden.

30-lap Late Model (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2 Jason Palmer, Berlin; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Anthony Flannery, East Hampton; 5. Ray Christian III, Uncasville; 6. Matt Carlson, Griswold; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Nick Sowa, Middletown; 9. Chris Garside, Waterford; 10. Rich Duranti, Quaker Hill.

25-lap Limited Sportsman (1): 1. Monte Gibbs, Killingworth; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Charles Beal, Ledyard; 4. Jon Porter, East Lyme; 5. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 6. Dwayne Dorr, Ledyard; 7. Adrien Paradis III, Plainville; 8. Al Stone III, Durham; 9. Josh Galvin, Oakdale; 10. Shawn Gaedeke, Southington.

25-lap Limited Sportsman (2): 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Al Stone III, Durham; 4. Charles Beal, Ledyard; 5. Allen Coates, Ledyard; 6. Corey Coates, Ledyard; 7. Ed Gertsch Jr., East Haven; 8. Josh Galvin, Oakdale; 9. Dwayne Dorr, Ledyard; 10. Adrien Paradis III, Plainville.

25-lap Mini Stock: 1. Jordan Hadley, Quaker Hill; 2. Charles Canfield, East Haven; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 5. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 6. Jacob Perry, Pawcatuck; 7. Brian Norman, Clinton; 8. Dale Sherman, Charlestown, R.I.; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Nick Pappacoda, North Branford.

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway – Aug. 10, 2016

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9. John Studley, Framingham, Mass.; 10. Mike Benevides, Westerly, R.I.

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 5. Mike Benevides, Westerly, R.I.; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Kyle Trainor, Marlborough, Mass.; 8. Stephen Kopcik, Newtown; 9. John Studley, Framingham, Mass.; 10. Joey Parker, Weymouth, Mass.

25-lap Late Model: 1. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 2. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 3. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 4. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 5. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 6. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 7. Brandon Warren, Chicopee, Mass.; 8. Scott Serydynski, West Greenwich, R.I.; 9. Jared Materas, Westfield, Mass.; 10. Marc Curtis, Brookfield, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Corey Hutchings, Salem; 3. Ryan Waterman, Danielson; 4. Brent Gleason, Lisbon; 5. Phil Jacques, Dudley, Mass; 6. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 7. Larry Barnett, Moosup; 8. Troy Waterman, Danielson; 9. Ed Puleo, Branford; 10. Tommy Shea, New London.

15-lap Mini Stock: 1. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 2. Wyne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Ed Field, Deep River; 7. Steve Michalski, Brooklyn; 8. Nate Taylor, Wauregan; 9. Nick Matera, Warwick, R.I.; 10. Mitch Bombard, Willimantic.

25-lap Northeastern Midget Association: 1. John Zych Jr., Mendon, Mass.; 2. Seth Carlson, Brimfield, Mass.; 3. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 4. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 5. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 6. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 7. Bobby Santos III, Franklin, Mass.; 8. Paul Scally, Raynham, Mass.; 9. Todd Bertrand, Danielson; 10. Pete Pernisiglio, Lake Grove, N.Y.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – Aug. 6, 2016

100-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 2. Richard Savary, Canton, Mass.; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.; 5. Dave Etheridge, Portland; 6. Chris Pasteryak, Lisbon; 7. Donnie Lashua, Canaan, N.H.; 8. Geoff Gernhard, Bozrah; 9. Brandon Dion, Taunton, Mass.; 10. Keith Rocco, Wallingford.

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Tyler Chadwick, Ledyard; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Joey Gada, Salem; 4. Dennis Perry, Pawcatuck; 5. Kyle James, Ashaway, R.I.; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Rob Janovic Jr., Waterford; 8. Tim Jordan, Plainfield; 9. Tom Abele Jr., Norwich; 10. Bo Gunning, Bethlehem.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey DiMatteo, Farmington; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Bill McNeil, Old Lyme; 5. Cal Therrien, Vernon; 6. Tony Membrino Jr., Berlin; 7. John O’Sullivan, Salem; 8. Victoria Bergenty, Plainville; 9. Nick Riso, Wallingford; 10. Alan Gombos Jr., Naugatuck.

50-lap ISMA SuperModified: 1. Mike McVetta, Wellington, Ohio; 2. Mike Ordway Jr., Windham, Me.; 3. Dan Bowes, Byfield, Mass.; 4. Mike Lichty, Innerkip, Ont.; 5. Ben Seitz, Bourne, Mass.; 6. Trent Stephens, Ravenna, Ohio; 7. Eddie Witkum, Westford, Mass; 8. Timmy Jedrezjek, Independence, Ohio; 9. Mark Sammut, London, Ont.; 10. Dave Shullick Jr., North Ridgeville, Ohio.

25-lap NEMA Midget: 1. John Zych Jr., Mendon, Mass.; 2. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 3. Seth Carlson, Brimfield, Mass.; 4. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 5. Paul Scally, Raynham, Mass.; 6. Bethany Stoehr, Bridgewater, Mass.; 7. Doug Coby, Milford; 8. Jim SantaMaria, Burlington; 9. Kevin Park, Foxboro, Mass.; 10. Dan Cugini, Marshfield, Mass.

25-lap NEMA Lite: 1. PJ Stergois, Candia, N.H.; 2. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 3. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 4. Anthony Payne, Fairlawn, N.J.; 5. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 6. RJ Tufano, N/A; 7. Ben Miktarian, Northborough, Mass.; 8. Jeremy Decourcy, Rochester, N.H.; 9. Alan Chambers, Atkinson, N.H.; 10. Jim Cataldo, Sterling, Mass.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – Aug. 5, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Michael Gervais Jr., Southbury; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Danny Cates, Chaplin; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Eric Berndt, Cromwell; 7. Ron Silk, Norwalk; 8. Stephen Kopcik, Newtown; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Ronnie Williams, Tolland.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Joel Monahan, Whately, Mass.; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Tom Butler, Stafford; 5. Michael Wray, Northford; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Jim Mavlouganes, Bethany; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Mike Mordino, N/A; 10. Tyler Leary, Hatfield, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Marcello Rufrano, North Haven; 2. Daniel Wesson, Monson, Mass; 3. Joey Ferrigno, East Hartford 4. Jay Goff, Stafford; 5. David Arute, Tolland; 6. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 7. Al Wisialko Westfield, Mass.; 8. Tony Membrino Jr., Berlin; 9. Joe Graf, Mahwah, N.J.; 10. Fred Nees Jr., New Milford.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Frank L’Etoille Jr., Wethersfield; 3. R.J. Surdell, Manchester; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Paul Arute, Stafford; 6. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 7. Cliff Saunders, Stafford; 8. Bryan Narducci, Colchester; 9. Robert Bloxsom III, Stratford; 10. Duane Provost, Springfield, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Tyler Trott, East Hartford; 4. Brandon Michael, Springfield, Mass.; 5. Zach Robinson, Putnam; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Vince Gambacorta, Ellington; 8. Chris Bagnall, Norfolk; 9. William Staves, Windsor Locks; 10. Doug Dunleavy III, Bethel.

