Critical Signs Results Page

Critical Signs Results Page

(Links Go To Race Stories)

New London-Waterford Speedbowl – June 6, 2015

Coming up tonight …

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – June 5, 2015

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Joey Cipriano III, Waterbury; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 6. Woody Pitkat, Stafford; 7. Eric Berndt, Cromwell; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Dan Avery, Somers; 10. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Michael Bennett, Stafford; 3. Tom Butler, Stafford; 4. Ed Ricard, Stafford; 5. Jim Mavlouganes, Bethany; 6. Kevin Gambacorta, Ellington; 7. Josh Wood, Palmer, Mass.; 8. Rich Hammann, Tolland; 9. Harold Breunig, Milford; 10. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.

20-lap SK Light Modified: 1. Nick Salva, Prospect; 2. Tony Membrino Jr., Plantsville; 3. D.J. Burnham, East Hartford; 4. Stephen Kopcik, Newtown; 5. Jay Goff, Stafford; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. Glenn Griswold, Vernon; 8. Geoffrey Boisjoile, East Hampton; 9. Kyle Trayner, Marlborough, Mass.; 10. Todd Douillard, Palmer, Mass.

20-lap Limited Late Model: Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Paul Arute, Tolland; 4. Justin Bren, Palmer, Mass; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. Austin Bessette, Stafford; 7. Kelsey Rottino, Willimantic; 8. Glenn Bartkowski, Manchester; 9. David Arute, Tolland; 10. Jeremy Lavoie, Windsor Locks.

15-lap DARE Stock: 1. Zack Robinson, Putnam; 2. Tyler Trott, East Hartford; 3. Marcello Rufrano, North Haven; 4. Frank L’Etoile, Wethersfield; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 7. Trace Beyer, West Dover, Vt; 8. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 9. Bob King, New Britain; 10. David Macha Sr., Columbia.

20-lap Legends: 1. Devin O’Connell, Madison; 2. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 3. Michael Rutkowski, Mattituck, N.Y.; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Dana DiMatteo, Farmington; 6. Michael Hopkins, Springfield, Mass.; 7. Andrew Mouller, N/A; 8. Teddy Hodgon, Danbury; 9. Brett Crowther, Belchertown, Mass.; 10. Arthur Marrero, N/A.

Critical Signs Results Page

New London-Waterford Speedbowl – May 30, 2015

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Tyler Chadwick, Ledyard; 4. Joey Gada, Salem; 5. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Diego Monahan, Quaker Hill; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9. Frank Mucciacciaro, Milford; 10. Wendell Dailey, Gales Ferry.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Jeff Rocco, Wallingford; 4. Jason Palmer, Berlin; 5. Ray Christian III, Groton; 6. Rich Staskowski, Hope Valley, R.I.; 7. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 8. Ernie LaRose, Plainfield; 9. Bob Hanley, Pomfret; 10. Ken Morin Jr., Old Saybrook.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, North Franklin; 2. Al Stone III, Durham; 3. Norm Root Jr., Old Saybrook; 4. Glenn Colvin, Clinton; 5. Ryan Waterman, Danielson; 6. Monte Gibbs, Killingworth; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Brandon Fisher, Plainfield; 9. Jack Aqualina, Oakdale; 10. Corey Coates, Ledyard.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Sean Caron, Clinton; 4. Marc Panaroni, Ivortyon; 5. Jordan Hadley, Waterford; 6. Nick Pappacacoda, North Branford; 7. Charles Canfield, East Haven; 8. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 9. Christopher Ivory, Oakdale; 10. Dale Sherman, Charlestown, R.I.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 29, 2015

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ryan Preece, Berlin; 3. Matt Galko, Meriden; 4. Woody Pitkat, Stafford; 5. Todd Owen, Somers; 6. Glen Reen, Wilbraham, Mass; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 8. Dan Avery, Somers; 9. Joey Cipriano, Waterbury; 10. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.

30-lap Late Model: 1. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 2. Tom Butler, Stafford; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Josh Wood, Palmer, Mass.; 5. Ed Ricard, Stafford; 6. Scott Cook, Uncasville; 7. Rich Hammann, Tolland; 8. Chase Cook, Uncasville; 9. Michael Wray, Northford; 10. Michael Bennett, Stafford.

20-lap SK Light Modified: 1. Matthew Swanson, Acton, Mass.; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Joey Ferrigno, East Hartford; 4. Stephen Kopcik, Newtown; 5. Tony Membrino Jr., Plantsville; 6. Payton Henry, Willington; 7. Glenn Griswold, Vernon; 8. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 9. Geoffrey Boisjolie, East Hampton, Mass.; 10. Jay Goff, Stafford.

25-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Cliff Saunders, Stafford; 3. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 4. Austin Bessette, Stafford; 5. Glenn Bartkowski, Manchester; 6. Duane Provost, Springfield, Mass.; 7. Robert Bloxsom, Stratford; 8. David Comeau, Palmer, Mass.; 9. Jeremy Lavoie, Windsor Locks; 10. R.J. Surdell, East Windsor.

15-lap DARE Stock: 1. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3 Tyler Trott, East Hartford; 4. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Marcello Rufrano, North Haven; 6. Zack Robinson, Putnam; 7. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 8. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 9. Bryan Granger, Keene, N.H.; 10. Paul Bourdon Jr., Jewett City.

20-lap Legends: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Devin O’Connell, Madison; 3. Kyle Rogers, Waterbury; 4. Chris Fuller, Boylston, Mass.; 5. Andrew Mouller, N/A; 6. Connor Holderbach, Wolcott; 7. Brett Crowther, Belchertown, Mass.; 8. Jerry Macchia, Pawling, N.Y.; 9. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 10. Caterina LeBella, Plainville.

Critical Signs Results Page

New London-Waterford Speedbowl – May 23, 2015

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Diego Monahan, Quaker Hill; 3. Joey Gada, Salem; 4. Tyler Chadwick, Ledyard; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Nick Ladyga, Voluntown; 8. Paul Kusheba IV, Monroe; 9. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 10. Ed Puleo, Branford.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jeff Rocco, Wallingford; 3. Anthony Flannery, East Hampton; 4. Jason Palmer, Berlin; 5. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 6. Rich Staskowski, Hope Valley, R.I.; 7. Jim Banfield, Glastonbury; 8. Jeff Smith, Old Lyme; 9. Ray Christian III, Groton; 10. Matthew Carlson, Griswold.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Paul Buzel, Trumbull; 3. Rick Williams, Groton; 4. Paul French, Andover; 5. Randy Churchill Jr., Oakdale; 6. Josh Galvin, Franklin; 7. Alan Benincaso, Trumbull; 8. Chris Gombos, Naugatuck; 9. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 10. Nick Riso, Wallingford.

