Critical Signs Results Page

Critical Signs Results Page

(Links Go To Race Stories)

Stafford Motor Speedway – Sept. 19, 2014

30-lap Late Model: 1. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 4. Michael Bennett, Stafford; 5. Kyle Casagrande, Stafford; 6. Cory Casagrande, Stafford; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Jim Peterson, Monson, Mass.; 9. Kevin Gambacorta, Ellington; 10. Josh Wood, Palmer, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Stephen Kopcik, Newtown; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Kyle Jette, New Milford.; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. Nick Salva, Prospect; 6. Jodi Johnson, Medway, Mass.; 7. Carlos Gray, East Hartford; 8. Chris Gombos, Naugatuck; 9. Rit Dulac, Plantsville; 10. Wesley Prucker, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Glenn Bartkowski, Manchester; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Cliff Saunders, Stafford; 4. David Arute, Tolland; 5. Duane Provost, Springfield, Mass.; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Jesse Hinze, Farmington; 8. Austin Bessette, Stafford; 9. Justin Bren, Palmer, Mass.; 10. Paul Arute, Tolland.

15-lap DARE Stock: 1. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 2. Andrew Marchese, Tolland; 3. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 4. David Comeau, Palmer, Mass.; 5. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 9. Joshua Hall, Chicopee, Mass.; 10. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Jordan LaMothe, Woodstock; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Teddy Hodgdon, Danbury; 4. Joe Graf, N/A ; 5. Andrew Molleur, Shelton; 6. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 7. Alex McCollum, N/A; 8. Cassandra Cole, Westbrook; 9. Cory DiMatteo, Farmington; 10. Christopher Fuller, Boylston, Mass.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Sept. 12, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rowan Pennink, Huntington Valley, Pa.; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Dan Avery, Somers; 5. Eric Berndt, Cromwell; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Todd Owen, Somers; 8. Chase Dowling, Roxbury; 9. Frank Ruocco, Cheshire; 10. Glen Reen, Wilbraham, Mass.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Jim Peterson, Monson, Mass.; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Kyle Casagrande, Stafford; 5. Cory Casagrande, Stafford; 6. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 10. Rich Hammann, Ware, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Paul French, Andover; 2. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 3. Tyler Hines, North Haven; 4. Jeremy Sorel, Westfield, Mass; 5. Nick Salva, Prospect; 6. Mike Christopher Jr., Wolcott; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. Branden Dion, Taunton, Mass.; 9. Kyle Jette, N/A; 10. D.J. Burnham, East Hartford.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Glenn Bartkowski, Manchester; 4. Austin Bessette, Stafford; 5. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 6. Jesse Hinze, Farmington; 7. Duane Provost, Springfield, Mass.; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Joe Nogiec, Bristol; 10. David Arute, Tolland.

15-lap DARE Stock: 1. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 4. David Comeau, Palmer, Mass; 5. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 8. Andrew Marchese, Tolland; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Devin O’Connell, Madison; 2. Jordan LaMothe, Woodstock; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 5. Joe Graf, N/A; 6. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 7. Dana DiMatteo, Farmington; 8. Noah Korner, Canton; 9. Mike Alcaro, N/A.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Sept. 5, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Joey Cipriano, Waterbury; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Todd Owen, Somers; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Chase Dowling, Roxbury; 8. Brian Sullivan, South Windsor; 9. Ronnie Williams, Tolland; 10. Woody Pitkat, Stafford.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Kyle Casagrande, Stafford; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Tom Butler, Stafford; 6. Jim Peterson, Monson, Mass.; 7. Rick Lanagan, Stafford; 8. Cory Casagrande, Stafford; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. Scott Cook, Uncasville.

20-lap SK Light Modified: 1. Jay Goff, Stafford; 2. Geoff Boisjolie, East Hampton; 3. Joey Ferrigno, East Hartford; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Nick Salva, Prospect; 8. Tyler Hines, North Haven; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Jodi Johnson, Medway, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Jesse Hinze, Farmington; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Justin Bren, Palmer, Mass.; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Joe Nogiec, Bristol; 9. Austin Bessette, Stafford; 10. Norm Sears, Andover.

15-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Jeff Jolly, Wallingford; 4. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 5. Brandon Michael, Granville, Mass.; 6. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 7. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Tyler Trott, East Hartford; 10. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Teddy Hodgdon, Danbury; 3. Kyle Rogers, Waterbury; 4. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 5. Cassandra Cole, N/A; 6. Noah Korner, Canton; 7. Jordan LaMothe, Woodstock; 8. Dana DiMatteo, Farmington.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway – Sept. 4, 2014

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (1): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Danny Cates, Chaplin; 4. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 5. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 6. Max Zachem, Preston; 7. Tyler Chadwick, Ledyard; 8. Shawn Thibeault, Plainville; 9. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 10. Joey Gada, Salem.

25-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: (2): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Todd Ceravlo, Gales Ferry; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Shawn Thibeault, Plainville; 5. Max Zachem, Preston; 6. Danny Cates, Chaplin; 7. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 8. Tyler Chadwick, Ledyard; 9. John Catania, Agawam, Mass.; 10. Kerry Malone, Needham, Mass.

25-lap Late Model: 1. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 2. Damon Tinio, Mendon, Mass.; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Marc Curtis, Worcester, Mass.; 5. Jim Banfield, Glastonbury; 6. Eddie LeClerc, Taunton, Mass.; 7. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 8. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 9. Chad LaBastie, Uxbridge, Mass.; 10. John Materas, Voluntown.

20-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 3. Todd Dean, Danielson; 4. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 5. Kevin Bowe, Pawtucket, R.I.; 6. Mike Palin, Dudley, Mass.; 7. Tommy Shea Jr., New London; 8. Scott Young, Willimantic.; 9. Hank Stott, Medway, Mass.; 10. Tyler Cinamella, Willimantic.

15-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 3. Eddie Field, Deep River; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 6. Butch Viens, Putnam; 7. Nick Anderson, Wauregan; 8. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 9. Larry Loomis, Moosup; 10. Chris Ivory, Oakdale.

Critical Signs Results Page

 

Waterford Speedbowl – Aug. 30, 2014

150-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Tyler Chawick, Ledyard; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ed Puleo, Branford; 4. Rob Janovic Jr., Waterford; 5. Matt Galko, Meriden; 6. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Dennis Perry, Pawcatuck; 9. Joey Gada, Salem; 10. Diego Monahan, Quaker Hill.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Vin Esposito, Waterbury; 3. Anthony Ryan Jr., Danbury; 4. Bruce Thomas Jr., Groton; 5. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 6. Joey Gada, Salem; 7. Mike Sweeney Jr., Meriden; 8. Chris Garside, Waterford; 9. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

25-lap Street Stock: 1. Ryan Waterman, Danielson; 2. Monte Gibbs, Haddam; 3. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 4. Josh Galvin, Franklin; 5. Phil Evans, Uncasville; 6. Greg Moran Jr., Preston; 7. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 8. Brandon Fisher, Plainfield; 9. Nate Appell, Westbrook; 10. Dwayne Dorr, Ledyard.

25-lap Mini Stock: 1. Ray Christian III, Groton; 2. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 3. Doug Curry, Groton; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Joe Liskiewicz, Preston; 6. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 7. Charles Canfield, New Haven; 8. Dave Trudeau, Mansfield; 9. Brandon Plemons, Uncasville; 10. Pete Zaikarite, Niantic.

25-lap SK Light Modified: 1. Paul Buzel, Trumbull; 2. Randy Churchill Jr., Oakdale; 3. Larry Goss, North Windham; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 6. Rick Williams, Haddam; 7. Alan Tirrell, North Stonington; 8. Carlos Gray, East Hartford; 9. Victoria Bergenty, Plainville; 10. Calvin Therrien, Vernon.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Cory DiMatteo, Farmington; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Timothy DePizzol, North Franklin; 6. Cassandra Cole, Westbrook; 7. George Whitney, Westbrook; 8. Caterina LaBella, Plainville; 9. Kyle Rogers, Waterbury.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Aug. 29, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Doug Coby, Milford; 4. Dan Avery, Somers; 5. Ryan Preece, Berlin; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Richie Pallai Jr., Yortktown Heights, N.Y.; 8. Eric Berndt, Cromwell; 9. Chase Dowling, Roxbury; 10. Michael Gervais, Southbury.