 

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – July 30, 2016

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Cal Therrien, Vernon; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Tony Membrino, Berlin; 5. Bill McNeil, Old Lyme; 6. Brett Gonyaw, Vernon; 7. John O’Sullivan III, Salem; 8. Chris Gombos, Naugatuck; 9. Larry Goss, North Windham; 10. Alan Benincaso, Trumbull.

25-lap Mini Stock: 1. Charles Canfield, East Haven; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 6. Phil Evans, Uncasville; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Mark Panaroni, Ivoryton; 9. Brian Norman, Clinton; 10. Dave Trudeau, Mansfield.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – July 29, 2016

42-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Dan Avery, Somers; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Matthew Galko, Meriden; 7. Michael Gervais Jr., Southbury; 8. Todd Owen, Somers; 9. Stephen Kopcik, Newtown; 10. Frank Ruocco, Cheshire.

32-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Michael Wray, Northford; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. Tom Butler, Stafford; 6. Joel Monahan, Whately, Mass.; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 9. Andrew Marchese, N/A; 10. Paul Varricchio Jr., Berlin.

22-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Tony Membrino Jr., Berlin; 3. Joey Ferrigno, East Harford; 4. Wesley Prucker, Stafford; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 7. Fred Nees Jr., New Milford; 8. Norman Sears, Andover, Mass.; 9. Carlos Gray, East Hartford; 10. David Arute, Tolland.

22-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Paul Arute, Stafford; 3. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. RJ Surdell, Manchester; 6. Justin Bren, Palmer, Mass; 7. David Tefft, Southampton, Mass.; 8. Duane Provost, Springfield, Mass.; 9. Frank L’Etoille, Wethersfield; 10. Robert Bloxsom III, Stratford.

17-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 5. Zach Robinson, Putnam; 6. Marcello Rufrano, North Haven; 7. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 8. Vince Gambacorta, Ellington; 9. Chris Bagnall, Norfolk; 10. Tyler Trott, East Hartford.

20-lap Legends: 1. Teddy Hodgdon, Danbury; 2. Noah Korner, Canton; 3. Steve Chapman, Ellington; 4. Glenn Korner, Canton; 5. Andrew Quealy, Plainville; 6. Ryan DeCandia, Chaplin.

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway – July 27, 2016

20-lap NASCAR Whelen All-American SK Modified (1): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6 Adam Norton, Palmer, Mass.; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9 Andrew Charron, East Greenwich, R.I.; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

20-lap NASCAR Whelen All-American SK Modified (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Ryan Preece, Berlin; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9 Kyle Traynor, Marlboro, Mass.; 10. Eddie LeClerc, Taunton, Mass.

10-lap NASCAR Whelen All-American SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ronnie Williams, Tolland; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 7. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.; 10. Kyle Trayner, Marlboro, Mass.

Overall 20/20 Sprint Standings: 1. Ryan Preece, 6 (wins on tiebreaker with two wins); 2. Rowan Pennink, 6; 3. Keith Rocco, 8; 4. Ronnie Williams, 12; 5. Woody Pitkat, 16.

25-lap Late Model: 1. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 2. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 3. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 4. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 5. Ryan Lineham, Hope Valley, R.I.; 6. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.; 7. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 8. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. Walt Sutcliffe, East Haven.

20-lap Limited Sportsman: 1. Jesse Gleason, Lisbon; 2. Brent Gleason, Lisbon; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Ed Puleo, Branford; 6. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 7. Mike Palin, Dudley, Mass.; 8. Tommy Shea, New London; 9. Troy Waterman, Killingly; 10. Corey Fanning, Mapleville, R.I.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Christopher Viens, Putnam; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 6. Roger Ducharme, Foster, R.I.; 7. Nathan Taylor, Wauregan; 8. Ed Field, Deep River; 9. Nick Matera, Warwick, R.I.; 10. Steve Michalski, Brooklyn.

20-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Wes Prucker, Stafford; 3. Marcello Rufrano, North Haven; 4. Cam Sontag, Sterling, Mass.; 5. Matt Rzewnicki, Chicopee, Mass.; 6. Damon Tinio, Mendon, Mass.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – July 23, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rob Janovic Jr., Waterford; 2. Joey Gada, Salem; 3. Todd Owen, Somers; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Dennis Perry, Pawcatuck; 8. Tom Abele Jr., Norwich; 9. Adam Gada, Bozrah; 10. Wendell Dailey, Gales Ferry.

30-lap Late Model: 1. Ray Christian III, Uncasville; 2. Jeff Smith, Old Lyme; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 5. Chris Garside, Waterford; 6. Mikey Flynn, Hampden, Mass; 7. Jason Palmer, Berlin; 8. Jim Banfield, Glastonbury; 9. Anthony Flannery, East Hampton; 10. Matt Carlson, Griswold.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Josh Galvin, Oakdale; 3. Chris Meyer, Norwich; 4. Charles Beal, Ledyard; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 7. Bo Norman, Clinton; 8. Adrien Paradis III, Plainville; 9. Daniel Meyer, Norwich; 10. Tyler Cinamella, Willimantic.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Jacob Perry, Pawcatuck; 4. Dave Trudeau, Mansfield; 5. Jordan Hadley, Waterford; 6. Doug Curry, Groton; 7. Brian Norman, Clinton; 8. Charles Canfield, East Haven; 9. Phil Evans, Uncasville 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

25-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Cameron Morga, Albuquerque, N.M.; 3. John O’Sullivan III, Salem; 4. Brandon Martinez, North Kingston, R.I; 5. Scott Limkemann, Oakdale; 6. Kyle Rogers, Waterbury; 7. Andrew Molleur, Shelton; 8. Michael Rutkoski, Mattituck, N.Y.: 9. Jonathan Puleo, Branford; 10. John Kraft III, North Haven.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – July 16, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Diego Monahan, Quaker Hill; 4. Tom Abele, Norwich; 5. Dennis Perry, Pawcatuck; 6. Paul Buzel, Trumbull; 7. Justin Gaydosh, Newtown; 8. Brent Sweet, Monroe; 9. Frank Mucciacciaro, Milford ; 10. Todd Owen, Somers.

25-lap Limited Sportsman (1): 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Al Stone III, Durham; 3. Monte Gibbs, Killingworth; 4. Allen Coates, Ledyard; 5. Chris Douton, Waterford; 6. Josh Galvin, Oakdale; 7. Charles Beal, Ledyard; 8. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 9. Adrien Paradis III, Plainville; 10. Jack Aqualina, Oakdale.

25-lap Limited Sportsman (2): 1. Josh Galvin, Oakdale; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Al Stone III, Durham; 4. Alan Coates, Ledyard; 5. Charles Beal, Ledyard; 6. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 7. Jon Porter, East Lyme; 8. Tyler Cinamella, Willimantic; 9. Adrien Paradis III, Plainville; 10. Daniel Meyer, Franklin.