25-lap Limited Sportsman: 1. Ryan Waterman, Danielson; 2. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 3. Monte Gibbs, Killingworth; 4. Chris Meyer, North Franklin; 5. Phil Evans, Uncasville; 6. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 7. Brandon Fisher, Plainfield; 8. Al Stone III, Durham; 9. Greg Moran Jr.; 10. Jon Porter, East Lyme.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Doug Curry, Groton; 4. Larry Loomis, Moosup; 5. Jeff Moffett, Smithfield, R.I.; 6. Nate Taylor, Wauregan; 7. Eric Bourgeois, Haddam; 8. Marc Pannaroni, Ivortyton; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Sean Caron, East Hampton.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 22, 2015

80-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Todd Szegedy, Ridgefield; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Todd Patnode, Richmond, N.H.; 6. Kirk Alexander, West Swanzey, N.H.; 7. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, N.H.; 8. Dan Meservey Jr., Brewster, Mass.; 9. Dylan Kopec, Palmer, Mass.; 10. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Todd Owen, Somers; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 5. Matt Galko, Meriden; 6. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8 Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 9. Michael Gervais, Southbury; 10. Joey Cipriano, Waterbury.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Josh Wood, Palmer, Mass.; 3. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Ed Ricard, Stafford; 6 Harold Breunig, Milford; 7. Rick Lanagan, Stafford; 8. Patrick Zarella, Waterbury; 9. Michael Wray, Northford; 10. Rich Hammann, Tolland.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Glenn Griswold, Vernon; 4. Payton Henry, Willington; 5. Geoffrey Boisjolie, East Hampton, Mass.; 6. Wesley Prucker, Stafford; 7. Paul French, Andover; 8. Kyle Trayner, Marlborough, Mass.; 9. Albert Wisialko, Westwood, Mass.; 10. Mark Alkas, Berlin.

20-lap Limited Late Model: 1. Duane Provost, Springfield, Mass.; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. Justin Bren, Palmer, Mass.; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Kelsey Rottino, Willimantic; 7. Cliff Saunders, Stafford; 8. Glenn Bartkowski, Manchester; 9. David Arute, Tolland; 10. David Comeau, Monson, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Frank L’Etoile, Wethersfield; 2. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 3. Tyler Trott, East Hartford; 4. Zack Robinson, Putnam; 5. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 6. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 7. Marcello Rufrano, North Haven; 8. Paul Varricchio Jr., Berlin; 9. Paul Bourdon Jr., Jewett City; 10. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.

20-lap Legends: 1. Devin O’Connell, N/A; 2. Cory DiMatteo, Farmington; 3. Dana DiMatteo, Farmington; 4. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 5. Kyle Rogers, Waterbury; 6. Chris Fuller, Boylston, Mass.; 7. Caterina LaBella, Plainville; 8. Joseph Wisialko, N/A; 9. Jerry Macchia, Pawling, N.Y.

Critical Signs Results Page

New London-Waterford Speedbowl – May 16, 2015

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ted Christopher, Plainville; 2. Keith Rocco, Wallingord; 3. Nick Ladyga, Voluntown; 4. Diego Monahan, Quaker Hill; 5. Paul Kusheba IV, Monroe; 6. Rob Janovic Jr., Waterford; 7. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 8. Jeffrey Gallup, Agawam, Mass.; 9. Timmy Jordan, Plainfield; 10. Brent Sweet, Monroe.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Jeff Rocco, Wallingford; 4. Joe Curioso, Mystic; 5. Anthony Flannery, East Hampton; 6. Jim Banfield, Glastonbury; 7. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 8. Christopher Garside, Waterford; 9. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 10. Matt Carlson, Griswold.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, North Franklin; 2. Monte Gibbs, Killingworth; 3. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 4. Phil Evans, Uncasville; 5. Jon Porter, East Lyme; 6. Brandon Fisher, Plainfied; 7. Al Stone III, Durham; 8. Glenn Colvin, Clinton; 9. Norm Root Jr., Old Saybrook; 10. Bill Hahnel, Uncasville.

20-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 3. Sean Caron, East Hampton; 4. Nick Pappacoda, North Branford; 5. Matthew Guertin, Plantsville; 6. Jordan Hadley, Waterford; 7. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 8. Nate Taylor, Wauregan; 9. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 10. Charles Canfield, East Haven.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 15, 2015

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ronnie Williams, Tolland; 2. Eric Berndt, Cromwell; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Dan Avery, Somers; 6. Michael Gervais Jr., Southbury; 7. Todd Owen, Somers; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Matthew Galko, Meriden; 10. Joey Cipriano, Waterbury.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Josh Wood, Palmer, Mass.; 3. Tom Butler, Stafford; 4. Michael Bennett, Stafford; 5. Kevin Gambacorta, Ellington; 6. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 7. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Michael Wray, Northford; 9. Patrick Zarella, Waterbury; 10. Vin Esposito, Waterbury.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Plantsville; 2. Stephen Kopcik, Newtown; 3. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 4. Joey Ferrigno, East Hartford; 5. Matthew Swanson, Acton, Mass.; 6. Geoffrey Boisjolie, East Hampton, Mass; 7. Payton Henry, Willington; 8. Kyle Jette, New Milford; 9. Bob Charland, Stafford; 10. Jay Goff, Stafford.

20-lap Limited Late Model: Cliff Saunders, Stafford; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 5. David Arute, Tolland; 6. Paul Arute, Tolland; 7. David Comeau, Palmer, Mass.; 8. Glenn Bartkowski, Manchester; 9. Kelsey Rottino, Willimantic; 10. Justin Bren, Monson, Mass.

20-lap DARE Stock: 1. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 2. Tyler Trott East Hartford; 3. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt; 5. Nicole Chambrello, Kensington; 6. David Macha Sr., Columbia; 7. Bryan Granger, Keene, N.H.; 8. Paul Bourdon Jr., Jewett City; 9. Zach Robinson, Putnam; 10. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Teddy Hodgdon, Danbury; 3. Devin O’Connell, N/A; 4. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 5. Cory DiMatteo, Farmington; 6. Joseph Graf, Madison; 7. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 8. Andrew Mouller, N/A; 9. Jerry Macchia, Pawling, N.Y.; 10. Ryan DeCandia, Chaplin.