30-lap Late Model: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Tom Butler, Stafford; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. JJ Hill, Stafford; 5. Jim Peterson, Monson, Mass.; 6. Jay Stuart, Preston; 7. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 8. Kevin Gambacorta, Ellington; 9. Kyle Casagrande, Stafford; 10. Michael Bennett, Stafford.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Bob Charland, Stafford; 4. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Glenn Griswold, Vernon; 7. Mike Christopher Jr., Wolcott; 8. Nick Salva, Prospect; 9. Paul French, Andover; 10. Branden Dion, Taunton, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Springfield, Mass.; 2. Austin Bessette, Stafford; 3. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Norm Sears, Andover; 7. Brian Clement, Wethersfield; 8. Paul Arute, Tolland; 9. David Arute, Tolland; 10. Justin Bren, Palmer, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Brandon Michael; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. David Comeau, Palmer, Mass.; 4. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 5. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 6. Dave Secore Jr., Union; 7. Doug Phelps, New Salem, Mass.; 8. Frank L’Etoile, Wethersfield; 9. Tyler Trott, East Hartford; 10. Andrew Marchese, Tolland.

Critical Signs Results Page


Waterford Speedbowl – Aug. 23, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tim Jordan, Plainfeld; 3. Tyler Chadwick, Ledyard; 4. Paul Kusheba IV, Monroe; 5. Ed Puleo, Branford; 6. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 7. Diego Monahan, Quaker Hill; 8. Brent Sweet, Monroe; 9. Frank Mucciacciaro Jr., Milford; 10. John Montesanto, North Branford.

50-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Bruce Thomas Jr., Groton; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Vin Esposito, Waterbury; 5. Anthony Ryan Jr., Danbury; 6. Mike Sweeney Jr., Meriden; 7. Richard Staskowski, Hope Valley, R.I.; 8. Joey Gada, Salem; 9. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 10. Art Moran III, Preston.

25-lap Street Stock: 1. Al Stone III, Durham; 2. Josh Galvin, Franklin; 3. Phil Evans, Uncasville; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Monte Gibbs, Killingworth; 6. Norm Root Jr., Old Saybrook; 7. Dwayne Dorr, Ledyard; 8. Kyle Casagrande, Stafford; 9. Nate Appell, Westbrook; 10. Brandon Fisher, Plainfield.

25-lap SK Light Modified: 1. Randy Churchill Jr., Oakdale; 2. Glenn Griswold, Vernon; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Paul Buzel, Trumbull; 5. Rick Williams, Haddam; 6. Larry Goss, North Windham; 7. Jeff Fialkovich, Shelton; 8. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 9. Alan Tirrell, North Stonington; 10. Victoria Bergenty, Plainville.

25-lap Mini Stock: 1. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 2. Charles Canfield, New Haven; 3. Brandon Plemons, Uncasville; 4. Dave Trudeau, Mansfield; 5. Pate Zaikarite, Niantic; 6. Joe Liskiewicz, Preston; 7. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 8. Mark Panaroni, Ivoryton; 9. Doug Curry, Groton; 10. Nick Pappacoda, North Branford.

20-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Joey Ternullo, Middletown; 3. Timothy DePizzol, North Franklin; 4. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Kyle Rogers, Waterbury; 6. Caterina LaBella, Plainville; 7. Cassandra Cole, Westbrook.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Aug. 22, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Eric Berndt, Cromwell; 6. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 7. Joey Cipriano, Waterbury; 8. Ronnie Williams, Tolland; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Todd Owen, Somers.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Jim Peterson, Monson, Mass.; 4. Jim Mavlouganes, Bethany; 5. Rick Lanagan, Stafford; 6. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 7. Dennis Botticello, Suffield; 8. Kyle Casagrande, Stafford; 9. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 10. Rich Hammann, Ware, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Branden Dion, Taunton, Mass.; 2. Nick Salva, Prospect; 3. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 4. Bob Charland, Stafford; 5. Tyler Hines, North Haven; 6. D.J. Burnham, East Hartford; 7. Jeff Smith, Old Lyme; 8. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 9. Dylan Menditto, Brooklyn; 10. Jay Goff, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. David Arute, Tolland; 3. Cliff Saunders, Stafford; 4. Norm Sears, Andover; 5. Austin Bessette, Stafford; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Brian Clement, Wethersfield; 8. RJ Surdell, Manchester; 9. Glenn Bartkowski, Manchester; 10. Duane Provost, Springfield, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Jeff Jolly, Wallingford; 3. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 4. Andrew Marchese, Tolland; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 7. Greg Demone, Ludlow, Mass.; 8. David Comeau, Palmer, Mass.; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Johnny Walker, Ludlow, Mass.

20-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Noah Korner, Canton; 4. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 5. Teddy Hodgon, Danbury; 6. Richard Barbarro, N/A; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Art Marrero, Baltic; 9. Cory DiMatteo, Farmington; 10. Mikey Flynn, Hampden, Mass.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – Aug. 16, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rob Janovic Jr., Waterford; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Tim Jordan, Plainfield; 4. Diego Monahan, Quaker Hill; 5. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 6. Paul Kusheba IV, Monroe; 7. Shawn Monahan, Waterford; 8. Joe Gada, Salem; 9. Ed Puleo, Branford; 10. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.

30-lap Late Model: 1. Bruce Thomas, Groton; 2. Ryan Morgan Mystic; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Vin Esposito, Waterbury; 6. Mike Sweeney Jr., Meriden; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Joe Gada, Salem; 9. Derryck Anderson Jr., N/A; 10. Art Moran III, Preston.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Ed Gertsch Jr., East Haven; 4. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 5. Joe Arena, Bristol; 6. Greg Moran Jr., Preston; 7. Ryan Waterman, Danielson; 8. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 9. Brandon Fisher, Plainfield; 10. Scott Sundeen, Douglas, Mass.

 

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Joe Liskiewicz, Preston; 3. Garrett Denston, Hope Valley, R.I.; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Pete Zaikarite, Niantic; 6. Doug Curry, Groton; 7. Charles Canfield, New Haven; 8. Larry Loomis, Moosup; 9. Travis Jurcik, Chaplin; 10. Chris Ivory, Oakdale.

25-lap Legends: 1. Brendan Bock, Franklin Square, N.Y.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Dana DiMatteo, Farmington; 5. George Whitney, Westbrook; 6. Cory DiMatteo, Farmington; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Caterina LeBella, Plainville; 9. Mike Christopher Jr., Wolcott; 10. Timothy DePizzol, North Franklin.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Aug. 15, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingord; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Dan Avery, Somers; 6. Frank Ruocco, Cheshire; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Chase Dowling, Roxbury; 10. Zach Sylvester, Lebanon.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 3. Cory Casagrande, Stafford; 4. Rick Lanagan, Stafford; 5. Michael Bennett, Stafford; 6. Kevin Gambacorta, Ellington; 7. Josh Wood, Palmer, Mass.; 8. JJ Hill, Stafford; 9. Dennis Botticello, Suffield; 10. George Nocera Jr., Plainville.

20-lap SK Light Modified: 1. Nick Salva, Prospect; 2. Jay Goff, Stafford; 3. Tyler Hines, North Haven; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. D.J. Burnham, Stafford; 6. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 7. Joey Ferrigno, East Hartford; 8. Glenn Griswold, Vernon; 9. Bob Charland, Stafford; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

20-lap Limited Late Model: 1. Norm Sears, Andover; 2. Paul Arute, Tolland; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. Brian Clement, Wethersfield; 5. David Arute, Tolland; 6. Duane Provost, Springfield; 7. Albert Saunders, Stafford; 8. Justin Bren, Palmer, Mass.; 9. Cliff Saunders, Stafford; 10. Glenn Bartkowski, Manchester.

15-lap DARE Stock: 1. Andrew Marchese, Tolland; 2. Brandon Michael, Granville, Mass.; 3. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 4. Gus Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 5. Jeff Jolly, Wallingord; 6. David Comeau, Palmer, Mass.; 7. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 8. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 9. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 10. Dan Dembek Hamden, Mass.