25-lap SK Light Modified: 1. Chris Correll, Old Lyme ; 2. Tony Membrino Jr., 3. Shawn Thibeault, Plainville; 4. Corey DiMatteo, Farmington; 5. Bill McNeil, Old Lyme; 6. Nick Riso Wallingford; 7. John O’Sullivan, Sullivan; 8. Randy Churchill, Oakdale; 9. Chris Gombos, Naugatuck; 10. Alan Benincaso, Trumbull.

25-lap Mini Stock: 1. Jacob Perry, Pawcatuck; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Charles Canfield; 5. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 6. Dave Trudeau, Mansfield; 7. Doug Curry, Groton; 8. Jordan Hadley, Quaker Hill; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Chris Ivory, Oakdale.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – July 15, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series Series SK Modified: 1. Todd Owen, Somers; 2. Mike Christopher Jr., Wolcott; 3. Tom Bolles, Ellington; 4. Eric Berndt, Cromwell; 5. Matt Galko, Meriden; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. Stephen Kopcik, Newtown; 9. Jeff Baral, Southington; 10. Tyler Hines, North Haven.

30-lap Late Model: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Michael Wray, Northford; 5. Rich Hammann, Tolland; 6. Joel Monahan, Whately, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Peter Thickett, Bethlehem; 9. Austin Besette, Stafford; 10. Chase Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. David Arute, Tolland; 4. Joe Graf Jr., Mahwah, N.J.; 5. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 6. Vin Anglace, Ansonia; 7. Jay Goff, Stafford; 8. Andrew Les, Boston, Mass.; 9. Wes Prucker, Stafford; 10. Mark Alkas, Berlin.

20-lap Lap Limited Late Model: 1. Bryan Narducci, Colchester; 2. Paul Arute, Colchester; 3. Duane Provost, Springfield, Mass.; 4. Justin Bren, Monson, Mass.; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 7. Robert Bloxsom III, Stratford; 8. David Tefft, Southampton, Mass. ; 9. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 10. Matt Clement, Wethersfield.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Tyler Trott, East Hartford; 4. Johnny Walker, Ludlow, Mass; 5. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Marcello Rufrano, North Haven; 10. Kyle Gaedeke, N/A.

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway – July 9, 2016

25-lap Late Model: 1. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 2. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 3. Tom Carey III, Orange, Mass.; 4. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 5. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass; 6. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 7. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 8. Jason Paquette, Canterbury; 9. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 10. Jared Materas, Westfield, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Vin Anglace, Ansonia; 4. Nathan Pytko, Oxford, Mass.; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Andrew Les, Boston, Mass.; 7. Cam Sontag, Sterling, Mass.; 8. Wes Prucker, Stafford; 9. Norm Sears, Andover; 10. Mark Alkas, Berlin.

20-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Al Stone III, Durham; 3. Scott Sundeen, Sutton, Mass.; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Jesse Gleason, Lisbon; 6. Phil Jacques, Dudley, Mass; 7. Troy Waterman, Killingly; 8. Larry Barnett, Moosup; 9. Jack Aquilina, Oakdale; 10. Brent Gleason, Griswold.

25-lap Mini Stock: 1. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Ed Field, Deep River; 4. Chrisopher Viens, Putnam; 5 Roger Ducharme, Foster, R.I.; 6. Jeff Moffat Sr., Danielson; 7. Steve Michalski, Brooklyn; 8. Nick Matera, Warwick, R.I.; 9. Keith Ballou, Pascoag, R.I.; 10. Mike D. Viens, Putnam.

25-lap North East Mini Stock Tour: 1. Jared Soucy, Marlboro, Mass.; 2. Glen Thomas, Groton; 3. Nick Maniatis, Hookset, N.H.; 4. Emerson Cayer, Contoocook, N.H.; 5. Jacob Rheaume, Rochester, N.H.; 6. Chris Ivory, Oakdale; 7. Shaun Waites Sr., Raymond, N.H.; 8. Ed Field, Deep River; 9. Glynn Roy, Sterling, Mass.; 10. William Schoeler, Warwick, Me.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – July 8, 2016

100-lap NAPA SK 5K NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Eric Berndt, Cromwell; 4. Ronnie Williams, Tolland; 5. Mike Christopher Jr., Wolcott; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Michael Gervais Jr., Southbury; 9. Shawn Thibeault, Plainville; 10. Jeff Baral, Southington.

30-lap Late Model: 1. Michael Wray, Northford; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Josh Wood, Palmer, Mass.; 4. Austin Bessette, Tolland; 5. Rich Hammann, Tolland; 6. Joel Monahan, Whatley, Mass.; 7. Jim Mavlouganes, Bethany; 8. Chase Cook, Oakdale; 9. P.J. Zarella, Goshen; 10. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Al Wisialko, Westwood, Mass.; 3. Joe Graf, Mawah, N.J.; 4. David Arute, Tolland; 5. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 6. Vin Anglace, Ansonia; 7. Jay Goff, Stafford; 8. Carlos Gray, Stafford; 9. Rit Dulac, Plantsville; 10. Norm Sears, Andover.

20-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Springfield, Mass.; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Cliff Saunders, Stafford; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Paul Arute, Tolland; 6. Justin Bren, Palmer, Mass.; 7. Bryan Narducci, Colchester; 8. R.J. Surdell, Manchester; 9. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 10. Robert Bloxsom III, Stratford.

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, West Dover, Vt; 2. Marcello Rufrano, North Haven; 3. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Brandon Michael, Granville, Mass.; 5. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Nicole Chambrello, Kensington; 7. Chris Bagnall, Nofolk; 8. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 9. Tyler Trott, East Hartford; 10. Dan Kennedy, Tewksbury, N.J.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – July 2, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Diego Monahan, Quaker Hill; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Todd Owen, Somers; 5. Justin Gaydosh, Newtown; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Dennis Perry, Pawcatuck; 8. Bo Gunning, Bethlehem; 9. Dylan Izzo, Monroe; 10. Joey Gada, Salem.

25-lap Late Model (1): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Ray Christian III, Uncasville; 5. Jason Palmer, Berlin; 6. Chris Garside, Waterford; 7. Walt Sutcliffe, East Haven; 8. Charlie Rose, Tiverton, R.I.; 9. Ryan Lineham, Hope Valley, R.I.; 10. Matthew Carlson, Griswold.

25-lap Late Model (2): 1. Anthony Flannery, East Hampton; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Ray Christian III, Uncasville; 6. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Matthew Carlson, Griswold; 9. Ryan Lineham, Hope Valley, R.I.; 10. Michael Bennett, Stafford.