Critical Signs Results Page

New London-Waterford Speedbowl – May 9, 2015

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Tim Jordan, Plainfield; 2. Rob Janovic Jr., Waterford; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Tyler Chadwick, Ledyard; 6. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 7. Ed Puleo, Branford; 8. Diego Monahan, Quaker Hill; 9. Joe Gada, Salem; 10. John Montesanto, North Branford.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Anthony Flannery, East Hampton; 3. Jason Palmer, Berlin; 4. Jeff Rocco, Wallingford; 5. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 6. Christopher Garside, Waterford; 7. Ray Christian III, Groton; 8. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 9. Matthew Carlson, Griswold.

25-lap Limited Sportsman: 1. Chris Meyer, Norwich; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Al Stone III, Durham; 4. Monty Gibbs, Killingworth; 5. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 6. Greg Moran, Preston; 7. Glenn Colvin, Clinton; 8. Corey Coates, Ledyard; 9. Brandon Fisher, Plainfield; 10. Jon Porter, East Lyme.

25-lap Mini Stock: 1. Ray Christian III, Groton; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Jordan Hadley, Quaker Hill; 4. Larry Loomis, Moosup; 5. Glen Thomas Jr., West Bridgewater, Mass.; 6. Pete Zaikarite, Niantic; 7. Doug Curry, Groton; 8. Nick Pappacoda, North Branford; 9. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 10. Ken Cassidy Jr., Lisbon.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Josh Galvin, Franklin; 3. Cal Therrien, Vernon; 4. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 5. Rick Williams, Haddam; 6 Chris Gombos, Naugatuck; 7. Alan Tirrell, North Stonington; 8. Nick Riso, Wallingford; 10. Paul Buzel, Trumbull.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 8, 2015 

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 5. Ronnie Williams, Tolland; 6. Joey Cipriano, Waterbury; 7. Todd Owen, Somers; 8. Ted Christopher, Plainville; 9. Eric Berndt, Cromwell; 10. Ryan Preece, Berlin.

50-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Tom Butler, Stafford; 5. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 6. Kevin Gambacorta, Ellington; 7. Rick Lanagan, Stafford; 8. Ed Ricard, Stafford; 9. Josh Wood, Palmer, Mass.; 10. Keith Rocco, Wallingford.

20-lap SK Light Modified: 1. Tony Membrino Jr., Plantsville; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Jay Goff, Stafford; 4. Kyle Jette, New Milford; 5. Stephen Kopcik, Newtown; 6. Joey Ferrigno, East Hartford; 7. Vinny Anglace, N/A; 8. Matthew Swanson, Acton, Mass.; 9. Payton Henry, Willington; 10. Daniel Wesson, Monson, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Austin Bessette, Stafford; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 4. Duane Provost, Springfield, Mass.; 5. Cliff Saunders, Stafford; 6. David Arute, Tolland; 7. Glenn Bartkowski, Manchester; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Kelsey Rottino, Willimantic; 10. David Comeau, Palmer, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Tyler Trott, East Hartford; 2. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 3. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 4. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 6. Marcello Rufrano, North Haven; 7. Nicole Chambrello, Kensington; 8. Doug Phelps Jr., New Salem; 9. Chris Bagnall, Norfolk; 10. Zach Robinson, Putnam.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Alex McCollum, N/A; 3. Jordan LaMothe, Woodstock; 4. Cory DiMatteo, Farmington; 5. Noah Korner, Canton; 6. Devin O’Connell, Madison; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Andrew Molleur, N/A; 9. Teddy Hodgdon, Danbury; 10. Kyle Rogers, Waterbury.

Critical Signs Results Page

New London- Waterford Speedbowl – May 2, 2015

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Tyler Chadwick, Ledyard; 6. John Montesanto, North Branford; 7. Paul Kusheba IV, Monroe; 8. Joey Gada, Salem; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Wendell Dailey, Gales Ferry.

30-lap Late Model: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Jason Palmer, Berlin; 3. Jeff Rocco, Wallingford; 4. Joe Curioso, Mystic; 5. Ray Parent, N/A; 6. Jim Banfield, Glastonbury; 7. Chris Garside, Waterford; 8. Matt Carlson, Griswold; 9. Anthony Flannery, East Hampton; 10. Rich Duranti, Quaker Hill.

25-lap Limited Sportsman: 1. Corey Hutchings, Salem; 2. Chris Douton, Waterford; 3. Ryan Waterman, Danielson; 4. Al Stone III, Durham; 5. Jack Aqualina, Oakdale; 6. Brandon Fisher, Plainfield; 7. Corey Coates, Ledyard; 8. Phil Evans, Uncasville; 9. Glenn Colvin, Clinton; 10. Jesse Gleason, Lisbon.

25-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. Paul Buzel, Trumbull; 3. Josh Galvin, Oakdale; 4. Rick Williams, Haddam; 5. Richard Walksi Jr., Norwich; 6. Alan Benincaso, Trumbull; 7. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 8. Alan Tirrell, North Stonington; 9. Calvin Therrien, Vernon; 10. Christopher Correll, New London.

25-lap Mini Stock: 1. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 2. Dave Trudeau, Mansfield; 3. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 4. Brad Caddick, Wyoming, R.I.; 5. Doug Curry, Groton; 6. Eric Bourgeois, East Haddam; 7. Larry Loomis Jr., Moosup; 8. Ray Christian III, Groton; 9. Nick Pappacoda, North Branford; 10. Charles Canfield, East Haven.

25-lap Mr. Rooter New England Truck Series: 1. Roger Turbush, Riverhead, N.Y.; 2. Frank Dumicich Jr., East Quoque, N.Y.; 3. Bert Ouellette, Ellington; 4. Cassy Coates, Ledard; 5. Josh Stringer, Killingly; 6. Cory Coates, Ledyard; 7. Pete Cayer, Bristol; 8. D.J. McGouran, Westerly, R.I.; 9. Ed Puleo, Branford; 10. Andy Lindeman, Poestenkill, N.Y.

20-lap Legends: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 4. John O’Sullivan, Salem; 5. Devin O’Connell, Madison; 6. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 7. Kyle Rogers, Waterbury; 8. Andrew Molleur, Shelton; 9. Cassandra Cole, Westbrook; 10. Jordan Churchill, Lisbon.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – May 1, 2015 

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ronnie Williams, Tolland; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 4. Eric Berndt, Cromwell; 5. Joey Cipriano, Waterbury; 6. Matt Galko, Meriden; 7. Ryan Preece, Berlin; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Tom Bolles, Ellington; 10. Glen Reen, Wilbraham, Mass.