20-lap Legends: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Mike Christopher Jr., Wolcott; 3. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 4. Joey Ternullo, Middletown; 5. Dana DiMatteo, Farmingotn; 6. Jordan LaMothe, Woodstock; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Andrew Molleur, Shelton; 9. Teddy Hodgon, Danbury; 10. Art Marrero, Baltic.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway – Aug. 14, 2014

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Kerry Malone, Needham, Mass.; 2. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ryan Preece, Berlin; 5. Cam McDermotto, Scituate, R.I.; 6. Matt Gallo, Berlin; 7. John Catania, Agawam, Mass.; 8. Tyler Chadwick, Ledyard; 9. Ken Barry, Preston; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 2. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Jim Banfield, Glastonbury; 5. John Lowinski-Loh Jr., Milford, Mass.; 6. Marc Curtis, Worcester, Mass.; 7. Damon Tinio, Mendon, Mass.; 8. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 9. Nick Ladyga, Voluntown; 10. Joe Curioso, Mystic.

30-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Shawn Monahan, Waterford; 3. Scott Sundeen, Sutton, Mass.; 4. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 5. Joe Arena, Bristol; 6. Brent Gleason, Griswold; 7. Kevin Bowe, Pawtucket, R.I.; 8. Scott Young, Willimantic; 9. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 10. James Bendiak, Hopkinton, R.I.

15-lap Mini Stock: 1. Eric Bourgeois, East Haddam; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 4. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 5. Butch Viens, Putnam; 6. Jeff Moffit, Smithfield, R.I.; 7. Chris Ivory, Oakdale; 8. Chris Viens, Putnam; 9. Nick Matera, Warwick, R.I.; 10. Mike Anzalone, Jewett City.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – Aug. 9, 2014

100-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Justin Bonsnignore, Holtsville, N.Y.; 3. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 4. Chris Pasteryak, Lisbon; 5. Tom Abele Jr., Norwich; 6. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.; 7. Max Zachem, Preston; 8. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.; 9. Norm Wrenn, Nashau, N.H.; 10. Jonny Kay, Deerfield Beach, Fla.

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Jeffrey Gallup, Agawam; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Tim Jordan, Plainfield; 5. Joey Gada, Salem; 6. Jeff Rocco, Wallingford; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 9. Tom Abele Jr., Norwich; 10. Ed Puleo, Branford.

25-lap SK Light Modified: 1. Randy Churchill Jr., Oakdale; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Paul Buzel, Trumbull; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Larry Goss, North Windham; 6. Calvin Therrien, Vernon; 7. Victoria Bergenty, Plainville; 8. Jeff Fialkovich, Shelton; 9. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 10. Carlos Gray, East Hartford.

50-lap ISMA SuperModified: 1. Mark Saummut; 2. Rob Summers; 3. Jon McKennedy; 4. Jeff Lock; 5. Ben Seitz; 6. Justin Belfiore; 7. Eddie Witkum; 8. John Gambuti; 9. Mike Netishen; 10. Dave Duggan.

25-lap NEMA Midget: 1. John Zych Jr.; 2. Randy Cabral; 3. Seth Carlson; 4. Avery Stoehr; 5. Todd Bertrand; 6. Bethany Stoehr; 7. Paul Bigelow; 8. Paul Scally; 9. Doug Cleavland; 10. Jim SantaMaria.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Aug. 8, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Joey Cipriano, Waterbury; 3. Todd Owen, Somers; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Ronnie Williams, Tolland; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Eric Berndt, Cromwell; 10. Chase Dowling, Roxbury.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 3. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. JJ Hill, Stafford; 6. Cory Casagrande, Stafford; 7. Jay Stuart, Preston; 8. Jim Peterson, Monson, Mass.; 9. Kevin Gambacorta, Ellington; 10. Kyle Casagrande, Stafford.

20-lap SK Light Modified: 1. Stephen Kopcik, Newtown; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 4. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 5. Tyler Hines, North Haven; 6. Jeff Smith, Old Lyme; 7. Bob Charland, Stafford; 8. Glenn Griswold, Vernon; 9. Wesley Prucker, Stafford; 10. Jay Goff, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. Paul Arute, Tolland; 5. David Arute, Tolland; 6. Justin Bren, Palmer, Mass.; 7. Jesse Hinze, Farmington; 8. Cliff Saunders, Stafford; 9. Duane Provost, Springfield, Mass.; 10. Norm Sears, Andover.

15-lap DARE Stock: 1. David Comeau, Palmer, Mass.; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Jeff Jolly, Wallingford; 4. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 5. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Andrew Marchese, Tolland; 8. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 9. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 10. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – Aug. 2, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tim Jordan, Plainfield; 3. Tyler Chadwick, Ledyard; 4. Paul Kusheba IV, Monroe; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 7. Joey Gada, Salem; 8. Tom Abele Jr., Norwich; 9. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 10. Ed Puleo, Branford.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Vin Esposito, Waterbury; 4. Anthony Ryan Jr., Danbury; 5. Mike Sweeney Jr., Meriden; 6. Nicholas Sowa, Middletown; 7. Richard Staskowski, Hope Valley, R.I.; 8. Joe Gada, Salem; 9. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Ed Gertsch Jr., East Haven; 4. Phil Evans, Uncasville; 5. Chris Meyer, Norwich; 6. Norm Root Jr., Old Saybrook; 7. Greg Moran Jr., Preston; 8. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 9. Bill Dunn, Prospect; 10. Brandon Fisher, Plainfield.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Calvin Therrien, Vernon; 3. Rick Williams, Haddam; 4. Paul Buzel, Trumbull; 5. Jeff Fialkovich, Shelton; 6. Larry Goss, North Windham; 7. Victoria Bergenty, Plainville; 8. Paul French, Andover; 9. Carlos Gray, East Hartford; 10. Randy Churchill Jr., Oakdale.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Larry Loomis, Moosup; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Ray Christian III, Groton; 6. Mark Panaroni, Ivoryton; 7. Charles Canfield, New Haven; 8. Ian Brew, Wood River Juntion, R.I.; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Chris Ivory, Oakdale.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Aug. 1, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ronnie Williams, Tolland; 5. Dan Avery, Somers; 6. Eric Berndt, Cromwell; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Frank Ruocco, Cheshire; 10. Sean Foster, Willington.

60-lap Late Model: 1. Jim Peterson, Monson, Mass.; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 3. Kyle Casagrande, Stafford; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Jay Stuart, Preston; 6. Cory Casagrande, Stafford; 7. Michael Bennett, Stafford; 8. Dennis Botticello, Suffield; 9. Paul Varriccho, Berlin; 10. Skip Breunig, Milford.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Branden Dion, Taunton, Mass.; 3. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 4. Tyler Hines, Nort Haven; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. DJ Burnham, East Hartford; 7. Geoff Boisjolie, East Hampton; 8. Wesley Prucker, Stafford; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Dylan Menditto, Brooklyn.

20-lap Limited Late Model: Duane Provost, Springfield, Mass.; 2. Norm Sears, Andover; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 5. Justin Bren, Palmer, Mass.; 6. Paul Arute, Tolland; 7. David Arute, Tolland; 8. Albert Saunders, Stafford; 9. Jesse Hinze, Farmington; 10. Glenn Bartkowski, Manchester.

15-lap DARE Stock: 1. Brandon Michael, Granville, Mass.; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 5. Jeff Jolly, Wallingford; 6. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 9. David Comeau, Palmer, Mass.; 10. Augusto Coehlho Jr., Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Nick Ladyga, Voluntown; 3. Mike Christopher Jr., Wolcott; 4. Jordan LaMothe, Woodstock; 5. Joey Ternullo, Middletown; 6. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Cory DiMatteo, Farmington; 9. Noah Korner, Canton; 10. Christopher Fuller, Boylston, Mass.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway – July 30, 2014

20-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (Segment 1): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Kerry Malone, Needham, Mass.; 3. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 4. Ryan Preece, Berlin; 5. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 6. Troy Talman, Oxford, Mass.; 7. John Catania, Agawam, Mass.; 8. Andrew Major, Brookfield, Mass.; 9. Andrew Dzenkowski, East Marion, N.Y.; 10. Tyler Chadwick, Ledyard.

20-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (Segment 2): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 3. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 4. Kerry Malone, Needham, Mass.; 5. Troy Talman, Oxford, Mass.; 6. Tyler Chadwick, Ledyard; 7. John Catania, Agawam, Mass.; 8. Andrew Dzenkowski, East Marion, N.Y.; 9. Andrew Major, Brookfield, Mass.; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

10-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (Segment 3): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Kerry Malone, Needham, Mass.; 3. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 4. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 5. Tyler Chadwick, Ledyard; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Troy Talman, Oxford, Mass.; 8. John Catania, Agawam, Mass.; 9. Andrew Dzenkowski, East Marion, N.Y.; 10. Andrew Charron, East Greenwich, R.I.