25-lap SK Light Modified: 1. Andrew Molleur, Shelton; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Chris Gombos, Naugatuck; 4. Randy Churchill Jr., Oakdale; 5. Connor Holderbach, Wolcott; 6. Tony Membrino Jr., Berlin; 7. Nick Riso, Wallingford; 8. John O’Sullivan III, Salem; 9. Alan Gombos Jr., Seymour; 10. Larry Goss, North Windham.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Chris Ivory, Oakdale; 5. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 6. Jacob Perry, Pawcatuck; 7. Doug Curry, Groton; 8. Charles Canfield, East Haven; 9. Brian Norman, Clinton; 10. Dave Trudeau, Mansfield.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – June 25, 2016

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Joey Gada, Salem; 2. Todd Owen, Somers; 3. Diego Monahan, Quaker Hill; 4. Tim Jordan, Plainfield; 5. Rob Janovic Jr., Waterford; 6. Paul Kusheba IV, Monroe; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Dennis Perry, Pawcatuck; 9. Tyler Chadwick, Ledyard; 10. Justin Gaydosh, Newtown.

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tyler Chadwick, Ledyard; 3. Joey Gada, Salem; 4. Todd Owen, Somers; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Justin Gaydosh, Newtown; 7. Kyle James, Ashaway, R.I.; 8. Rob Janovic Jr., Waterford; 9. Adam Gada, Bozrah; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

30-lap Late Model: 1. Ray Christian III, Uncasville; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Jim Banfield, Glastonbury; 5. Nick Sowa, Middletown; 6. Christopher Garside, Waterford; 7. Matthew Carlson, Griswold; 8. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 9. Richard Morrocco, Plainville; 10. Keith Rocco, Wallingford.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Al Stone III, Durham; 3. Ryan Waterman, Danielson; 4. Charles Beal, Ledyard; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Jack Aqualina, Oakdale; 7. Josh Galvin, Oakdale; 8. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 9. Adrien Paradis III, Plainville; 10. Monte Gibbs, Killingworth.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Jordan Hadley, Waterford; 4. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 5. Doug Curry, Groton; 6. Sean Caron, East Hampton; 7. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 8. Nick Pappacoda, North Branford; 9. Christopher Ivory, Oakdale; 10. Brian Norman, Clinton.

25-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Noah Korner, Canton; 3. John O’Sullivan, Salem; 4. Andrew Molleur, Shelton; 5. Michael Rutkoski, Mattituck, N.Y.; 6. Jordan Churchill, Lisbon; 7. Cassandra Cole, Westbrook; 8. Kyle Rogers, Waterbury; 9. Scott Limkemann, Oakdale; 10. Jonathan Puleo, Branford.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – June 24, 2016

44-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Matt Galko, Meriden; 6. Jeff Baral, Southington; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Ronnie Williams, Tolland; 9. Stephen Kopcik, Newtown; 10. Tyler Hines, North Haven.

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Jon McKennedy, Chelmsford, Mass.; 3. Dave Etheridge, Portland; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Chris Pasteryak, Lisbon; 6. Mike Willis Jr, Grantham, N.H.; 7. Rob Richardi, Easton, Mass.; 8. Dan Meservey Jr., Brewster, Mass.; 9. Brandon Dion, Taunton, Mass.; 10. Matthew Mead, Richmond, N.H.

30-lap Late Model: 1. Kevin Gambacorta, Ellington; 2. Josh Wood, Palmer, Mass.; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Austin Bessette, Tolland; 5. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Joel Monahan, Whately, Mass.; 7. Michael Wray, Northford; 8. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 9. Peter Thickett, N/A; 10. Rich Hammann, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Graf, Mahwah, N.J.; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Wes Prucker, Stafford; 4. Jay Goff, Stafford; 5. Fred Nees Jr., New Milford; 6. Tony Membrino Jr., Berlin; 7. Brett Gonyaw, Vernon; 8. David Arute, Tolland; 9. Andrew Molleur, Shelton; 10. Al Wisialko, Westwood, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Paul Arute, Tolland; 2. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 3. Matthew Clement, Wethersfield; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Justin Bren, Palmer, Mass.; 6. Bryan Narducci, Colchester; 7. Robert Bloxsom III, Stratford; 8. Frank L’Etoile Jr., Wetherfield; 9. R.J. Surdell, Manchester; 10. Cliff Saunders, Stafford.

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, West Dover, Vt; 2. Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Ryan Fearn, Mass.; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 7. Zach Robinson, Putnam; 8. Dave Secore Jr., Union; 9. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 10. Paul Bourdon Jr., Jewett City.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – June 18, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Paul Kusheba IV, Monroe; 2. Rob Janovic Jr., Waterford; 3. Dennis Perry, Pawcatuck; 4. Joey Gada, Salem; 5. Todd Owen, Somers; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Tyler Chadwick, Ledyard; 9. Dylan Izzo, Monroe; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

30-lap Late Model: 1. Anthony Flannery, East Hampton; 2. Ray Christian III, Uncasville; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Jeff Smith, Old Lyme; 5. Bruce Thomas Jr., Groton; 6. Jason Palmer, Berlin; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Matt Carlson, Griswold; 9. Vin Esposito, Waterbury; 10. Rich Duranti, Quaker Hill.

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Cory DiMatteo, Farmington; 3. Randy Churchill Jr., Oakdale; 4. Chris Gombos, Naugatuck; 5. Corey Barry, Plainfield; 6. Brett Gonyaw, Vernon; 7. Andrew Molleur, Shelton; 8. Connor Holderbach, Wolcott; 9. Shelby Donavan, Waterford; 10. Larry Goss, North Windham.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Josh Galvin, Oakdale 3. Alan Coates, Ledyard; 4. Charles Beal, Ledyard; 5. Jack Aqualina, Oakdale; 6. Chris Meyer, Norwich; 7. Tyler Chapman, North Stonington; 8. Chris Douton, Waterford; 9. Adrien Paradis III, Plainville; 10. Jon Porter, East Lyme.

25-lap Mini Stock: 1. Charles Canfield, East Haven; 2. Christopher Ivory, Oakdale; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Matt Guertin, Plantsville; 5. Jordan Hadley, Waterford; 6. Doug Curry, Groton; 7. Brian Norman, Clinton; 8. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 9. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 10. Nick Pappacoda, North Branford.

25-lap Trucks: 1. Duane Noll, Monroe; 2. Tyler Chapman, Mystic; 3. Andy Lindeman, Poestenkill, N.Y.; 4. Todd Taylor, Stonington; 5. Josh Stringer, Dayville; 6. Kendall Metcalf, North Stonington; 7. Glenn Noll, Naugatuck; 8. Cassie Coates, Ledyard; 9. Pete Cayer, Bristol; 10. Eric Finkebein Jr., Manchester.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – June 17, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Eric Berndt, Cromwell; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Stephen Kopcik, Newtown; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Mike Christopher Jr., Wolcott; 7. Todd Owen, Somers; 8. Joey Mucciacciaro, Stafford; 9. Dan Avery, Somers; 10. Michael Gervais Jr., Southbury.