30-lap Late Model: 1. Josh Wood, Palmer, Mass.; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 3. Jim Mavlouganes, Bethany; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Kyle Casagrande, Stafford; 6. Tom Butler, Stafford; 7. Ed Ricard, Stafford; 8. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. Cory Casagrande, Stafford.

20-lap SK Light Modified: 1. Joey Ferrigno, East Hartford; 2. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 2. D.J. Burnahm, East Hartford; 4. Kyle Jette, New Milford; 5. Kyle Trayner, Marlborough, Mass.; 6. Matthew Swanson, Acton, Mass;. 7. Bob Charland, Stafford; 8. Paul French, Andover; 9. Daniel Wesson, Monson, Mass.; 10. Todd Douillard, Palmer, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Cliff Saunders, Stafford; 2. Paul Arute, Tolland; 3. David Arute, Tolland; 4. Albert Saunders, Stafford; 5. Duane Provost, Springfield, Mass.; 6. Austin Bessette, Stafford; 7. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 8. Justin Bren, Monson, Mass.; 9. Kelsey Rottino, Willimantic; 10. David Comeau, Palmer, Mass.

15-lap DARE Stock: Trace Beyer, West Dover, Vt; 2. Tyler Trott, East Hartford; 3. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 4. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 5. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 6. Nicole Chambrello, Kensington; 7. Zack Robinson, Putnam; 8. Marcello Rufrano, North Haven; 9. Paul Bourdon Jr., Jewett City; 10. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.

20-lap Legends: 1. Dana DiMatteo, Farmington; 2. Devin O’Connell, Madison; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Teddy Hodgdon IV, Danbury; 5. Andrew Molleur, Shelton; 6. Chrisopher Fuller, Boylston, Mass; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass; 8. Curt Snow, West Warren, Mass.; 9. Jessica O’Leary, N/A; 10. Michael Hopkins, Springfield, Mass.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway NAPA Spring Sizzler – April 26, 2015 

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Glen Reen, Wilbraham, Mass.; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Dan Avery, Somers; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Sean Foster, Willington; 10. Joey Cipriano III, Waterbury.

30-lap Late Model: 1. Michael Bennett, Stafford; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Jim Mavlouganes, Bethany; 6. Tom Butler, Stafford; 7. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 8. Don Wood, Palmer, Mass.; 9. Michael Wray, Northford; 10. Ed Ricard, Stafford.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway NAPA Spring Sizzler – April 25, 2015 

20-lap SK Light Modified: 1. D.J. Burnham, East Hartford; 2. Matt Swanson, Acton, Mass.; 3. Steven Kopcik, Newtown; 4. Bob Charland, Stafford; 5. Geoffrey Boisjolie, East Hampton, Mass.; 6. Wes Prucker, Stafford; 7. Paul French, Andover; 8. Pete Lopuch, West Redding; 9. Mark Alkas, Berlin; 10. Nick Salva, Prospect.

20-lap Limited Late Model: 1. Albert Saunders, Stafford; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Austin Bessette, Stafford; 4. David Arute, Stafford; 5. Duane Provost, Springfield, Mass.; 6. Justin Bren, Palmer, Mass.; 7. Kelsey Rottino, Willimantic; 8. Glenn Bartkowski, Manchester; 9. Paul Arute, Tolland; 10. David Comeau, Palmer, Mass.

15-lap DARE Stock: 1. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 2. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Trace Beyer, West Dover, Vt.; 5. Tyler Trott, East Hartford; 6. Nicole Chambrello, Kensington; 7. David Macha Sr., Columbia; 8. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 9. Bryan Granger, Keene, N.H.; 10. Dan Kennedy, Tewksbury, N.J.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway Icebreaker 2015 – April 12, 2015 

75-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Bert Marvin, Colchester; 5. Kerry Malone, Needham, Mass.; 6. Branden Dion, Taunton, Mass.; 7. Adam Norton, Ludlow, Mass.; 8. John Studley, Framingham, Mass.; 9. Jason Sundeen, Douglas, Mass.; 10. Nick Ladyga, Voluntown.

25-lap Late Model: 1. Marc Curtis, Spencer, Mass.; 2. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 3. Chris Curtis, Rutland, Mass.; 4. Wayne Helliwell Jr., Dover, N.H.; 5. Jeff Smith, Old Lyme; 6. Eddie LeClerc, Taunton, Mass.; 7. Keith Rocco, Wallingford; 8. Brian Tagg, Oxford, Mass.; 9. William Wall, Shrewsbury, Mass.; 10. Les Rose Jr., Southbridge, Mass.

20-lap Limited Sportsman: 1. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 2. Matt Lowinski-Loh, Milford, Mass.; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Larry Barnett, Moosup; 5. Dwayne Dorr, Ledyard; 6. Michael Malbourn, Sterling; 7. Jack Aqualina, Oakdale; 8. Mike Palin, Dudley, Mass.; 9. Brandon Fisher, Plainfield; 10. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield.

15-lap Mini Stock: 1. Eric Bourgeois, East Haddam; 2. Scott Michalski, Killingly; 3. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 4. Dave Trudeau, Mansfield; 5. Ed Field, Deep River; 6. Lou Bellisle, Lisbon; 7. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 8. Chad Baxter, Pascoag, R.I.; 9. Larry Loomis Jr., Moosup; 10. Mike Viens, Putnam.

40-lap Granite State Pro Stock Series: 1. Dillon Moltz, Waterford; 2. Derek Griffith, Hudson, N.H.; 3. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 4. Reid Lanpher, Manchester, Me.; 5. Barry Gray, Belchertown, Mass.; 6. Brad Babb, Windham, Me.; 7. Josh King, Vernon, Vt.; 8. Cory Robert, Canaan, N.H.; 9. George Bessette, Danbury; 10. Cory Casagrande, Stafford.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway Icebreaker 2015 – April 11, 2015 

20-lap Mr. Rooter New England Truck Series: 1. Roger Turbush, Riverhead, N.Y.; 2. Erin Dumicich-Solomito, East Quoque, N.Y.; 3. Ed Puleo, Branford; 4. Bert Ouellette, Ellington; 5. Frank Dumicich Sr., East Quoque, N.Y.; 6. Tyler Chapman, Mystic; 7. D.J. McGouran, Westerly, R.I.’ 8. Pete Cayer, Bristol; 9. Josh Stringer, Killingly; 10. Frank Dumicich Jr., East Quoque, N.Y.

20-lap Limited Sportsman: 1. Chris Douton, Waterford; 2. Scott Sundeen, Douglas, Mass.; 3. Larry Barnett, Moosup; 4. Corey Hutchings, Salem; 5. Josh Wood, Palmer, Mass.; 6. Diego Monahan, Quaker Hill; 7. Jack Aquilina, Oakdale; 8. Dwayne Dorr, Ledyard; 9. Mike Malabaurn, Sterling; 10. Chris Meyer, Norwich.