25-lap Late Model: 1. Jeff Smith, Old Lyme; 2. Damon Tinio, Mendon, Mass.; 3. Marc Curtis Jr., Worcester, Mass.; 4. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 5. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 6. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 7. Jared Materas, West Springfield, Mass; 8. Randy Tucker, Millis, Mass.; 9. John Materas, Voluntown; 10. Nick Ladyga, Voluntown.

20-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Shawn Monahan, Waterford; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 7. Jesse Gleason, Lisbon; 8. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 9. Mike Palin, Dudley, Mass.; 10. Chris Meyer, Norwich.

15-lap Mini Stock: 1. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 2. Eric Bourgeois, East Haddam; 3. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 4. Chad Baxter, Pascoag, R.I.; 5. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 6. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 7. Steve Michalski, Brooklyn; 8. Mike D. Viens, Putnam; 9. Eddie Field, Deep River; 10. Chris Ivory, Oakdale.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – July 26, 2014

35-lap Charlie Mitchell Memorial NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Tim Jordan, Plainfield; 4. Rob Janovic Jr., Waterford; 5. Jeff Rocco, Wallingford; 6. Kyle James, Ashaway, R.I.; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Richard Duranti, Quaker Hill; 9. Shawn Monahan, Waterford; 10. Diego Monahan, Quaker Hill.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Vin Esposito, Waterbury; 3. Chris Garside, Waterford; 4. Jason Palmer, Berlin; 5. Bruce Thomas Jr., Groton; 6. Joey Gada, Salem; 7. Mike Sweeney Jr., Meriden; 8. Nicholas Sowa, Middletown; 9. Richard Duranti, Quaker Hill.

25-lap Street Stock: 1. Al Stone III, Durham; 2. Chris Meyer, North Franklin; 3. Josh Galvin, Franklin; 4. Brandon Fisher, Plainfield; 5. Monte Gibbs, Killingworth; 6. Norm Root Jr., Old Saybrook; 7. Joe Arena, Bristol; 8. Greg Moran Jr., Preston; 9. Phil Evans, Uncasville; 10. Ed Gertsch Jr., East Haven.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Doug Curry, Groton; 3. Ray Christian III, Groton; 4. Nick Pappacoda, North Branford; 5. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 6. Charles Canfield, New Haven; 7. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 8. Chris Ivory, Oakdale; 9. Ed Field, Deep River; 10. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.

27-lap Northeastern Midget Association: 1. Seth Carlson; 2. Avery Stoehr; 3. Todd Bertrand; 4. John Zych Jr.; 5. Randy Cabral; 6. Paul Scally; 7. Jim Chambers; 8. Bethany Stoehr; 9. Ian Cumens; 10. Jim Santamaria.

27-lap Northeastern Midget Association Lites: 1. Juris Kupris; 2. Anthony Payne; 3. P.J. Stergois; 4. Richie Morrocco; 5. Megan Cugini; 6. Paul Bigelow; 7. Scott Bigelow; 8. Logan Rayvals; 9. Dan Cugini; 10. Andy Barrows.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – July 25, 2014 

100-lap NAPA Auto Parts SK 5K: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Frank Ruocco, Cheshire; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Todd Owen, Somers; 8. Chase Dowling, Roxbury; 9. Brian Sullivan, South Windsor; 10. Dan Avery, Somers.

30-lap Late Model: 1. Jay Stuart, Preston; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Cory Casagrande, Stafford; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 6. Jim Peterson, Monson, Mass.; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Dennis Botticello, Suffield; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.

20-lap SK Light Modified: 1. Dyland Menditto, Brooklyn; 2. Jay Goff, Stafford; 3. Tyler Hines, North Haven; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 6. Stephen Kopcik, Newton; 7. Nick Salva, Prospect; 8. Joey Ferrigno, East Hartford; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Jodi Johnson, Medway, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. David Arute, Tolland; 2. Austin Bessette, Stafford; 3. Albert Saunders, Stafford; 4. Duane Provost, Springfield, Mass.; 5. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 6. Justin Bren, Palmer, Mass.; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Jesse Hinze, Farmington; 9. Cliff Saunders, Stafford; 10. Joe Nogiec, Bristol.

15-lap DARE Stock: 1. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 2.Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Jeff Jolly, Wallingford; 4. Brandon Michael, Granville, Mass.; 5. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 6. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 7. David Comeau, Palmer, Mass.; 8. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 9. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 10. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.

20-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Nick Ladyga, Voluntown; 3. Dana Dimatteo, Farmington; 4. Brendon Bock, N/A; 5. Kyle Rogers, N/A; 6. Cory Dimatteo, Farmington; 7. Jordan LaMothe, Woodstock; 8. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 9. Noah Korner, N/A.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – July 19, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Kyle James, Ashaway, R.I.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Tyler Chadwick, Ledyard; 5. Ed Puleo, Branford; 6. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Nichole Morgillo, Yalesville; 9. Brent Sweet, Monroe; 10. Joey Gada, Salem.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jeff Smith, Old Lyme; 3. Bruce Thomas Jr., Groton; 4. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 5. Nicholas Sowa, Middletown; 6. Anthony Ryan Jr., Danbury; 7. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 8. Jim Banfield, Glastonbury; 9. Joe Gada, Salem; 10. Mike Sweeney Jr., Meriden.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, North Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Monte Gibbs, Killingworth; 4. Ed Gertsch Jr., East Haven; 5. Greg Moran Jr., Preston; 6. Ryan Waterman, Danielson; 7. Kevin Gambacorta, Ellington; 8. Chris Meyer, Franklin; 9. William Dunn, Prospect; 10. Phil Evans, Uncasville.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2 Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 3. Joey Liskiewicz, Preston; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Nathan Taylor, Wauregan; 7. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 8. Ray Christian III, Groton; 9. Josh Galvin, North Franklin; 10. Ed Field, Deep River.

25-lap SK Light Modified: 1. Paul French, Andover; 2. Rick Williams, Haddam; 3. Larry Goss, North Windham; 4. Randy Churchill Jr., Oakdale; 5. Paul Buzel, Trumbull; 6. Corey Barry, Plainfield; 7. Victoria Bergenty, Plainville; 8. Jeff Fialkovich, Shelton; 9. Alan Tirrell, North Stonington; 10. Crystal Serdynksi, Johnston, R.I.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Dana Dimatteo, Farmington; 3. George Whitney, Westbrook; 4. Cory Dimatteo, Farmington; 5. Kyle Rogers, Waterbury; 6. Cassandra Cole, Westbrook; 7. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 8. Noah Korner, Canton; 9. Cornelius Flynn, Hampden, Mass.; 10. David Johnson, Arlington, Mass.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – July 18, 2014

Valenti Modified Racing Series Lincoln Tech 80: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tommy Barrett Jr. Millis, Mass.; 3. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Todd Szegedy, Ridgefield; 6. Chris Pasteryak, Lisbon; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Max Zachem, Preston; 9. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.; 10. Norm Wrenn, Nashua, N.H.

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ronnie Williams, Tolland; 2. Sean Foster, Willinton; 3. Ted Christopher; 4. Michael Gervais, Southbury; 5. Doug Coby, Milford; 6. Chase Dowling, Roxbury; 7. Joey Cipriano, Waterbury; 8. Tom Bolles, Ellington; 9. Eric Berndt, Cromwell; 10. Dan Avery, Somers.

30-lap Late Model: 1. Jay Stuart, Preston; 2. Kevin Gambacorta, Ellington; 3. Jim Peterson, Monson, Mass.; 4. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 5. Josh Wood, Palmer, Mass.; 6. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. JJ Hill, Stafford; 9. Cory Casagrande, Stafford; 10. Michael Bennett, Stafford.

22-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Bob Charland, Stafford; 3. Nick Salva, Prospect; 4. Todd Douillard Palmer, Mass.; 5. Banden Dion, Taunton, Mass.; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 8. Dylan Menditto, Brooklyn; 9. Jay Goff, Stafford; 10. Glenn Griswold, Vernon.

20-lap Limited Late Model: 1. Jesse Hinze, Farmington; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Justin Bren, Palmer, Mass.; 4. Norm Sears, Andover; 5. David Arute, Tolland; 6. Austin Bessette, Stafford; 7. RJ Surdell, Manchester; 8. Duane Provost, Springfield, Mass.; 9. Kelsey Rottino, Willimantic; 10. Glenn Bartkowski, Manchester.