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Todd Douillard, Palmer, Mass; 3. Tony Membrino Jr., Berlin; 4. Joey Ferrigno, East Hartford; 5. Wesley Prucker, Stafford; 6. Fred Nees Jr., New Milford; 7. Albert Wisialko, Westwood, Mass.; 8. Jay Goff, Stafford; 9. Sean Mandel, Marlborough; 10. Andrew Molleur, Shelton.

30-lap Late Model: 1. Kevin Gambacorta, Ellington; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Josh Wood, Palmer, Mass.; 4. Michael Wray, Northford; 5. Rich Hammann, Tolland; 6. Joel Monahan, Whately, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Andrew Marchese, Tolland; 9. Chase Cook, Oakdale; 10. Scott Cook, Oakdale.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Bryan Narducci, Colchester; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. Robert Bloxsom III, Stratford; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. Paul Arute, Tolland; 7. Duane Provost, Palmer, Mass.; 8. Matthew Clement, Wethersfield; 9. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 10. Jeremy Lavoie, Windsor Locks.

15-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Tyler Trott, East Hartford; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Zach Robinson, Putnam; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Chris Bagnall, Norfolk; 10. Doug Dunleavy III, Bethel.

20-lap Legends: 1. Noah Korner, Canton; 2. Teddy Hodgon, Danbury; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Brett Crowther, Belchertown, Mass; 5. Steve Chapman, Ellington; 6. Andrew Quealy, Plainville.

 

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway – June 15, 2016

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ronnie Williams, Tolland; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Stephen Kopcik Newtown; 7. Bert Marvin, Colchester; 8. Adam Norton, Palmer, Mass.; 9. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Paul Charette, Woodstock; 2. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 3. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 4. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 5. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 6. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 7. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 8. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.; 9. Tom Carey III, Orange, Mass.; 10. Brandon Warren, Chicopee, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Brent Gleason, Lisbon; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 6. Larry Barnett, Moosup; 7. Al Stone III, Durham; 8. Corey Hutchings, Salem; 9. Jack Aqualina, Oakdale; 10. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield.

15-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Ed Field, Deep River; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 5. Scott Michalski, Killingly; 6. Steve Michalski, Brooklyn; 7. Roger Ducharme, Foster, R.I.; 8. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 9. Keith Ballou, Pasoag, R.I.; 10. Mitch Bombard, Willimantic.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – June 10, 2016

45-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Eric Berndt, Cromwell; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Michael Gervais Jr., Southbury; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Jeff Baral, Southington; 7. Tom Bolles, Ellington; 8. Dan Avery, Somers; 9 Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 10. Mike Christopher Jr., Wolcott.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Kevin Gambarcorta, Ellington; 3. Michael Wray, Northford; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. Jim Mavlouganes, Bethany; 6. Austin Bessette, Stafford; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Joel Monahan, Whately, Mass.; 9. Rich Hammann, Tolland; 10. Scott Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Vin Anglace, Ansonia; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 5. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 6. Jay Goff, Stafford; 7. Ted Cain, Plymouth; 8. Joe Graf, Mahwah, N.J.; 9. Carlos Gray, East Hartford; 10. Wesley Prucker. Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Robert Bloxsom III, Stratford; 2. Paul Arute, Tolland; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. Duane Provost, Springfield, Mass.; 5. Frank L’Etoile, Wethersfield; 6. R.J. Surdell, Manchester; 7. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 8. Matthew Clement, Wethersfield; 9. Bryan Narducci, Colchester; 10. David Teft, Southampton, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Brandon Michael, Granville, Mass.; 2. Tyler Trott, East Hartford; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 5. Dave Secore Jr., Union; 6. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 7. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 8. Marcello Rufrano, North Haven; 9. Zach Robinson, Putnam; 10. Chris Bagnall, Norfolk.

20-lap Legends: 1. Noah Korner, Canton; 2. Teddy Hodgon, Danbury; 3. Brett Crowther, Belchertown, Mass.; 4. Ryan DeCandia, Chaplin; 5. Steve Chapman, Ellington; 6. Josh Shlatz, Enfield; 7. Andrew Quealy, Plainville.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – June 4, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tyler Chadwick, Ledyard; 3. Todd Owen, Somers; 4. Dennis Perry, Pawcatuck; 5. Dylan Izzo, Monroe; 6. Paul Kusheba IV, Monroe; 7. Joey Gada, Salem; 8. Ryan Morgan, Mystic; 9. Rob Janovic Jr., Waterford; 10. Diego Monahan, Quaker Hill.

30-lap Late Model: 1. Bruce Thomas Jr., Groton; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Anthony Flannery, East Hampton; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Ray Christian III, Uncasville; 6. Chris Garside, Waterford; 7. Jeff Smith, Old Lyme; 8. Matthew Carlson, Griswold; 9. Richard Morrocco, Plainvile; 10. Mikey Flynn, Hampden, Mass.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Allen Coates, Ledyard; 4. Jack Aqualina, Oakdale; 5. Josh Galvin, Oakdale; 6. Chris Douton, Waterford; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Charles Beal, Ledyard; 9. Brandon Fisher, Plainfield; 10. Jon Porter, East Lyme.

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino, Berlin; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Andrew Molleur, Shelton; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Chris Gombos, Naugatuck; 6. Brett Gonway, Vernon; 7. Cal Therrien, Vernon; 8. Rick Williams, East Hampton; 9. John O’Sullivan III, Salem; 10. Connor Holderbach, Wolcott.

50-lap North East Mini Stock Tour: 1. Glen Thomas Jr., Groton; 2. Matt Sonhalter, East Thetford, Vt.; 3. Emerson Cayer, Contoocook, N.H.; 4. Haywood Herriott, Gorham, N.H.; 5. Pete Zaikarite, Niantic; 6. Cody Leblanc, Gorham, N.H.; 7. Desmond Skillings, Antrim, N.H.; 8. Louis Maher, North Brookfield, Mass.; 9. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 10. Dana Shepard, Putney, Vt.

25-lap NEMA Midgets: 1. Seth Carlson, Brimfield, Mass.; 2. Todd Bertrand, Danielson; 3. Paul Scally, Raynham, Mass.; 4. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 5. John Zych, Mendon, Mass.; 6. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 7. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 8. Bethany Stoehr, Bridgewater, Mass.; 9. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 10. Paul Bigelow, Kensington.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – June 3, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Dan Avery, Somers; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Todd Owen, Somers; 7. D.J. Burnham, East Hartford; 8. Ronnie Williams, Tolland; 9. Matt Galko, Meriden; 10. Brian Sullivan, South Windsor.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Josh Wood, Palmer, Mass.; 3. Michael Wray, Northford; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Joel Monahan, Whately, Mass; 6. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Scott Cook, Oakdale.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. David Arute, Tolland; 3. Vin Anglace, Ansonia; 4. Joey Graf, Mahwah, N.J.; 5. Norm Sears, Andover; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. Nathan Pytko; 8. Pete Lopuch, West Redding; 9. Carlos Gray, East Hartford; 10. Albert Wisialko, Westwood, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Frank L’Etoile, Wethersfield; 4. R.J. Surdell, Manchester; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Matthew Clement, Wethersfield; 7. Robert Bloxsom III, Stratford; 8. Justin Bren, Monson, Mass.; 9. Doug Phelps, New Salem; Mass.; 10. Paul Arute, Tolland.