20-lap SK Lites: 1. Tyler Hines, North Haven; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Matt Swanson, Acton, Mass.; 4. Shayne Prucker, Stafford; 5. Glenn Griswold, Vernon; 6. Carlos Gray, East Hartford; 7. Chris Correll, Old Lyme; 8. Paul French, Andover; 9. Kyle Trayner, Marlborough, Mass.

15-lap Mini Stock: 1. Scott Michalski, Killingly; 2. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 3. Eric Bourgeois, East Haddam; 4. Louie Bellisle, Lisbon; 5. Butch Viens, Seekonk, Mass; 6. Ed Field, Deep River; 7. Larry Loomis Jr., Moosup; 8. Dave Trudea, Mansfield; 9. Mike Viens, Putnam; 10. Joe Baxter, Pascoag, R.I.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway Sunoco World Series – Oct. 19, 2014

30-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Woody Pitkat, Stafford; 2. Cam McDermott, Scituate, R.I.; 3. Max Zachem, Preston; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Todd Ceravolo, Gales Ferry; 6. Ryan Preece, Berlin; 7. Ron Silk, Norwalk; 8. Michael Gervais, Southbury; 9. Kerry Malone, Needham, Mass.; 10. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.

25-lap Late Model: 1. Charlie Rose, Tiverton, R.I.; 2. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 3. Mark Curtis, Worcester, Mass.; 4. Jeff Smith, Old Lyme; 5. Jim Banfield, Glastonbury; 6. Joe Curioso, Mystic; 7. Eddie LeClerc, Taunton, Mass.; 8. Rick Gentes, Woonsocket, R.I.; 9. Jared Materas, Voluntown; 10. Jariah Roderick, Taunton, Mass.

50-lap Granite State Pro Stock Series: 1. Derek Ramstrom, West Boylston, Mass.; 2. Matt Frahm, Hampstead, N.H.; 3. Larry Gelinas, Buxton, Me.; 4. Brad Babb, Windham, Me.; 5. Jason Boyd, N/A; 6. Dillon Moltz, Waterford; 7. Tommy O’Sullivan, Springfield, Mass.; 8. Derek Griffith, Hudson, N.H.; 9. Mike Parks, Walpole, N.H.; 10. George Bessette, Danbury.

50-lap International SuperModified Association: 1. Chris Perley, Rowley, Mass.; 2. Ben Seitz, Bourne, Mass.; 3. Dave Shullick, Jr., North Ridgeville, Ohio; 4. Lou Cicconi, Aston, Pa.; 5. Jeff Locke, Raymond, N.H.; 6. Charlie Schultz, Lorain, Ohio; 7. Moe Lilje, Vickery, Ohio; 8. Russ Wood, Sr., Pelham, N.H.; 9. Mark Sammut, London, Ontario; 10. Mike Keeler, Danbury.

25-lap Northeastern Midget Association: 1. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 2. Cole Carter, Indianapolis; 3. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 4. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 5. Todd Bertrand, Suffield; 6. Russ Stoehr, Bridgewater, Mass.; 7. Jim SantaMaria, Burlington; 8. Kenney Johnson, Bethany; 9. Paul Scally, Raynham, Mass.

20-lap New England Truck Series: 1. Chris Turbush, Riverhead, N.Y.; 2. Brian McElearney, North Babylon, N.Y.; 3. Andy Linderman, Poestenkill, N.Y.; 4. DJ McGouran, Westerly, R.I.; 5. Glenn Noll, Naugatuck; 6. Tyler Chapman, Mystic; 7. Mike Parker, Montville.

Critical Signs Results Page

Thompson Speedway Sunoco World Series – Oct. 18, 2014

75-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Richard Savary, Canton, Mass.; 5. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Dave Schneider, Northport, N.Y.; 8. Eric Goodale, Wading River, N.Y.; 9. Mike Willis Jr., Grantham, N.H.; 10. Dylan Kopec, Palmer, Mass.

20-lap Northeast Mini Stock Tour: 1. Toby Wells, Dublin, N.H.; 2. Glen Thomas Jr., New London; 3. Pete Zakarite, Niantic; 4. Justin King, Derry, N.H.; 5. Nick Anderson, Oxford, Mass.; 6. Cristofer King, Derry, N.H.; 7. Mike Veins, Seekonk, Mass.; 8. Justin Larson, Peru, Me.; 9. Mark Panaroni, Ivoryton; 10. Cameron Sontag, Sterling, Mass.

15-lap Mini Stock: 1. Nick Anderson, Wauregan; 2. Ed Field, Deep River; 3. Dave Trudeau, Mansfield; 4. Chad Baxter, Pascoag, R.I.; Mansfield; 5. Joe Baxter, Pascoag, R.I.; 6. Jeff Moffat, Smithfield, R.I.; 7. Mark Panaroni, Ivoryton; 8. Mike Viens, Seekonk, Mass.; 9. Chris Ivory, Oakdale; 10.. Lou Bellisle, Lisbon.

15-lap Outlaw Sportsman: 1. Wayne Coury Jr., Shelton; 2. Paul Newcomb Jr., Plymouth, Mass.; 3. Cory Casagrande, Stafford; 4. George Rego, North Dartmouth, Mass.; 5. Dave Trudeau, Mansfield; 6. Bruce Rego, New Bedford, Mass.; 7. Ryan Bell, N/A; 8. Kyle Casagrande, Stafford; 9. Anthony Crimaldi III, Port Monmouth, N.J.; 10. Robert Palmer, Lisbon.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl Finale Weekend – Oct. 5, 2014

100-lap Valenti Modified Racing Series: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Tommy Barrett Jr., Millis, Mass.; 3. Richard Savary, Canton, Mass.; 4. Steve Masse, Bellingham, Mass.; 5. Justin Bonsignore, Holtsville, N.Y.; 6. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 7. Mike Holdridge, Madison; 8. Jonny Kay, Deerfield Beach, Fla.; 9. Geoff Gernhard, Bozrah; 10. Jeff Pearl, Salem.