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 2. David Comeau, Palmer, Mass.; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Brandon Michael, Granville, Mass.; 6. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 8. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 9. Douglas Phelps Jr., New Salem, Mass.; 10. Tyler Trotty, East Hartford.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – July 11, 2014

42-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Sean Foster, Willington; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Tom Bolles, Ellington; 6. Michael Gervais Jr., Southbury; 7. Joey Cipriano, Waterbury; 8. Eric Berndt, Cromwell; 9. Todd Owen, Somers; 10. Troy Talman, Oxford, Mass.

32-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Jim Peterson, Monson, Mass.; 3. Jay Stuart, Preston; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. JJ Hill, Stafford; 6. Cory Casagrande, Stafford; 7. Kevin Gambacorta, Ellington; 8. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. George Nocera Jr., Plainville.

22-lap SK Light Modified: 1. 1. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 2. Nick Salva, Prospect; 3. Dylan Menditto, Brooklyn; 4. Stephen Kopcik, Newtown; 5. Rich Hammann, Tolland; 6. Jay Goff, Stafford; 7. Branden Dion, Taunton, Mass.; 8. D.J. Burnham, East Hartford; 9. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 10. Glenn Griswold, Vernon.

22-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Duane Provost, Springfield, Mass.; 4. David Arute, Tolland; 5. Norm Sears, Andover, Mass.; 6. Jesse Hinze, Farmington; 7. Justin Bren, Palmer, Mass.; 9. Austin Bessette, Stafford; 9. Cliff Saunders, Stafford; 10. Paul Arute, Tolland.

17-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Frank L’Etoile, Wethersfield; 3. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 4. Andy Marchese, Tolland; 5. Gus Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 6. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 7. David Comeau, Palmer, Mass.; 8. Brandon Michael, Granville, Mass.; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.

22-lap Legends: 1. Brendon Bock, Franklin Square, N.Y.; 2. Jordan LaMothe, Woodstock; 3. Dana Dimatteo, Farmington; 4. Mike Christopher Jr., Wolcott; 5. Cory Dimatteo, Farmington; 6. Kyle Rogers, Waterbury; 7. Scott Joy, Lake Norman, N.C.; 8. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 9. Teddy Hodgdon, Danbury; 10. Noah Korner, Canton.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – July 5, 2014

100-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rob Janovic Jr., Waterford; 3. Jeff Rocco, Wallingford; 4. Tyler Chadwick, Ledyard; 5. Kyle James, Ashaway, R.I.; 6. Nichole Morgillo, Wallingford; 7. Joey Gada, Salem; 8. Paul Kusheba, Monroe; 9. Ed Puleo, North Branford; 10. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.

50-lap Late Model: 1. Bruce Thomas Jr., Groton; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Marc Curtis Jr., Worcester, Mass.; 4. Richard Staskowski, Hope Valley, R.I.; 5. Vin Esposito, Waterbury; 6. Nicholas Sowa, Middletown; 7. Anthony Ryan Jr., Danbury; 8. Christopher Garside, Waterford; 9. Joey Gada, Salem; 10. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.

50-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Corey Coates, Ledyard; 4. Ed Gertsch Jr., East Haven; 5. Norm Root Jr., Old Saybrook; 6. Chris Meyer, Norwich; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Greg Moran Jr., Preston; 9. Ryan Waterman, Danielson; 10. Travis Jurcik, Chaplin.

50-lap Mini Stock: 1. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 2. Charles Canfield, New Haven; 3. Ray Christian III, Groton; 4. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 5. Ed Field, Deep River; 6. Nick Pappacoda, North Branford; 7. Nathan Taylor, Wauregan; 8. Eric Bourgeois, East Haddam; 9. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

25-lap SK Light Modified: 1. Jeff Smith, Old Lyme; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Randy Churchill Jr., Oakdale; 6. Larry Goss, North Windham; 7. Paul Buzel, Trumbull; 8. Rick Williams, Haddam; 9. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 10. Carlos Gray, East Hartford.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Dylan Izzo, Westport; 3. Brendon Bock, Franklin Square, N.Y.; 4. Dana Dimatteo, Farmington; 5. Joey Ternullo, Middletown; 6. Kyle Rogers, Waterbury; 7. Connor Holderbach, Wolcott; 8. Caterina Labella, Plainville; 9. Cory Dimatteo, Farmington; 10. Peter Depizzol, North Franklin.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – June 28, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tim Jordan, Plainfield; 3. Tyler Chadwick, Ledyard; 4. Rob Janovic Jr., Waterford; 5. Joey Gada, Salem; 6. Diego Monahan, Quaker Hill; 7. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 8. Paul Kusheba IV, Monroe; 9. Brent Sweet, Monroe; 10. Kyle James, Ashaway, R.I.

30-lap Late Model: 1. Vin Esposito, Waterbury; 2. Bruce Thomas Jr., Groton; 3. Jim Banfield, Glastonbury; 4. Chris Garside, Waterford; 5. Anthony Ryan Jr., Danbury; 6. Mike Sweeney Jr., Meriden; 7. Derryck Anderson Jr., Meriden; 8. Joey Gada, Salem; 9. Richard Duranti, Quaker Hill; 10. Jason Palmer, Berlin.

25-lap Street Stock: 1. Ryan Waterman, Danielson; 2. Phil Evans, Uncasville; 3. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 4. Al Stone III, Durham; 5. Josh Galvin, Franklin; 6. Chris Meyer, North Franklin; 7. Joe Arena, Bristol; 8. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 9. Norm Root Jr., Old Saybrook; 10. Monte Gibbs, Killingworth.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Paul Buzel, Trumbull; 3. Larry Goss, North Windham; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Rick Williams, Haddam; 6. Paul French, Andover; 7. Randy Churchill Jr., Oakdale; 8. Victoria Bergenty, Plainville; 9. Jeff Fialkovich, Shelton; 10. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.

25-lap Mini Stock: 1. Garrett Denton, Ashaway, R.I.; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 5. Chris Ivory, Oakdale; 6. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 7. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 8. Joe Liskiewicz, Preston; 9. Josh Galvin, Franklin; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Joey Ternullo Middletown; 3. Dylan Izzo, Westport; 4. Dana DiMatteo, Farmington; 5. Kyle Rogers, Waterbury; 6. Cory DiMatteo, Farmington; 7. Cornelius Flynn, Hampden, Mass.; 8. Caterina LeBella, Plainville; 9. Noah Korner, Canton; 10. Michael Comforti, Uxbridge, Mass.

25-lap New England Truck Series: 1. Corey Coates; 2. Frank Dumicich Jr.; 3. Erin Solomito; 4. Glen Noll; 5. Duane Noll; 6. Chris Correll; 7. Brad Caddick; 8. Joey Gada; 9. Tyler Chapman; 10. Mike Parker.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – June 27, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Michael Gervais, Southbury; 4. Eric Berndt, Cromwell; 5. Chase Dowling, Roxbury; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Doug Coby, Milford; 10. Sean Foster, Ellington.

30-lap Late Model: 1. JJ Hill, Stafford; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 3. Jay Stuart, Preston; 4. Kyle Casagrande, Stafford; 5. Michael Bennett, Stafford; 6. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Jim Peterson, Monson, Mass; 8. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 9. Kevin Gambacorta, Ellington; 10. Dennis Botticello, Suffield.

25-lap SK Light Modified: 1. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Nicholas Salva, Prospect; 4. Geoffrey Boisjolie, East Hampton, Mass.; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Joey Ferrigno, East Hartford; 8. Branden Dion, Taunton, Mass.; 9. Tyler Hines, North Haven; 10. Glenn Griswold, Vernon.

25-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Springfield, Mass.; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Norm Sears, Andover; 4. Austin Bessette, Stafford; 5. David Arute, Tolland; 6. Justin Bren, Palmer, Mass.; 7. Cliff Saunders, Stafford; 8. Jesse Hinze, Farmington; 9. Glenn Bartkowski, Manchester; 10. Albert Saunders, Stafford.

15-lap DARE Stock: 1. Bill McNeil, Preston; 2. Andrew Marchese, Tolland; 3. Brandon Michael, Granville, Mass; 4. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 5. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 6. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 7. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 8. Tyler Trott, East Hartford; 9. Paul Strickland Jr., Middletown; 10. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.