15-lap DARE Stock: 1. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt; 5. Dave Secore Jr., Union; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Dan Dembek, Hampden, Mass; 9. Marcello Rufrano, North Haven; 10. Nicole Chambrello, Kensington.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Thompson Speedway – June 1, 2016

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Stephen Kopcik, Newtown; 4. Ronnie Williams, Tolland; 5. Adam Norton, Palmer, Mass.; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. John Studley, Framingham, Mass.; 9. Kyle Trayner, Marlboro, Mass.; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

20-lap Late Model (segment one): 1. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 2. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 3. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 4. Tom Carey III, Orange, Mass.; 5. Rick Gentes, Woonsocket, R.I; 6. Jared Materas, Westfield, Mass.; 7. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 8. Paul Charette, Woodstock; 9. Brandon Warren, Chicopee, Mass.; 10. Marc Curtis, Brookfield, Mass.

20-lap Late Model (segment two): 1. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 2. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 3. Brandon Warren, Chicopee, Mass.; 4. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 5. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 6. Jared Materas, Westfield, Mass.; 7. Jason Paquette, Canterbury; 8. Tom Carey III, Orange, Mass.; 9. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 10. Corey Fanning, Mapleville, R.I.

10-lap Late Model: (segment three): 1. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 2. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 3. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 4. Lloyd Anderson, Wauregan; 5. Brandon Warren, Chicopee, Mass.; 6. Jared Materas, Westfield, Mass.; 7. Tom Carey III, Orange, Mass.; 8. Jason Paquette, Canterbury; 9. Brian Tagg, Oxford, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Phil Jacques, Dudley, Mass.; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Josh Wood, Palmer, Mass.; 4. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 5. Tommy Shea, New London; 6. Frank L’Etoile, Wethersfield; 7. Ed Puleo, Branford; 8. Brent Gleason, Lisbon; 9. Al Stone III, Durham; 10. Larry Barnett, Moosup.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Eric Bourgeois, East Hadam; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 5. Scott Michalski, Killingly; 6. Robert Ducharme, Foster, R.I.; 7. Steve Michalski, Brooklyn; 8. Doug Curry, Groton; 9. William Schoeler, Warwick, R.I; 10. Nick Matera, Warwick, R.I.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

New London-Waterford Speedbowl – May 28, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Tyler Chadwick, Ledyard; 2. Dylan Izzo, Monroe; 3. Joey Gada, Salem; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Dennis Perry, Pawcatuck; 6. Ryan Morgan, Mystic; 7. Rob Janovic Jr., Waterford; 8. Keith Rocco, Wallingford; 9. Tim Jordan, Plainfield; 10. Tom Abele Jr., Norwich.

30-lap Late Model: 1. Bruce Thomas Jr., Groton; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Anthony Flannery, East Hampton; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Ray Christian III, Uncasville; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Matthew Carlson, Griswold; 9. Vin Esposito, Waterbury; 10. Rich Duranti, Quaker Hill.

35-lap North East Street Stock Tour: 1. Joe Arena, Bristol; 2. Al Stone III, Durham; 3. Chris Meyer, Norwich; 4. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 5. Corey Hutchings, Salem; 6. Jordan Pearson, N/A; 7. Allen Coates, Ledyard; 8. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 9. Steve Barrett, Preston; 10. Jim Boyle, Waterford.

25-lap Mini Stock: 1. Chris Ivory, Oakdale; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 4. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 5. Sean Caron, East Hampton; 6. Matt Guertin, Plantsville; 7. Andrew Krzeminski, Haddam; 8. Dave Trudeau, Mansfield; 9. Eric Bourgeois, East Haddam; 10. Nick Pappacoda, North Branford.

25-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Jake Johnson, Rehoboth, Mass.; 3. Michael Rutkoski, Mattituck, N.Y.; 4. Andrew Molleur. Shelton; 5. John O’Sullivan III, Salem; 6. Kyle Rogers, Waterbury; 7. Scott Limkemann, Oakdale; 8. Joey Ternullo, Middletown; 9. Glenn Korner Jr., Canton; 10. Kurt Krieger, Miller Place, N.Y.

RaceDayCT Logo For Sid New

 

Stafford Motor Speedway – May 27, 2016

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Mike Christopher, Wolcott; 5. Danny Cates, Chaplin; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Tom Bolles, Ellington; 8. Frank Ruocco, Cheshire; 9. Jeff Baral, Southington; 10. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.

50-lap Late Model: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Michael Wray Northford; 4. Wayne Coury Jr., Milford; 5. Jim Mavlouganes, Bethany; 6. Josh Wood, Palmer, Mass.; 7. Tyler Leary, Hatfield, Mass.; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Joel Monahan, Whately, Mass.; 10. Paul Varrichio Jr., Berlin.

20-lap SK Light Modified: 1. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Jay Goff, Stafford; 4. Tony Membrino, Berlin; 5. Norm Sears, Andover; 6. Carlos Gray, East Hartford; 7. Fred Nees Jr., New Milford; 8. Ted Cain, Plymouth; 9. Nathan Pytko, Douglas, Mass.; 10. Joey Graf, Mahwah, N.J.

25-Limited Late Model: 1. Paul Arute, Tolland; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Duane Provost, Springfield, Mass.; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. R.J. Surdell, Manchester; 6. Frank L’Etoile, Wethersfield; 7. Bryan Narducci, Colchester; 8. Matthew Clement, Wethersfield; 9. David Tefft, Southampton, Mass.; 10. Robert Bloxsom III, Stratford.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Tyler Trott, East Hartford; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt; 5. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 6. Dave Secore Jr., Union; 7. Marcello Rufrano, North Haven; 8. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 9. Zach Robinson, Putnam; 10. Brandon Michael, Granville, Mass.

20-lap Legends: 1. Noah Korner, Canton; 2. Teddy Hodgon, Danbury; 3. Ryan DeCandia, Chaplin; 4. Brett Crowther, Belchertown, Mass.; 5. Glenn Korner, Canton; 6. Steve Chapman, Ellington; 7. Andrew Quealy, Plainville.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – May 21, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (conclusion of races suspended after 17 laps on May 14): 1. Diego Monahan, Quaker Hill; 2. Dennis Perry, Pawcatuck; 3. Paul Kusheba IV, Monroe; 4. Todd Owen, Somers; 5. Rob Janovic Jr., Waterford; 6. Joey Gada, Salem; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Frank Mucciacciaro Jr., Milford; 9. Tyler Chadwick, Ledyard; 10. Tom Abele Jr., Norwich.