50-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ed Puleo, Branford; 2. Ted Christopher, Plainville; 3. Rob Janovic Jr., Waterford; 4. Dennis Perry, Pawcatuck; 5. Diego Monahan, Quaker Hill; 6. Brent Sweet, Monroe; 7. John Montesanto, North Branford; 8. Adam Gada, Bozrah; 9. Joey Gada, Salem; 10. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.
2014 SK Modified Champion: Keith Rocco, Wallingford

50-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Marc Curtis, Worcester, Mass.; 3. Anthony Ryan Jr., Danbury; 4. Nick Ladyga, Voluntown; 5. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 6. Jordan Churchill, Lisbon; 7. Matthew Carlson, Griswold; 8. Richard Duranti, Quaker Hill; 9. Mike Sweeney Jr, Meriden; 10. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.
2014 Late Model Champion: Keith Rocco

30-lap Street Stock: 1. Josh Galvin, Franklin; 2. Ryan Waterman, Danielson; 3. Ed Gertsch Jr., East Haven; 4. Chris Douton, Waterford; 5. Monte Gibbs, Killingworth; 6. Joe Arena, Bristol; 7. Dwayne Dorr, Ledyard; 8. Jack Aqualina, Oakdale; 9. Lloyd Anderson Jr., Wauregan; 10. Greg Moran Jr., Preston.
2014 Street Stock Champion: Josh Galvin

30-lap Mini Stock: 1. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 2. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 3. Chris Ivory, Oakdale; 4. Charles Canfield, New Haven; 5. Ray Christian III, Groton; 6. Pete Zaikrite, Niantic; 7. Larry Loomis Jr., Moosup; 8. David Sylvia, Preston; 9. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 10. Mark Panaroni, Ivoryton.
2014 Mini Stock Champion: Garrett Denton

24-lap SK Light Modified: 1. Corey Barry, Plainfield; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Randy Churchill Jr., Oakdale; 4. Paul Buzel, Trumbull; 5. Paul French, Andover; 6. Larry Goss, North Windham; 7. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 8. Kyle Statz, Oakdale; 9. Jeff Fialkovich, Shelton; 10. Rick Williams, Groton.
2014 SK Light Modified Champion: Corey Barry

25-lap Legends: 1. Dana Dimatteo, Farmington; 2. Brendon Bock, Franklin Square, N.Y.; 3. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.; 4. Mike Christopher Jr., Wolcott; 5. Jordan Churchill, Oakdale; 6. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 7. Colin Haley, Ashford; 8. Cassandra Cole, Westbrook; 9. David Johnson, N/A; 10. Kurt Krieger, N/A.
2014 Legends Champion: Mike Christopher Jr.

25-lap NEMA: 1. Ryan Bigelow, East Hampton; 2. Todd Bertrand, Suffield; 3. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 4. John Zych Jr., Mendon, Mass.; 5. Seth Carlson, Brimfield; 6. Randy Cabral, Plymouth, Mass.; 7. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 8. Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 9. Paul Scally, Raynham, Mass.; 10. Jim SantaMaria, Burlington.

25-lap NEMA Lite: 1. Dan Cugini, Marshfield, Mass.; 2. Matt Swanson, Marlboro, Mass.; 3. Logan Rayvals, Brockville, Ont.; 4. Richie Morrocco, Plainville, Mass.; 5. Scott Bigelow, East Hampton; 6. Ryan Krachun, Neshanic Station; 7. Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 8. D.J. Moniz, Fairhaven, Mass.; 9. Anthony Payne, N/A; 10. Anthony Marvuglio, N/A.

20-lap X-Car: 1. Wayne Shifflet, Preston, 2. Zach Thomas, New London; 3. Eddie Loomis Plainfield; 4. Christopher Lee, Uncasville; 5. Richard Mollo, Seymour; 6. Richard Nye, Stonington; 7. Michael Olsen, Deep River; 8. Ray Herman, Oakdale; 9. Craig Tavernier, Moosup; 10. James Stewart Jr., N/A.

20-lap Super X-Car: 1. Ray Reed, Plainfield; 2. Jon Porter, East Lyme; 3. Ed Ryan, Preston; 4. Marc Shafer, Groton; 5. Bill Reiman, Southington; 6. Dan Butler, Waterford; 7. Mitch Bombard, Willimantic; 8. Dave Yardley III, Berlin.

25-lap Outlaw Stock: 1. Jay Stuart, Preston; 2. Duane Noll, Monroe; 3. Michael Kluczinsky, Oakville; 4. Allen Coates, Ledyard; 5. Cassandra Coates, Ledyard.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway Fall Final – Sept. 28, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Ryan Preece, Berlin; 2. Dan Avery, Somers; 3. Ted Christopher, Plainville; 4. Keith Rocco, Wallingford; 5. Todd Owen, Somers; 6. Chase Dowling, Roxbury; 7. Michael Gervais Jr., Southbury; 8. Woody Pitkat, Stafford; 9. Diego Monahan, Quaker Hill; 10. Shawn Thibeault, Plainville.
2014 SK Modified Champion: Ted Christopher

30-lap Late Model: 1. Tom Butler, Stafford; 2. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Cory Casagrande, Stafford; 5. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 6. Rick Lanagan, Stafford; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Rich Hammann, Ware, Mass.; 9. Kyle Casagrande, Stafford; 10. George Nocera, Plainville.
2014 Late Model Champion: Adam Gray.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – Sept. 27, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rob Janovic Jr., Waterford; 3. Joey Gada, Salem; 4. Craig Lutz, Miller Place, N.Y.; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Paul Kusheba IV, Monroe; 7. Tyler Chadwick, Ledyard; 8. Ed Puleo, Branford; 9. Shawn Monahan, Waterford; 10. Dennis Perry, Pawcatuck.

30-lap Late Model: 1. Jason Palmer, Berlin; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Bruce Thomas Jr., Groton; 4. Anthony Ryan Jr., Danbury; 5. Richard Staskowski, Hope Valley, R.I.; 6. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 7. Vin Esposito, Waterbury; 8. Jeff Smith, Old Lyme; 9. Ken Morin Jr., Old Saybrook; 10. Joe Gada, Salem.

25-lap Street Stock: 1. Ed Gertsch Jr., East Haven; 2. Chris Meyer, Norwich; 3. Chris Douton, Waterford; 4. Greg Moran Jr., Preston; 5. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 6. Phil Evans, Uncasville; 7. Ed Puleo, Branford; 8. Dwayne Dorr, Ledyard; 9. Norm Root Jr., Old Saybrook; 10. Josh Galvin, Franklin.

25-lap Mini Stock: 1. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 2. Ray Christian III, Groton; 3. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 4. Doug Curry, Groton; 5. Brandon Plemons, Uncasville; 6. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 7. Larry Loomis Jr., Moosup; 8. Pete Zaikarite, Niantic; 9. Joey Liskiwicz, Preston; 10. Nick Pappacode, North Branford.