15-lap Champions For Charities exhibition: 1. Ron Midford Jr., Ellington; 2. Ted Christopher, Plainville; 2. Ryan Preece, Berlin; 4. Doug Coby, Milford; 5. Rich Pallai Jr., Yorktown Heights, N.Y.; 6. Eric Berndt, Cromwell; 7. Woody Pitkat, Stafford; 8. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 9. Keith Rocco, Wallingford; 10. David Arute, Tolland.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – June 21, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ed Puleo, North Branford; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Rob Janovic Jr., Waterfod; 6. Kyle James, Ashaway, R.I.; 7. Tim Jordan, Plainfield; 8. Diego Monahan, Quaker Hill; 9. Nichole Morgillo, Wallingford; 10. Joey Gada, Salem.

30-lap Late Model: 1. Bruce Thomas Jr., Groton; 2. Vin Esposito, Waterbury; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Anthony Ryan Jr., Danbury; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Marc Curtis, Worcester, Mass.; 7. Nicholas Sowa, Middletown; 8. Chris Garside, Waterford; 9. Mike Sweeney Jr., Meriden; 10. Joey Gada, Salem.

25-lap Street Stock: 1. Bill McNeil, Preston; 2. Josh Galvin, Franklin; 3. Phil Evans, Uncasville; 4. Norm Root, Old Saybrook; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Monte Gibbs, Killingworth; 7. Chris Meyer, North Franklin; 8. Al Stone III, Durham; 9. Greg Moran Jr., Preston; 10. Scott Sundeen, Douglas, Mass.

25-lap Mini Stock: 1. Ray Christian III, Groton; 2. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 3. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 4. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 5. Joe Liskiewicz, Preston; 6. Chris Ivory, Oakdale; 7. Dave Trudeau, Mansfield; 8. Nick Pappacoda, North Branford; 9. Doug Curry, Groton; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – June 20, 2014

45-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Chase Dowling, Roxbury; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Dan Avery, Somers; 4. Doug Coby, Milford; 5. Eric Berndt, Cromwell; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Ryan Preece, Berlin; 9. Kurt Lenahan, Roxbury; 10. Nick Boivin, Belchertown, Mass.

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Todd Szegedy, Ridgefield; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Eric Goodale, Riverhead, N.Y.; 6. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 7. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 8. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 9. Chris Pasteryak, Lisbon; 10. Richard Savary, Canton, Mass.

30-lap Late Model: 1. Jim Peterson, Monson, Mass.; Jay Stuart, Preston; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Cory Casagrande, Stafford; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 7. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 9. Dennis Botticello, Suffield; 10. Michael Bennett, Stafford.

20-lap SK Light Modified: 1. Dylan Menditto, Brooklyn; 2. Jay Goff, Stafford; 3. D.J. Burnham, East Hartford; 4. Tyler Hines, North Haven; 5. Branden Dion, Taunton, Mass.; 6. Jeremy Sorel, Westfield, Mass; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Joey Ferrigno, East Hartford; 9. Nicholas Salva, Prospect; 10. Stephen Kopcik, Newtown.

20-lap Limited Late Model: 1. Austin Bessette, Stafford; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Glenn Bartkowski, Manchester; 4. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 5. Jesse Hinze, Farmington; 6. Norm Sears, Andover; 7. David Arute, Tolland; 8. Albert Saunders, Stafford; 9. Justin Bren, Palmer, Mass; 10. Cliff Saunders, Stafford.

20-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Frank L’Etoile, Wethersfield; 4. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 5. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 6. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 7. John Carpenter, Danielson; 8. Doug Phelps, Jr., New Salem, Mass.; 9. Brandon Michael, Granville, Mass.; 10. David Comeau, Palmer, Mass.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – June 14, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Tim Jordan, Plainfield; 5. Kyle James, Ashaway, R.I.; 6. Joey Gada, Salem; 7. Shawn Thibeault, Plainville; 8. Paul Kusheba IV, Monroe; 9. Ed Puleo, Branford; 10. Joey Mucciacciaro, Wolcott.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Jeff Smith, Old Lyme; 4. Nicholas Sowa, Middletown; 5. Bruce Thomas Jr., Groton; 6. Marc Curtis, Spencer, Mass.; 7. Anthony Ryan Jr., Danbury; 8. Joey Gada, Salem; 9. Mike Sweeney Jr., Meriden; 10. Chris Garside, Waterford.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Monte Gibbs, Killingworth; 4. Steve Barrett, Preston; 5. Greg Moran Jr., Preston; 6. Norm Root Jr., Old Saybrook; 7. Ryan Waterman, Danielson; 8. Ed Gertsch Jr., East Haven; 9. Chris Meyer, North Franklin; 10. Tommy Shea, New London.

25-lap Mini Stock: 1. Jeff Lee, Uncasville; 2. Pete Zaikarite, Niantic; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Chris Ivory, Oakdale; 7. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 8. Nick Pappacoda, North Branford; 9. Joe Liskiewicz, Preston; 10. Ray Christian III, Groton.

25-lap SK Light Modified: 1. Randy Churchill Jr., Oakdale; 2. Paul Buzel, Trumbull; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Paul French, Andover; 5. Victoria Bergenty, Plainville; 6. Rick Williams, Haddam; 7. Glenn Griswold, Vernon; 8. Larry Goss, North Windham; 9. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

25-lap New England Truck Series: 1. Allen Coates, Ledyard; 2. Chris Correll, Uncasville; 3. Corey Coates, Ledyard; 4. Duane Noll, Monroe; 5. Andy Lindeman, Poestenkill, N.Y.; 6. Bert Ouellette, Ellington; 7. Mike Parker, Uncasville; 8. D.J. McGouran, Westerly, R.I.; 9. Glenn Noll, Naugatuck; 10. Pete Cayer, Bristol.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – June 7, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Kyle James, Ashaway, R.I.; 3. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 4. Tyler Chadwick, Ledyard; 5. Shawn Thibeault, Plainville; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Joey Gada, Salem; 8. Diego Monahan, Quaker Hill; 9. Matt Galko, Meriden; 10. Ed Puleo, Branford.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Bruce Thomas Jr., Groton; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Vin Esposito, Waterbury; 5. Chris Garside, Waterford; 6. Mike Sweeney Jr., Meriden; 7. Joey Gada, Salem; 8. Richard Duranti, Quaker Hill; 9. Anthony Ryan Jr., Danbury; 10. Nicholas Sowa, Middletown.

25-lap Street Stock: 1. Ryan Waterman, Danielson; 2. Josh Galvin, North Franklin; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Norm Root Jr., Old Saybrook; 5. Al Stone III, Durham; 6. Phil Evans, Uncasville; 7. William Hahnel, Uncasville; 8. Monte Gibbs, Killingworth; 9. Greg Moran Jr., Preston; 10. Tommy Shea, New London.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Paul French, Andover; 3. Larry Goss, Windham; 4. Randy Churchill Jr., Oakdale; 5. Paul Buzel, Trumbull; 6. Glenn Griswold, Vernon; 7. Jeff Fialkovich, Shelton; 8. Victoria Bergenty, Plainville; 9. Rick Williams, Haddam; 10. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.

25-lap Mini Stock: 1. Dave Trudeau, Mansfield; 2. Garrett Denton, Ashaway, R.I.; 3. Doug Curry, Groton; 4. Ray Christian III, Groton; 5. Chris Ivory, Oakdale; 6. John Bowes, Willington; 7. Pete Zaikarite, Niantic; 8. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 9. David Arute, Tolland; 10. Wayne Burroughs Jr., Oakdale.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Dylan Izzo, Westport; 4. Kyle Rogers, Waterbury; 5. Timothy Depizzol, North Franklin; 6. Jordan LaMothe, Woodstock; 7. Cornelius Flynn, Hampden, Mass; 8. Caterina Labella, Plainville; 9. Noah Korner, Canton; 10. John O’Sullivan, Salem.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – June 6, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (resumption from May 23): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Eric Berndt, Cromwell; 3. Joey Cipriano, Waterbury; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Sean Foster, Willington; 7. Ronnie Williams, Tolland; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Tony Membrino, Plantsville.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Jay Stuart, Preston; 3. Cory Casagrande, Stafford; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. JJ Hill, Stafford; 6. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 7. Scott Cook, Uncasville; 8. Michael Bennett, Stafford; 9. Kyle Casagrande, Stafford; 10. Kevin Gambacorta, Ellington.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Bob Charland, Stafford; 3. Paul French, Andover; 4. Stephen Kopcik, Newtown; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Branden Dion, Taunton, Mass.; 7. Jodi Johnson, Medway, Mass.; 8. Nicholas Salva, Prospect; 9. Robert Palmer, Lisbon; 10. Rit Dulac, Plantsville.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Norm Sears, Andover; 4. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 5. David Arute, Tolland; 6. Jesse Hinze, Farmington; 7. Glenn Bartkowski, Manchester; 8. Duane Provost, Springfield, Mass; 9. Austin Bessette, Stafford; 10. Cliff Saunders, Stafford.