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Dylan Izzo, Monroe; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Bo Gunning, Bethlehem; 4. Ryan Morgan, Mystic; 5. Keith Rocco, Wallingford; 6. Tom Abele Jr., Norwich; 7. Dennis Perry, Pawcatuck; 8. Rob Janovic Jr., Waterford; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Frank Mucciacciaro Jr., Milford.

100-lap American Canadian Tour: 1. Joey Polewarczyk Jr., Hudson, N.H.; 2. Eddie MacDonald, Hudson, N.H.; 3. Scott Payea, Milton, Vt.; 4. Dillon Moltz, Waterford; 5. Ray Parent, Tiverton, R.I.; 6. Wayne Helliwell Jr., Dover, N.H.; 7. Rich Dubeau, Lebanon, N.H.; 8. Brandon Atkins, AuSable Forks, N.Y.; 9. Bobby Therrien, Hinesburg, Vt.; 10. Nick Sweet, Barre, Vt.

25-lap SK Light Modified: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Tony Membrino Jr., Berlin; 3. Rick Williams, East Hampton; 4. Chris Gombos, Naugatuck; 5. Chris Correll, Old Lyme; 6. Nick Riso, Wallingford; 7. Brett Gonyaw, Vernon; 8. Corey Barry, Plainfield; 9. Randy Churchill Jr., Oakdale; 10. Larry Goss, North Windham.

25-lap Limited Sportsman: 1. Monte Gibbs, Killingworth; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Al Stone III, Durham; 5. Jason Chicolas, Sutton, Mass; 6. Ed Gertsch Jr., East Haven; 7. Josh Galvin, Oakdale; 8. Charles Beal, Ledyard; 9. Brandon Fisher, Plainfield; 10. Jack Aqualina, Oakdale.

25-lap Mini Stock: 1. Sean Caron, East Hampton; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Charles Canfield, East Haven; 5. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 6. Christopher Ivory, Oakdale; 7. Jacob Perry, Pawcatuck; 8. Jordan Hadley, Quaker Hill; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Brad Caddick Wyoming, R.I

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway – May 20, 2016

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Dave Etheridge, Portland; 5. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.; 6. Carl Medieros, Westport, Mass.; 7. Charlie Pasteryak, Lisbon; 8. Todd Annarummo, Swansea, Mass. ; 9. Geoff Gernard, Bozrah; 10. Dan Meservey Jr., Brewster, Mass.

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Eric Berndt, Cromwell; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Matt Galko, Meriden; 8. Keith Rocco, Wallingford; 9. Mike Christopher, Wolcott; 10. Jeff Baral, Southington.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Todd Douillard, Palmer, Mass; 3. Joey Ferrigno, East Hartford; 4. Albert Wisialko, Westwood, Mass.; 5. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 6. Jay Goff, Stafford; 7. Joey Graf, Mawah, N.J.; 8. David Arute, Tolland; 9. Wesley Prucker, Stafford; 10. Norm Sears, Andover.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Glen Reen, Wilbrham, Mass.; 3. Wayne Coury Jr., Milford; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Jim Mavlouganes, Wethersfield; 6. Michael Wray, Northford; 7. Tom Butler, Stafford; 8. Joel Monahan, Whately, Mass.; 9. Rich Hammann, Tolland; 10. Robert Stirk III, Naugatuck.

20-lap Limited Late Model: 1. Paul Arute, Tolland; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Cliff Saunders, Stafford; 4. Matthew Clement, Wethersfield; 5 RJ Surdell, Manchester; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Justin Bren, Palmer, Mass.; 8. Robert Bloxsom III, Stratford; 9. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 10. Frank L’Etoile, Wethersfield.

15-lap DARE Stock: 1. Tyler Trott, East Hartford; 2. Trace Beyer, West Dover, Vt; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Johnny Walker Ludlow, Mass.; 5. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 6. Dave Secore Jr., Union; 7. Zach Robinson, Putnam; 8. Bryan Granger, Keene, N.H.; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Chris Bagnall, Norfolk.

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway – May 18, 2016

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Adam Norton, Palmer, Mass; 7. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 8. Stephen Kopcik, Newtown; 9. John Studley, Framingham, Mass.; 10. Joey Parker, Wemouth, Mass.

25-lap Late Model: 1. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 2. Tom Carey III, Orange, Mass.; 3. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 4. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 5. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 6. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 7. Ernie LaRose, Moosup; 8. Brandon Warren, Chicopee, Mass.; 9. Corey Fanning, Mapleville, R.I; 10. Ryan Lineham, Hope Valley, R.I.

40-lap Limited Sportsman: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Corey Hutchings, Salem; 4. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 5. Ed Puleo, Branford; 6. Brent Gleason, Griswold; 7. Larry Barnett, Moosup; 8. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 9. Dennis Blais, Norwich; 10. James Bendiak, Hopkinton, Mass.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Scott Michalski, Killingly; 4. Jordan Hadley, Quaker Hill; 5. Ed Field, Deep River; 6. Glynn Roy, Sterling; 7. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 8. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 9. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 10. Nick Matera, Warwick, R.I.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl – May 14, 2016

30-lap Late Model: Ray Christian III, Uncasville; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Bruce Thomas Jr. Groton; 5. Walter Sutcliffe East Haven; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Anthony Flannery, East Hampton; 8. Matthew Carlson, Griswold; 9. Jim Banfield, Glastonbury; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

25-lap Mini Stock: 1. Jordan Hadley, Quaker Hill; 2. Christopher Ivory, Oakdale; 3. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 6. Dave Trudeau, Mansfield; 7. Sean Caron, East Hampton; 8. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 9. Charles Canfield, East Haven; 10. Jacob Perry, Pawcatuck.

RaceDayCT Logo For Sid New

New London-Waterford Speedbowl Bud Blastoff 2016 – May 8, 2016

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Joey Gada, Salem; 5. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 6. Dennis Perry, Pawcatuck; 7. Tyler Chadwick, Ledyard; 8. Dylan Izzo, Monroe; 9. Ryan Morgan, Mystic; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

25-lap Limited Sportsman: 1. Al Stone III, Durham; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Ed Gertsch Jr., East Haven; 4. Josh Galvin, Oakdale; 5. Brandon Fisher, Plainfield; 6. Chris Meyer, Norwich; 7. Charles Beal, Ledyard; 8. Jack Aqualina, Oakdale; 9. Jesse Gleason, Lisbon; 10. Allen Coates, Ledyard.

25-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Brett Gonyaw, Vernon; 3. Cory DiMatteow, Farmington; 4. Corey Barry, Plainfield; 5. Rick Williams, East Hampton; 6. Andrew Molleur, Shelton; 7 John O’Sullivan III, Salem; 8. Chris Correll, Old Lyme; 9. Larry Goss, North Windham; 10. Carlos Gray, East Hartford.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 4. Sean Caron, East Hampton; 5. Jacob Perry, Pawcatuck; 6. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 7. Charles Canfield, East Haven; 8. Christopher Ivory, Oakdale; 9. Andrew Krzeminski, Haddam; 10. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.