25-lap SK Light Modified: 1. Paul Buzel, Trumbull; 2. Corey Barry, Plainfield; 3. Randy Churchill Jr., Oakdale; 4. Larry Goss, North Windham; 5. Jeff Fialkovich, Shelton; 6. Victoria Bergenty, Plainville; 7. Crystal Serydynski, Johnston, R.I.; 8. Richard Walski Jr., Norwich; 9. Rick Williams, Haddam; 10. Calvin Therrien, Vernon.

25-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. John O’Sullivan, Salem; 3. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 4. Tim DePizzol, North Franklin; 5. Caterina Labella, Plainville; 6. Robert Poloski, Chicopee, Mass.; 7. Scott Limkemann, Oakdale; 8. Joey Ternullo, Middletown; 9. Jordan Churchill, Lisbon; 10. Ryan Lutz, Miller Place, N.Y.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway Fall Final – Sept. 27, 2014

20-lap SK Light Modified: 1. Stephen Kopcik, Newtown; 2. Jeremy Sorel, Westfield, Mass; 3. Nick Salva, Prospect; 4. Joey Ferrigno, Eat Hartford; 5. Rich Hammann, Tolland; 6. Kyle Jette, New Milford; 7. Mike Christopher Jr., Wolcott; 8. Geoff Boisjolie, East Hampton; 9. Jason Lafayate, N/A; 10. Wes Prucker, Stafford.
2014 SK Light Modified Champion: Jeremy Sorel.

20-lap Limited Late Model: 1. David Arute, Tolland; 2. Austin Bessette, Stafford; 3. Jesse Hinze, Farmington; 4. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 5. Albert Saunders, Stafford; 6. Duane Provost, Springfield, Mass.; 7. Cliff Saunders, Stafford; 8. Justin Bren, Palmer, Mass.; 9. Glenn Bartkowski, Manchester; 10. R.J. Surdell, Plainville.
2014 Limited Late Model Champion: Andrew Hayes.

15-lap DARE Stock: 1. Andrew Marchese, Tolland; David Comeau, Palmer, Mass.; 3. Brandon Michael, Granville, Mass.; 4. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 5. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 6. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 7. Dan Dembek, Hamden, Mass.; 8. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 9. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 10. Zack Robinson, Putnam.
2014 DARE Stock Champion: Frank L’Etoile Jr.

20-lap Legends: 1. Jordan LaMothe, Woodstock; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 4. Noah Korner, Canton; 5. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 6. Michael Rutkowski, N/A; 7. Andrew Molleur, Shelton; 8. Cassandra Cole, Westbrook; 9. George Whitney, Westbrook; 10. Cory DiMatteo, Farmington.
2014 Legends Champion: Dana DiMatteo.

Critical Signs Results Page

Waterford Speedbowl – Sept. 20, 2014

35-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Diego Monahan, Quaker Hill; 2. Keith Rocco, Wallingford; 3. Shawn Monahan, Waterford; 4. Joe Gada, Salem; 5. Ted Christopher, Plainville; 6. Todd Patnode, Richmond, N.H.; 7. John Montesanto, North Branford; 8. Brent Sweet, Monroe; 9. Dennis Perry, Ashaway, R.I.; 10. Adam Gada, Bozrah.

30-lap Late Model: 1. Anthony Ryan Jr., Danbury; 2. Vin Esposito, Seymour; 3. Keith Rocco, Wallingford; 4. Jeff Smith, Old Lyme; 5. Bruce Thomas Jr., Groton; 6. Jim Banfield, Glastonbury; 7. Derryck Anderson Jr., Warwick, R.I.; 8. Joe Gada, Salem; 9. Mike Sweeney Jr., Meriden; 10. Randy Tucker, Millis, Mass.

25-lap Street Stock: 1. Al Stone III, Durham; 2. Chris Douton, Waterford; 3. Ed Gertsch Jr., East Haven; 4. Ryan Waterman, Danielson; 5. Greg Moran Jr., Preston; 6. Dwayne Dorr, Ledyard; 7. Jason Chicolas, Sutton, Mass.; 8. Josh Galvin, Franklin; 9. Phil Evans, Uncasville; 10. Jeff Rocco, Southington.

25-lap Mini Stock: 1. 1. Pete Zaikarite, Niantic; 2. Ray Christian III, Groton; 3. Doug Curry, Groton; 4. Ken Cassidy Jr., Lisbon; 5. Garrett Denton, Hope Valley, R.I.; 6. Charles Canfield, New Haven; 7. Larry Loomis Jr., Moosup; 8. Wayne Burroughs Jr., Oakdale; 9. Mark Panaroni, Ivoryton; 10. Joe Fogarasi, Columbia.

25-lap SK Light Modified: 1. Paul Buzel, Trumbull; 2. Larry Goss, North Windham; 3. Corey Barry, Plainfield; 4. Jeff Fialkovich, Shelton; 5. Cal Therrien, Vernon; 6. Rich Hamman, Tolland; 7. Rick Williams, East Haddam; 8. Victoria Bergenty, Plainville; 9. Crystal Serydynski, Johnston, RI; 10. Chris Ignazio, Colchester.

50-lap Legends: 1. Mike Christopher Jr., Wolcott; 2. Dana Dimatteo, Farmington; 3. Joey Ternullo, Middletown; 4. Ryan Lutz, Miller Place, NY; 5. Tim DePizzol, North Franklin; 6. Cory DiMatteo, Farmington; 7. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 8. Scott McKnickle, Ledyard; 9. Michael Comforti, Uxbridge, Mass.; 10. Caterina LaBella, Plainville.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Sept. 19, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Michael Gervais, Southbury; 2. Woody Pitkat, Stafford; 3. Chase Dowling, Roxbury; 4. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 5. Frank Ruocco, Cheshire; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Ryan Preece, Berlin; 8. Matt Galko, Meriden; 9. Ted Christopher, Plainville; 10. Chris Jones, Milford.

30-lap Late Model: 1. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 2. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 4. Michael Bennett, Stafford; 5. Kyle Casagrande, Stafford; 6. Cory Casagrande, Stafford; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Jim Peterson, Monson, Mass.; 9. Kevin Gambacorta, Ellington; 10. Josh Wood, Palmer, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Stephen Kopcik, Newtown; 2. D.J. Burnham, East Hartford; 3. Kyle Jette, New Milford.; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. Nick Salva, Prospect; 6. Jodi Johnson, Medway, Mass.; 7. Carlos Gray, East Hartford; 8. Chris Gombos, Naugatuck; 9. Rit Dulac, Plantsville; 10. Wesley Prucker, Stafford.