15-lap DARE Stock: 1. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 2. Frank L’Etoile, Jr. Wethersfield; 3. Jeff Jolly, Wallingford; 4. David Comeau, Palmer, Mass.; 5. Brandon Michael, Granville, Mass.; 6. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 7. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.; 8. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.; 9. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 10. John Carpenter, Danielson.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Mike Christoher Jr., Wolcott; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Kyle Rogers, Waterbury; 5. Jordan LaMothe, Woodstock; 6. Cory DiMatteo, Farmington; 7. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 8. Teddy Hodgdon, Danbury; 9. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 10. Andrew Molleur, Shelton.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – May 31, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Tyler Chadwick, Ledyard; 4. Rob Janovic Jr., Waterford; 5. Shawn Thibeault, Plainville; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Tim Jordan, Plainfield; 9. Joey Gada, Salem; 10. Frank Mucciacciaro Jr., Milford.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Vin Esposito, Waterbury; 4. Bruce Thomas Jr., Groton; 5. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 6. Anthony Ryan Jr., Danbury; 7. Mike Sweeney Jr., Meriden; 8. Joe Gada, Salem; 9. Nicholas Sowa, Middletown; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

50-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 3. Charles Canfield, New Haven; 4. Joe Liskiewicz, Preston; 5. Doug Curry, Groton; 6. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 7. Ed Field, Deep River; 8. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 9. Chris Ivory, Oakdale; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

50-lap Northeast Mini Stock Tour: 1. Toby Well, Dublin, N.H.; 2. Shawn Swallow, Stark, N.H.; 3. Emerson Cayer, Contoocook, N.H.; 4. Dave Trudeau, Mansfield; 5. Nicholas Anderson, Oxford, Mass.; 6. Justin King, Derry, N.H.; 7. Charles Canfield, New Haven; 8. Chad Baxter, Pascoag, R.I.; 9. Michael Viens, Seekonk, Mass.; 10. Joe Baxter, Pascoag, R.I.

20-lap X-Cars: 1. Jordan Hadley, Quaker Hill; 2. Richard Nye, Stonington; 3. Zach Thomas, New London; 4. Randy Johnston, Westerly, R.I.; 5. Jeff Dombrowski, Oakdale; 6. Mitch Bombard, Willimantic; 7. Eddie Loomis, Plainfield; 8. Eric Finkbein Jr., East Hartford; 9. Michael Olsen, Deep River; 10. Matthew Westover, Gales Ferry.

25-lap New England Pro Four Modified: 1. Robin Berghman, East Providence, R.I.; 2. Norm Wrenn, Nashua, N.H.; 3. Dan Meservey Sr., West Chatham, Mass.; 4. Phil Lautier, Hudson, N.H.; 5. Dan Fresh, Holliston, Mass.; 6. Randy Clark Jr., West Yarmouth, Mass.; 7. Casey Ouellette, East Granby; 8. Tom Royer, Swanzey, N.H.; 9. Mark Charette, Wolcott; 10. Bill Lucchesi Jr., Danbury.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway – May 29, 2014

75-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 2. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Richard Savary, Canton, Mass.; 5. Dave Etheridge, Portland; 6. Todd Szegedy, Ridgefield; 7. Tom Carey Jr., Wendell Depot, Mass.; 8. Anthony Nocella, Woburn, Mass.; 9. Jeff Malave, Manchester; 10. Chris Pasteryak, Lisbon.

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified (completion of race begun on May 15): 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Danny Cates, Chaplin; 4. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 5. Woody Pitkat, Stafford; 6. Matt Gallo, Meriden; 7. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 8. Tyler Chadwick, Ledyard; 9. Troy Talman, Oxford, Mass.; 10. Kerry Malone, Needham, Mass.

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Danny Cates, Chaplin; 5. Kerry Malone, Needham, Mass.; 6. Tyler Chadwick, Ledyard; 7. Troy Talman, Oxford, Mass.; 8. Matt Gallo, Meriden; 9. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 10. Andrew Major, Brookfield.

25-lap Late Model: 1. Glenn Boss, Danielson; 2. Nick Ladyga, Voluntown; 3. Marc Curtis Jr., Worcester, Mass.; 4. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Chad LaBastie, Uxbridge, Mass.; 7. Jared Materas, West Springfield, Mass.; 8. Robert O’Connell, Wrentham, Mass.; 9. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 10. Randy Tucker, Millis, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Shawn Monahan, Waterford; 2. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 3. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 4. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 7. Mark Jennison, Warwick, R.I.; 8. Tommy Shea Jr., New London; 9. Dwayne Dorr, Ledyard; 10. Chris Meyer, North Franklin.

20-lap Lap Mini Stock: Chad Baxter, Pascoag, R.I.; 2. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Eric Bourgeois, East Haddam; 5. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 6. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 7. Leo Defevers, Moosup; 8. Steve Michalski, Brooklyn; 9. Butch Viens, Putnam; 10. Nick Matera, Warwick, R.I.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – May 24, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ed Puleo, Branford; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Shawn Thibeault, Plainville; 5. Kyle James, Ashaway, R.I.; 6. Joey Gada, Salem; 7. Tim Jordan, Plainfield; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Diego Monahan, Quaker Hill.

30-lap Late Model: 1. Vin Esposito, Waterbury; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Anthony Ryan Jr., Danbury; 5. Bruce Thomas Jr., Groton; 6. Joey Gada, Salem; 7. Mike Sweeney Jr., Meriden; 8. Christopher Garside, Waterford; 9. Richard Duranti, Quaker Hill; 10. Ken Morin Jr., Old Saybrook.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Al Stone III, Durham; 4. Steve Barrett, Preston; 5. Phil Evans, Uncasville; 6. Greg Moran Jr., Preston; 7. Norm Root Jr.; 8. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 9. Travis Jurcik, Chaplin; 10. Nate Appell, Westbrook.

25-lap Mini Stock: 1. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Ray Christian III, Groton; 4. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Joe Liskiewicz, Preston; 7. Wayne Burroughs, Oakdale; 8. David Arute, Tolland; 9. Pete Zaikarite, Niantic; 10. Doug Curry, Groton.

25-lap Legends: 1. Dylan Izzo, Westport; 2. Mike Christopher Jr., Wolcott; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Timothy DePizzol, North Franklin; 6. Kyle Rogers, Waterbury; 7. Jordan Churchill, Lisbon; 8. John O’Sullivan, Salem; 9. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 10. Colin Haley, Ashford.

25-lap X-Cars: 1. Zach Thomas, New London; 2. Richard Nye, Stonington; 3. Randy Johnston, Westerly, R.I.; 4. Eddie Loomis, Plainfield; 5. Kyle McPherson, Waterford; 6. Jeff Dombrowski, Oakdale; 7. C.P. Burdick, Deep River; 8. Raymond Herman, Gales Ferry; 9. Christopher Lee, Uncasville; 10. Eric Finkbein Jr., East Hartford.