25-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmingont; 2. Noah Korner, Canton; 3. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 4. Joey Ternullo, Middletown; 5. Scott Limkemann, Oakdale; 6. Michael Rutkoski, Mattituck, N.Y.; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Andrew Molleur, Shelton; 9. Brandon Remson, Norwalk; 10. Caterina LeBella, Plainville.

20-lap X-Cars: 1. David Gargaro Jr., Cranston, R.I.; 2. Christopher Thomas, Waterford; 3. Richard Nye, Groton; 4. Christopher Lee, Waterford; 5. William L. Rheaume, Uncasville; 6. Michael Marvin, Colchester; 7. Chuck McDonald, Groton; 8. William J. Rheaume, North Franklin; 9. Tom Sheehan, Preston; 10. Garrett Kuhn, Waterford.

20-lap Super X-Cars: 1. Dave Yardley III, Kensington; 2. Ray Reed, Plainfield; 3. Marc Shafer, Groton; 4. Jaysin Beal, Ledyard; 5. Ken Downing III, Branford; 6. Bill Reiman, Southington; 7. Keith Scalia, Branford; 8. Ray Phillips, Canterbury; 9. Chris Taylor, Stonington; 10. Keith Brown, Griswold.

25-lap Mr. Rooter New England Truck Series: 1. Bert Ouellette; 2. Gerald Giordana Jr.; 3. Tyler Chapman; 4. Dave Koening; 5. Kyle Nozel; 6. Shayne Young; 7. Trevor Dyer; 8. Kendall Metcalf; 9. Cassie Coates; 10. Brandon Shea.

New London-Waterford Speedbowl Bud Blastoff 2016 – May 7, 2016 

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 4. Bruce Thomas Jr., Groton; 5. Jason Palmer, Berlin; 6. Jeff Smith, Old Lyme; 7. Brian Tagg, Oxford; 8. Marc Curtis, Brookfield; 9. Chris Garside, Waterford; 10. Matt Carlson, Griswold.

20-lap Bandoleros: 1. Tyler Barry, Griswold; 2. Ethan Durocher, Plainfield; 3. Charles Prinz, Higganum; 4. Nick Hovey, Chaplin; 5. Hailey Desaulniers, Windham; 6. Ethan Simmons, Pawcatuck; 7. Tyler Alkas, Berlin; 8. Brendon Tymon, Shelton; 9. Teddy Welch, Griswold; 10. Bethani-Louann Durocher, Plainfield.

RaceDayCT Logo For Sid New

Stafford Motor Speedway NAPA Spring Sizzler – April 24, 2016

45-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 4. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Dan Avery, Somers; 7. Tom Bolles, Ellington; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Brian Sullivan, South Windsor; 10. Keith Rocco, Wallingford.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Michael Wray, Northford; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Josh Wood, Palmer, Mass; 6. Tom Butler, Stafford; 7. Kevin Gambacorta, Ellington; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Joel Monahan, Whateley, Mass.; 10. Scott Cook, Oakdale.

Stafford Motor Speedway NAPA Spring Sizzler – April 23, 2016

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Berlin; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Vinny Anglace Jr., Ansonia; 4. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 5. Ted Cain, Plymouth; 6. David Arute, Tolland; 7. Jay Goff, Stafford; 8. Wes Prucker, Stafford; 9. Keith Caruso, Millbury, Mass.; 10. Sean Mandel, N/A.

20-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Robert Bloxsom III, Stratford; 4. Justin Bren, Monson, Mass.; 5. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 6. Frank L’Etoile Jr.,Wethersfield; 7. Matthew Clement, Stafford; 8. Cliff Saunders, Stafford; 9. Bryan Narducci, Colchester; 10. David Teff, Southampton, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Dave Secore Jr., Union; 3. Trace Beyer, West Dover, Vt; 4. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 5. Johnny Walker, Ludlow, Mass; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Tyler Trott, East Hartford; 8. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 9. Vince Gambacorta, Ellington; 10. David Macha Sr., Columbia.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Joey Ternullo, Jr., Middletown; 3. Noah Korner, Canton; 4. Alex McCollum, Phillipsburg, N.J.; 5. Teddy Hodgdon, Danbury; 6. Jonathan Puleo, Branford; 7. Andrew Quealy, Plainville; 8. Sean Fitzmaurice, Woodstock; 9. Glenn P Korner, Canton; 10. Brett Crowther, Belchertown, Mass.

25-lap Mr. Rooter New England Truck Series: 1. Bert Ouellette; 2. Frank Dumicich, Jr.; 3. Gerard Giordano, Jr.; 4. Josh Stringer; 5. Dave Koenig; 6. Frank Dumicich, Sr.; 7. Andy Lindeman; 8. Trevor Lee Dyer; 9. Shayne Young; 10. Cassandra Coates.

RaceDayCT Logo For Sid New

Thompson Speedway Icebreaker – April 10, 2016

30-lap NASCAR All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Ronnie Williams, Tolland; 4. Adam Norton, Palmer, Mass.; 5. Bert Marvin, Colchester; 6. Ryan Preece, Berlin; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. John Catania, Agawam, Mass.; 9. Rowan Pennink, Hungtingdon Valley, Pa.; 10. Kyle Trayner, Marlboro, Mass.

Pro All Stars Series Icebreaker 75: 1. Garrett Hall, Scarborough, Me.; 2. Derek Griffith, Hudson, N.H.; 3. Dave Garbo, North Stonington; 4. Trevor Sanborn, Parsonsfield, Me.; 5. Ben Rowe, Turner, Me.; 6. Mike Hopkins, Hermon, Me.; 7. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 8. Joey Doiron, Berwick, Me.; 9. Glen Luce, Turner, Me.; 10. Derek Ramstrom, West Boylston, Mass.

25-lap Late Model: 1. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 2. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 3. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 4. Marc Curtis, Brookfield, Mass.; 5. Nick Johnson, Rehoboth, Mass.; 6. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 7. Walt Sutcliffe, East Haven; 8. Michael Bennett, Stafford; 9. Jim Banfield, Glastonbury; 10. Tom Carey III, Orange, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Corey Hutchings, Salem; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Jesse Gleason, Lisbon; 5. Al Stone, Durham; 6. Larry Barnett, Moosup; 7. Ryan Waterman, Danielson; 8. Randy Waterman, Danielson; 9. Allen Coates, Ledyard; 10. Frank L’Etoile, Wethersfield.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Scott Michalski, Killingly; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Ed Field, Deep River; 5. Jordan Hadley, Waterford; 6. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 7. Eric Bourgeois, East Haddam; 8. Doug Curry, Groton; 9. Robert Ducharme, Foster, R.I.; 10. Steve Michalski, Brooklyn.

Did you like this? Share it:

Speak Your Mind

*

Copyright 2017 E-Media Sports

Website Designed by Thirty Marketing