20-lap Limited Late Model: 1. Glenn Bartkowski, Manchester; 2. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 3. Cliff Saunders, Stafford; 4. David Arute, Tolland; 5. Duane Provost, Springfield, Mass.; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Jesse Hinze, Farmington; 8. Austin Bessette, Stafford; 9. Justin Bren, Palmer, Mass.; 10. Paul Arute, Tolland.

15-lap DARE Stock: 1. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 2. Andrew Marchese, Tolland; 3. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 4. David Comeau, Palmer, Mass.; 5. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Ryan Fearn, East Longmeadow, Mass.; 8. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 9. Joshua Hall, Chicopee, Mass.; 10. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Jordan LaMothe, Woodstock; 2. Dana DiMatteo, Farmington; 3. Teddy Hodgdon, Danbury; 4. Joe Graf, N/A ; 5. Andrew Molleur, Shelton; 6. Mikey Flynn, Hampden, Mass.; 7. Alex McCollum, N/A; 8. Cassandra Cole, Westbrook; 9. Cory DiMatteo, Farmington; 10. Christopher Fuller, Boylston, Mass.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Sept. 12, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Keith Rocco, Wallingford; 2. Rowan Pennink, Huntington Valley, Pa.; 3. Woody Pitkat, Stafford; 4. Dan Avery, Somers; 5. Eric Berndt, Cromwell; 6. Ted Christopher, Plainville; 7. Todd Owen, Somers; 8. Chase Dowling, Roxbury; 9. Frank Ruocco, Cheshire; 10. Glen Reen, Wilbraham, Mass.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Jim Peterson, Monson, Mass.; 3. Kevin Gambacorta, Ellington; 4. Kyle Casagrande, Stafford; 5. Cory Casagrande, Stafford; 6. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass; 7. JJ Hill, Stafford; 8. Josh Wood, Palmer, Mass.; 9. Michael Scorzelli, Malta, N.Y.; 10. Rich Hammann, Ware, Mass.

20-lap SK Light Modified: 1. Paul French, Andover; 2. Geoff Boisjolie, East Hampton, Mass.; 3. Tyler Hines, North Haven; 4. Jeremy Sorel, Westfield, Mass; 5. Nick Salva, Prospect; 6. Mike Christopher Jr., Wolcott; 7. Stephen Kopcik, Newtown; 8. Branden Dion, Taunton, Mass.; 9. Kyle Jette, N/A; 10. D.J. Burnham, East Hartford.

20-lap Limited Late Model: 1. Justin Bren, Palmer, Mass.; 2. Albert Saunders, Stafford; 3. Glenn Bartkowski, Manchester; 4. Austin Bessette, Stafford; 5. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 6. Jesse Hinze, Farmington; 7. Duane Provost, Springfield, Mass.; 8. Paul Arute, Tolland; 9. Joe Nogiec, Bristol; 10. David Arute, Tolland.

15-lap DARE Stock: 1. Dan Dembek, Hampden, Mass.; 2. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 3. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 4. David Comeau, Palmer, Mass; 5. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 6. Brandon Michael, Granville, Mass.; 7. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 8. Andrew Marchese, Tolland; 9. Nicole Chambrello, Kensington; 10. Allison Coelho, Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Devin O’Connell, Madison; 2. Jordan LaMothe, Woodstock; 3. Cory DiMatteo, Farmington; 4. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 5. Joe Graf, N/A; 6. Mike Flynn, Hampden, Mass.; 7. Dana DiMatteo, Farmington; 8. Noah Korner, Canton; 9. Mike Alcaro, N/A.

Critical Signs Results Page

Stafford Motor Speedway – Sept. 5, 2014

40-lap NASCAR Whelen All-American Series SK Modified: 1. Rowan Pennink, Huntingdon Valley, Pa.; 2. Joey Cipriano, Waterbury; 3. Ryan Preece, Berlin; 4. Ted Christopher, Plainville; 5. Todd Owen, Somers; 6. Keith Rocco, Wallingford; 7. Chase Dowling, Roxbury; 8. Brian Sullivan, South Windsor; 9. Ronnie Williams, Tolland; 10. Woody Pitkat, Stafford.

30-lap Late Model: 1. Adam Gray, Belchertown, Mass.; 2. Kyle Casagrande, Stafford; 3. Tom Fearn, East Longmeadow, Mass.; 4. Kevin Gambacorta, Ellington; 5. Tom Butler, Stafford; 6. Jim Peterson, Monson, Mass.; 7. Rick Lanagan, Stafford; 8. Cory Casagrande, Stafford; 9. Michael Bennett, Stafford; 10. Scott Cook, Uncasville.

20-lap SK Light Modified: 1. Jay Goff, Stafford; 2. Geoff Boisjolie, East Hampton; 3. Joey Ferrigno, East Hartford; 4. Branden Dion, Taunton, Mass.; 5. Jeremy Sorel, Westfield, Mass.; 6. Stephen Kopcik, Newtown; 7. Nick Salva, Prospect; 8. Tyler Hines, North Haven; 9. Todd Douillard, Palmer, Mass.; 10. Jodi Johnson, Medway, Mass.

20-lap Limited Late Model: 1. Andrew Hayes, Charlton, Mass.; 2. Duane Provost, Springfield, Mass.; 3. Jesse Hinze, Farmington; 4. Cliff Saunders, Stafford; 5. Justin Bren, Palmer, Mass.; 6. Albert Saunders, Stafford; 7. Paul Arute, Tolland; 8. Joe Nogiec, Bristol; 9. Austin Bessette, Stafford; 10. Norm Sears, Andover.

15-lap DARE Stock: 1. Alexandra Fearn, East Longmeadow, Mass.; 3. Frank L’Etoile Jr., Wethersfield; 3. Jeff Jolly, Wallingford; 4. Johnny Walker, Ludlow, Mass.; 5. Brandon Michael, Granville, Mass.; 6. Trace Beyer, Brewster, N.Y.; 7. Doug Phelps Jr., New Salem, Mass.; 8. Nicole Chambrello, Kensington; 9. Tyler Trott, East Hartford; 10. Augusto Coelho Jr., Wilbraham, Mass.

20-lap Legends: 1. Cory DiMatteo, Farmington; 2. Teddy Hodgdon, Danbury; 3. Kyle Rogers, Waterbury; 4. Christopher Fuller, Boylston, Mass.; 5. Cassandra Cole, N/A; 6. Noah Korner, Canton; 7. Jordan LaMothe, Woodstock; 8. Dana DiMatteo, Farmington.

Critical Signs Results Page