25-lap Super X-Cars: 1. Dave Yardley III, Berlin; 2. Mike Maskell, New London; 3. Jim Boyle, East Windsor; 4. Shawn Gaedeke, Southington; 5. Matthew Carlson, Griswold; 6. Bill Reiman, Southington; 7. Kevin Moon, Exeter, R.I.; 8. Ken Downing III, Branford; 9. Marc Shafer, Groton; 10. Shane Peele, Wales, Mass.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 23, 2014

20-lap SK Light Modified: 1. Nicholas Salva, Prospect; 2. Joey Ferrigno, East Hartford; 3. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. D.J. Burnham, East Hartford; 6. Branden Dion, Taunton, Mass.; 7. Wesley Prucker, Stafford; 8. Paul French, Andover; 9. Dylan Menditto, Brooklyn; 10. Todd Douillard, Palmer, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. David Arute, Tolland; 3. Norm Sears, Andover; 4. Duane Provost, Springfield, Mass; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Glenn Bartlkowski, Manchester; 8. Jesse Hinze, Farmington; 9. Kelsey Rottino, Willimantic; 10. Justin Breen, Monson, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Jeff Jolly, Wallingford; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Bill McNeil, Preston; 5. David Comeau, Palmer, Mass.; 6. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 7. Brandon Michael, Granville, Mass.; 8. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 9. Andrew Marchese, Tolland; 10. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – May 17, 2014 

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Joey Gada, Salem; 2. Ed Puleo, North Branford; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Ted Christopher; 5. Timmy Jordan, Plainfield; 6. Kyle James, Ashaway, R.I.; 7. Nichole Morgillo, Yalesville; 8. Paul Kusheba IV, Monroe; 9. Crait Lutz, Miller Place, N.Y.; 10. Diego Monahan, Quaker Hill.

30-lap Late Model: 1. Bruce Thomas Jr., Groton; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Anthony Ryan Jr., Danbury; 4. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 5. Joey Gada, Salem; 6. Mike Sweeney Jr., Meriden; 7. Jeff Smith, Old Lyme; 8. Vin Esposito, Waterbury; 9. Christopher Garside, Waterford; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

28-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Chris Ignazio, Colchester; 3. Paul Buzel, Trumbull; 4. Glenn Griswold, Vernon; 5. Randy Churchill Jr., Oakdale; 6. Paul French, Andover; 7. Joey Ferrigno, East Hartford; 8. Larry Goss, North Windham; 9. Alan Tirrell, North Stonington; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, North Franklin; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Chris Meyer, Norwich; 4. Steve Barrett, Preston; 5. Phil Evans, Uncasville; 6. Greg Moran Jr., Preston; 7. Al Stone III, Durham; 8. Jake Berchem, West Greenwich; 9. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 10. Travis Jurcik, Chaplin.

25-lap Mini Stock: 1. Ray Christian III, Groton; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Doug Curry, Groton; 5. Pete Zaikarite, Niantic; 6. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 7. Joe Liskiewicz, Preston; 8. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 9. Chris Ivory, Oakdale; 10. Nick Pappacoda, North Branford.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Timothy Depizzol, North Franklin; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Kyle Rogers, Waterbury; 6. Jordan Churchill, Lisbon; 7. Scott Limkemman, Oakdale; 8. Peter Depizzol, North Franklin; 9. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 10. John O’Sullivan, Salem.

 

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway – May 15, 2014

20-lap Late Model (1): 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 3. Glenn Boss, Danielson; 4. Chad LaBastie, Uxbridge, Mass.; 5. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 6. John Materas, Voluntown; 7. John Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 8. Marc Curtis, Worcester, Mass.; 9. Jim Banfield, Glastonbury; 10. Christopher Garside, Waterford.

20-lap Late Model (2): 1. Keith Rocco; 2. Wallingford; 2. Glenn Boss, Danielson; 3. Jim Banfield, Glastonbury; 4. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 5. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 6. John Lowinski-Loh, Milford, Mass; 7. Chad LaBastie, Uxbridge, Mass.; 8. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 9. Jared Materas, West Springfield, Mass.; 10. Derryck Anderson Jr., Coventry, R.I.

10-lap Late Model (3): 1. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Glenn Boss, Danielson; 4. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 5. Chad LaBastie, Uxbridge, Mass.; 6. John Lowinski-Loh, Milford; 7. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 8. John Materas, Voluntown; 9. Derryk Anderson, Coventry, R.I.; 10. Jim Banfield, Glastonbury.

20-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Larry Barnett, Mossup; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 5. Jesse Gleason, Lisbon; 6. Steve Kenneway, Lowell, Mass.; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Ryan Waterman, Danielson; 9. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 10. Steve Cole, Brooklyn.

12-lap SK Light Modified: 1. Robert Palmer, Lisbon; 2. Ryan Pellerin, Dayville; 3. Bob Vojtila, Southington; 4. John Studley, Framingham, Mass.; 5. Glenn Griswold, Vernon; 6. Dave Richardi, Easton, Mass.; 7. Jordan LaMothe, Woodstock.

18-lap Mini Stock: 1. Chad Baxter, Pascoag, R.I.; 2. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 3. Ed Field, Deep River; 4. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 5. Butch Viens, Putnam; 6. Todd LaJeunesse, Putnam; 7. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 8. Steve Mihalski, Brooklyn; 9. Bill Schoeler, Warwick, R.I.; 10. Jim Helger, Rutland, Mass.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – May 10, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Kyle James, Ashaway, R.I.; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 6. Paul Kusheba IV, Monroe; 7. Tim Jordan, Plainfield; 8. Shawn Thibeault, Plainville; 9. Joe Gada, Salem; 10. Wendell Dailey, Gales Ferry.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jeff Smith, Old Lyme; 3. Bruce Thomas Jr., Groton; 4. Mike Sweeney Jr., Meriden; 5. Joe Gada, Salem; 6. Nicholas Sowa, Middletown; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Glenn Boss, Danielson; 9. Vin Esposito, Waterbury; 10. Anthony Ryan Jr., Danbury.

25-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Norm Root Jr., Old Saybrook; 4. Joe Arena, Bristol; 5. Chris Meyer, Norwich; 6. Travis Jurcik, Chaplin; 7. Lloyd Anderson, Wauregan; 8. Phil Evans, Uncasville; 9. Ryan Waterman, Danielson; 10. Bill McNeil, Preston.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Ian Brew, Wood River Junction, R.I.; 5. Doug Curry, Groton; 6. Joe Liskiewicz, Preston; 7. Nick Pappacoda, North Branford; 8. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 9. John Bowes, Willington; 10. Sean Caron, East Hampton.

25-lap SK Light Modified: 1. Paul French, Andover; 2. Larry Goss, North Windham; 3. Randy Churchill Jr., Oakdale; 4. Corey Barry, Plainfield; 5. Calvin Therrien, Vernon; 6. Victoria Bergenty, Plainville; 7. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 8. Alan Benincaso, Trumbull; 9. Glenn Griswold, Vernon; 10. Chris Ignazio, Colchester.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – May 3, 2014

35-lap SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tim Jordan, Plainfield; 3. Kyle James, Ashway, R.I.; 4. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 7. Ted Christopher, Plainville; 8. Nichole Morgillo, Yalesville; 9. Jim Larsen, East Hartland; 10. Shawn Thibeault, Plainville.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Bruce Thomas Jr., Groton; 3. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 4. Vin Esposito, Seymour; 5. Anthony Ryan Jr., Danbury; 6. Joe Gada, Salem; 7. Mike Sweeney Jr., Meriden; 8. Christopher Garside, Waterford; 9. Jeff Smith, Old Lyme; 10. Richard Duranti, Quaker Hill.

44-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Joe Arena, Bristol; 4. Norm Root Jr., Old Saybrook; 5. Corey Hutchings, Salem; 6. Greg Moran Jr., Preston; 7. Travis Jurcik, Chaplin; 8. Chris Meyer, Norwich; 9. Phil Evans, Uncasville; 10. Randy Waterman, Danielson.

25-lap SK Light Modified: 1. Randy Churchill Jr., Oakdale; 2. Glenn Griswold, Vernon; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Chris Correll, Uncasville; 5. Larry Goss, North Windham; 6. Paul French, Andover; 7. Chris Ignazio, Colchester; 8. Crystal Serdynski, Johnston, R.I.; 9. Alan Tirrell, North Stonington; 10. Jeff Fialkovich, Shelton.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Garrett Denton, Ashway, R.I.; 3. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 4. Dave Trudeau, Mansfield; 5. Chris Ivory, Oakdale; 6. Pete Zaikarite, Niantic; 7. Joe Liskiewicz, Preston; 8. Jeff Moffat, Smithfield, R.I,; 9. Doug Curry, Groton; 10. Kyle James, Ashaway, R.I.

20-lap X-Cars: 1. Jordan Hadley, Quaker Hill; 2. Richard Nye, Stonington; 3. Zach Thomas, New London; 4. Jeff Dombrowski, Oakdale; 5. Onie Pierce, Norwich; 6. C.P. Burdick, Deep River; 7. Ray Herman, Gales Ferry; 8. Kim Bickford, Griswold; 9. Mitch Bombard, Willimantic; 10. Mike Shaw, Oakdale.

Critical Signs Results Page